Iron Sky 2012

Gdy w 1945 roku III Rzesza chyli się ku upadkowi, z tajnej bazy na Antarktydzie naziści wysyłają na Księżyc misję ostatniej szansy. Wkrótce po ciemnej stronie srebrnego globu powstanie tajna baza, w której hitlerowcy rozpoczną realizację diabelskiego planu zemsty. W 2018 roku Ziemia stanie się celem kontrataku imperium fuhrera,… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 5 zwiastunów

Zdjęcia Zobacz wszystkie 26 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Julia Dietze
jako Renate Richter
Christopher Kirby
jako James Washington
Götz Otto
jako Klaus Adler
Udo Kier
jako Wolfgang Höss
Peta Sergeant
jako Vivian Wagner
Stephanie Paul
jako Prezydent Stanów Zjednoczonych
Tilo Prückner
jako Dr Richter
Michael Cullen
jako Sekretarz obrony
Ben Siemer
jako Sanders
Tom Hoßbach
jako Dieter
Milo Kaukomaa
jako Siegfried
Vivian Schneider
jako Brunhilde

Fabuła

Gdy w 1945 roku III Rzesza chyli się ku upadkowi, z tajnej bazy na Antarktydzie naziści wysyłają na Księżyc misję ostatniej szansy. Wkrótce po ciemnej stronie srebrnego globu powstanie tajna baza, w której hitlerowcy rozpoczną realizację diabelskiego planu zemsty. W 2018 roku Ziemia stanie się celem kontrataku imperium fuhrera, zapoczątkowanego przez "meteorblitzkrieg", który skalą zniszczeń przyćmi nawet kosmiczną zagładę z Dnia Niepodległości. W mrożącej krew w żyłach i śmiech na twarzach widzów roli charyzmatycznego wodza nazistów wystąpił demoniczny Udo Kier - ulubiony aktor Larsa Von Triera i Wima Wendersa. Porywającą ścieżkę dźwiękową do Iron Sky stworzyła grupa Laibach – słoweńska legenda industrialu. opis dystrybutora

Gatunek
Komedia, Sci-Fi, Akcja
Słowa kluczowe
druga wojna światowa, inwazja, nazizm, księżyc zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2012-04-27 (kino), 2012-02-11 (świat), 2012-09-20 (dvd)
Dystrybutor
Kino Świat
Wytwórnia
Blind Spot Pictures Oy
27 Films Production (koprodukcja)
New Holland Pictures (koprodukcja) zobacz więcej
Kraj produkcji
Finlandia, Niemcy, Australia
Inne tytuły
Imperium führera kontratakuje! (Polska) (fałszywy tytuł roboczy)
Rautataivas (Finlandia) (tytuł oryginalny)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
93 minut
Budżet
7 500 000 EUR

Wiadomości zobacz wszystkie 7 wiadomości

Recenzje

Co jeśli oni są tam naprawdę ? 6
  • 2012-06-09
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Możliwe spoilery Naziści, ciemna strona Księżyca i drugi na świecie biały murzyn to dawka kiczu i niedorzeczności jakiej nie sposób się oprzeć. Na pierwszy rzut oka ten film nie mógł się nie udać, co niestety szybko okazuje się nieprawdą. Pomimo dobrych, choć nie powalających na kolana efektów specjalnych, przyzwoitych aktorów i ciekawego pomysłu Iron Sky to zaledwie przeciętniak.

Amerykańska prezydent chcąc wygrać kolejne wybory, wysyła na Księżyc załogową ekspedycję. Dotarłszy do celu astronauci odkrywają, że po ciemnej stronie planety istnieje tajna baza nazistów. Sądząc, że jest to misja zwiadowcza naziści rozpoczynają inwazję na Ziemię.

Swoim filmem Timo Vuorensola postanowił przekazać widzom, kilka prawd rządzącym współczesnym światem. Cały wątek polityczny upchnięto tu między kolejnymi uśmiechami, które robią z Iron Sky spaceoperę. Kiczowatość tej produkcji potęguje dodatkowo przerysowanie bohaterów i walczących nacji. Naziści od początku źli, a ich poglądy to wyolbrzymione ego III Rzeszy. Naprzeciw nich stają gotowi na każde poświęcenie Amerykanie, których nowoczesna technika i odwaga nie ma sobie równych. Dodajmy do tego jeszcze prezydent, robiącą wszystko pod publiczkę i pola marihuany rozciągające się w pobliżu Waszyngtonu, a farsa wymaluje się sama.

Z założenia film miał być parodią wyśmiewającą hollywoodzkie hity ostatnich lat. Niestety gdzieś pośrodku jego twórcy zgubili ten zabawny ton i dali ponieść się komercyjnej fali. To co z tego wyszło nie jest więc ani do końca zabawne, ani zapierające dech w piersiach. Takie posunięcie jest dziwne, gdyż od początku kreowano ten film na wielki żart, któremu brak funduszy na efekty specjalne z najwyższej półki.

Jednym z ciekawszych elementów filmu jest muzyka. Nie znajdziemy tu może nic na lata, ale kompozytorzy postarali się by dopełniała ona to co dzieje się na ekranie.

Iron Sky to film mający wielki aczkolwiek niewykorzystany potencjał. Zamiast wesołej zabawy produkcja oferuje misz masz wszystkiego, co w konsekwencji daje mierne efekty. Ogólnie film do obejrzenia, ale nic ponadto.

1 z 3 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Pressbook

Jak z sukcesem wykorzystać internet — Produkcja filmu Iron Sky jest wyjątkowym projektem ze względu na niespotykaną dotąd na taką skalę współpracę z internetową społecznością fanów. Twórcy filmu byli w bezpośrednim kontakcie z grupą około 200 tysięcy internautów tygodniowo poprzez portal Youtube (50 tys.), Facebook (55 tys.), stronę internetową filmu i inne miejsca w sieci, a liczba osób... zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 2 powiązane

Komentarze 18

Ikcolbaz 2019-03-06 7

Pomysł, muzyka, wykonanie i sama forma/klimat (dawno tego typu filmu nie widziałem) bardzo dobrze. Są niedociągnięcia momentami za mały budżet ale dobre kino.

Nevrast 2018-05-09

Co najwyżej średniak. Świetny był przedstawiciel Finlandii. Najlepsze żarty są z samych siebie :))

bizarre 2014-12-09 4

4/10 – Jedyne pozytywy jakie zauważyłem w tym filmie wynikają z kapitalnego, absurdalnego pomysłu. Jednak realizacja pozostawia sporo do życzenia. "Iron sky" nie sprawdza się ani jako komedia, ani jako sci-fi, ale trzeba przyznać, że trochę broni się jako pastisz. Moim zdaniem, całokształt – poniżej oczekiwań.

Telmah 2014-01-27 8

Klimat, niepoprawnosc polityczna, nazisci, humor, muzyka – wszystko na wysokim poziomie. Das war einfach gut!

simonperch 2013-05-29 8

Świetna komedia, pełna różnych nawiązań i aluzji do polityki, filmu oraz USA. Średnia na FW obrazem kompletnego nie zrozumienia przez polskiego widza tego filmu

Współtworzą