Filmy Sudan

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z kraju Sudan. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Pogawędki o drzewach to zbrodnia

Czterech przyjaciół: Ibrahim, Manar, Soliman i Eltayeb próbuje odrestaurować i otworzyć nieczynne kino pod Chartumem. Chcą w ten sposób zainteresować rodaków sudańskim filmem, a także przenieść się do czasów, gdy sami go tworzyli. Bohaterów dokumentu Pogawędki o drzewach to zbrodnia łączy filmowe wykształcenie, które zdobyli w zagranicznych szkołach. Niestety zamach stanu w 1989 roku sprawił, że robienie reżyserskiej kariery stało się w zasadzie niemożliwe. Ekonomiczna zapaść oraz cenzura islamskich władz doprowadziła do upadku sudańskiej kinematografii. Wraz z Ibrahimem, Manarem, Solimanem i Eltayebem wracamy do ich młodości za sprawą pisanych na emigracji listów i fragmentów ich wczesnych filmów. Pomimo przeszkód bohaterowie nie chcą jednak zatrzymać się w przeszłości. Z humorem i stoickim spokojem podejmują próbę otwarcia lokalnego kina, nie zważając na liczne biurokratyczne przeszkody i wspomnienia prześladowań, jakie spotykały sudańskich twórców.

Umrzesz w wieku 20 lat

Prowincja Al Jazira w Sudanie. Podczas błogosławieństwa swego nowo narodzonego syna Sakina słyszy złą wróżbę – Muzamil umrze w wieku 20 lat. Od tej pory życie chłopca naznaczone jest tą przepowiednią. Chłopiec nie marzy, nie planuje, nie potrafi cieszyć się życiem, a jedynie czeka na spełnienie wyroku. Upływ czasu odmierzają kolejne kreski rysowane przez matkę na ścianach domu. Jedyne chwile radości przynoszą mu przyjaciółka Naima i Suleiman, który zwiedził pół świata i dzięki któremu Muzamil ogląda swój pierwszy film. Czy chłopcu uda się wyrwać z kręgu śmierci? I co stanie się w dniu jego dwudziestych urodzin?

Somalijscy piraci 6.3

Inspirowany prawdziwą historią film o amerykańskim dziennikarzu, który zdołał poznać od środka codzienność somalijskich piratów. Rok 2008. Początkujący dziennikarz Jay Bahadur (Evan Peters) spotyka swojego idola (Al Pacino), który inspiruje go i zachęca do działania. Młody mężczyzna z dnia na dzień postanawia rzucić wszystko i przenieść się do Somalii w poszukiwaniu tematu życia. Na miejscu poznaje drobnego cwaniaczka (Barkhad Abdi), który pomaga mu dostać się do świata somalijskich piratów. Oparta na faktach, fascynująca historia dziennikarza, który jako pierwszy człowiek z zewnątrz zdołał wniknąć do świata somalijskich piratów i opowiedział społeczności międzynarodowej o ich życiu, motywacjach i dążeniach.


Słowa kluczowe