Filmy historia, dwudziesty wiek

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje historia, dwudziesty wiek. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Ten serial dokumentalny dotyczy przede wszystkim historii Francji w XX wieku, ale również zahacza o wydarzenia z tego okresu z całego świata. Dzięki temu dokumentalnemu serialowi widzowie mogą poszerzyć swoją wiedzę na temat najważniejszych wydarzeń dwudziestego stulecia.
Fascynująca opowieść o nietuzinkowej postaci jaką był ojciec Józef Maria Bocheński – filozof, logik, dominikanin, sowietolog, żołnierz, pilot. Uczestniczył w wojnie 1920 roku. Przed II wojną światową opublikował zarys etyki wojskowej pt. „De Virtute Militari”. W czasie II wojny światowej był kapelanem Wojska Polskiego w 80. Pułku Piechoty, podczas kampanii wrześniowej brał udział w bitwie pod Kockiem z Samodzielną Grupą Operacyjną Polesie generała Franciszka Kleeberga, a także w II Korpusie we Włoszech, gdzie uczestniczył m.in. w bitwie pod Monte Cassino. Od 1945 profesor filozofii współczesnej na Uniwersytecie we Fryburgu, gdzie w latach 1964–66 był rektorem. Do opowiedzenia historii o wybitnym Polaku, niestety wciąż mało znanym w Polsce, autorzy wykorzystali wydarzenie, które miało miejsce 6 września 1982 r. – atak terrorystyczny na polską ambasadę w Bernie. Bocheński w roli negocjatora pomógł szwajcarskim służbom w rozpracowaniu czteroosobowego oddziału napastników, członków Powstańczej Armii Krajowej, domagających się zniesienia stanu wojennego w Polsce.
Serbska reżyserka Mila Turajlić powraca do swojego rodzinnego domu w Belgradzie, aby rozwikłać zagadkę pewnych drzwi, które od ponad siedemdziesięciu lat pozostają zamknięte. Artystka rozpoczyna intymną rozmowę z matką o skomplikowanej historii ich mieszkania oraz kraju. W 1945 roku, na rozkaz ówczesnego rządu komunistycznego, lokal został podzielony, aby w jednym budynku można było pomieścić większą liczbę rodzin. Przez całą wojnę domową i późniejszy rozpad byłej Jugosławii tytułowe drzwi były nietknięte. Niecodzienny dokument odsłaniający rodzinne sekrety i pełną dramatów współczesną historię narodu serbskiego. Reżyserka Mila Turajlić (Cinema Komunisto) za punkt wyjścia swojego filmu obiera zamknięte od ponad siedmiu dekad drzwi. Po latach niedopowiedzeń nakłania matkę, wybitną profesorkę i działaczkę polityczną, do otworzenia się przed kamerą. Artystka jednocześnie pokazuje polityczne i społeczne zmiany w swoim kraju: od komunizmu, poprzez rządy Miloševića po odradzający się obecnie nacjonalizm. Produkcja otrzymała nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie. Była też pokazywana na wielu filmowych imprezach na całym świecie.


Animowany film krótkometrażowy opowiadający historię Polski w latach 1939-1989.
Angel, wampir z duszą przybywa do Los Angeles, żeby pomagać ludziom mającym problemy i w ten sposób zyskać odkupienie.
Grupa brytyjskich komików pokazuje tę stronę historii, jakiej nie uczą w szkołach - od epoki kamienia łupanego do problemów XX wieku.
Film oświatowy ukazujący historię powstania kuźni Ustroń. W 1772 roku w Ustroniu postawiono pierwszy piec i uruchomiono hutę. Jej założycielem był syn Augusta III – Albrecht Kazimierz. Film ukazuje także rozwój oraz osiągnięcia kuźni, w której pracowały całe pokolenia mieszkańców miasta.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…