Dokumentalny 1999

Przedstawiamy listę 371 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dokumentalny z 1999 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Buena Vista Social Club 7.2

Film ten to oda Wendersa poświęcona magii kubańskiego ducha. Oglądając i słuchając najlepszych muzyków Kuby podróżujemy pełnymi egzotyki ulicami starej Hawany. Ich muzyka nie opiewa wypadków zimnej wojny ani walki politycznej, są to jedynie wspomnienia pierwszego pocałunku na plaży, słodko-gorzkich podarków w postaci kwiatów gardeni czy też historii nieszczęśliwej miłości sprzed lat.

24 dni 9.0

Tytułowe dwadzieścia cztery dni, to czas jaki spędzili uwięzieni pod ziemią, w starej kopalni, dwaj studenci geologii: Rafał Wszoła i Adam Alagierski. Zostali uratowani, uciekli wówczas śmierci, lecz ich obecna sytuacja życiowa jest bardzo skomplikowana.

The Unauthorized Star Wars Story 4.5

Nieautoryzowany dokument, stworzony przez grupę wiernych fanów, kosmicznej sagi Georgea Lucasa. Całość składa się głównie z różnego typu wywiadów z aktorami, ekipą i samym Lucasem, przybliżającym widzom kulisy powstawania filmów.


Ballada o Wielkim Alu 8.3

Zrekonstruowana historia życia allozaura ochrzczonego przez paleontologów przydomkiem "Wielki Al".

Ogniem i mieczem. Tego nie zobaczysz w kinie

Film dokumentalny, który przedstawia kulisy powstawania filmu oraz czteroodcinkowego serialu Ogniem i mieczem Jerzego Hoffmana, zawierający wywiady z członkami ekipy oraz aktorami grającymi główne role.

Galapagos

Archipelag Galapagos – nazywana ósmym cudem świata perła Pacyfiku – jest położony na równiku, około 965 km od Ekwadoru. Tworzy go 19 wysp (do największych należą m.in.: Santa Cruz, Isabela, San Cristobal, San Salvador i Santa Maria) oraz 42 mniejsze wysepki, z których tylko cztery są zamieszkane przez niecałe 20 tysięcy osadników. To jeden z najwspanialszych rezerwatów na naszej planecie, o niespotykanej nigdzie indziej "kolekcji" fauny i flory. Ponad 160 lat temu archipelag Galapagos diametralnie zmienił sposób myślenia o przyrodzie. Wizyta na Galapagos w 1835 r. zainspirowała Karola Darwina do stworzenia teorii ewolucji. Ekosystem archipelagu zachował się w dużej mierze w swoim pierwotnym kształcie, dzięki znacznemu oddaleniu od stałego lądu. Także dziś naukowcy, zafascynowani fenomenem relatywnie młodego (powstałego "zaledwie" kilka milionów lat temu) i podlegającego ciągłym przemianom archipelagu, traktują Galapagos jako miejsce, którego różnorodność stwarza idealne warunki do studiowania procesów ewolucji oraz sił natury mogących wpłynąć na przetrwanie gatunków, w tym także naszego homo sapiens. Co więcej, dzięki rozwojowi technologii, współcześni badacze, w przeciwieństwie do Darwina, mają możliwość dokładnego zapoznania się ze światem podwodnym, który także podlega fascynującym przemianom ewolucyjnym.

"Psycho" Path

Dokument przedstawiający tworzenie Psychola, remake'u Psychozy w reżyserii Gusa Van Santa.

Michael Jordan: His Airness

"Wszyscy ludzie rodzili się równi, dopóki nie pojawił się Michael Jordan." (Rick Barry) Historia życia najwybitniejszego koszykarza wszech czasów. Przedstawia wydarzenia z dzieciństwa, okresu szkolnego, studiów, a także kariery w NBA. Materiał obejmuje czas do pierwszej rezygnacji Jordana z gry spowodowanej śmiercią ojca.

Słowa kluczowe