Wojenny 1996

Przedstawiamy listę 25 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Wojenny z 1996 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Angielski pacjent 8.4

Akcja Angielskiego pacjenta rozgrywa się we Włoszech podczas ostatnich dni II wojny światowej. Tytułowy „angielski pacjent” to ranny mający poparzoną skórę, cierpiący na amnezję. Opiekuje się nim siostra Hana (Juliette Binoche), która w pewnym momencie przenosi się z rannym do starego opactwa i tworzy szpital polowy. Wkrótce potem zjawi się tam też tajemniczy przybysz o imieniu Caravaggio, a także bardzo przystojny wojskowy, ekspert od rozbrajania bomb. Jednocześnie „angielski pacjent” zaczyna sobie przypominać wydarzenia ze swojej przeszłości…

Miłość i wojna 6.3

Film o młodości Ernesta Hemingwaya. W czasie I wojny światowej osiemnastoletni reporter Hemingway wyjeżdża na front do Europy, gdzie zostaje ranny. Obrażenia są poważne i lekarze chcą amputować mu nogę. Udaje się jednak temu zapobiec dzięki pielęgniarce, Agnes. Wkrótce mężczyzna się w niej zakochuje.

Michael Collins 7.2

W Irlandii, gdzie duma narodowa idzie w parze z religią i romantyczną miłością, urodził się człowiek, którego odwaga i całkowite oddanie ziemi irlandzkiej zmieniły bieg historii, a jego samego uczyniły legendą za życia. Neil Jordan stworzył przepiękną balladę osadzoną wśród jednej z najbardziej urokliwych wysp na świecie. Liam Neeson wciela się w postać Michela Colinsa, który stanął na czele narodu umęczonego terrorem. Za gwałt zadawany przez Anglików na niewinnej ziemi i ludność Irlandia odpłaca oprawcom takimi samymi bolesnymi ciosami.


Jeniec Kaukazu 7.1

Na motywach powieści Lwa Tołstoja. Akcja toczy się w czasach współczesnych. W czasie wojny na Kaukazie dwóch Rosjan stają się jeńcami w górskiej wiosce. Stary Abduł-Marat chce wymienić ich na swojego syna, jednak okazuje się, że wymiana nie dojdzie do skutku. Z wszechobecnym okrucieństwem, nieuniknionym podczas wojny, mocno kontrastują ciepłe ludzkie uczucia, które potrafią zrodzić się nawet w takich warunkach.

Szalona odwaga 6.7

Pułkownik Nathan Serling, dowódca grupy czołgów podczas Operacji Pustynna Burza, wraca do Waszyngtonu. Zostaje skierowany do zbadania zasadności pośmiertnego odznaczenia pilot Karen Walden Ryan, jako pierwszej w historii kobiety, najwyższym odznaczeniem za odwagę tzw. Medal of Honour. W trakcie śledztwa, poznając trzy różne, sprzeczne wersje wydarzeń odkrywa, że okoliczności jej śmierci nie są jednoznaczne.

W obliczu zagłady 7.0

1942 rok, warszawskie getto. Rabin Adam Heller stara się podtrzymywać na duchu ludność żydowską, którą codziennie dotyka głód, paniczny strach i nieludzkie traktowanie. Jego zadanie nie jest łatwe. Sam dotkliwie odczuwa bowiem skutki toczącej się wojny.

Andersonville 7.0

Grupa żołnierzy Unii walczy o przetrwanie w konfederackim więzieniu Andersonville.

Regiment Sharpe'a 7.3

Chociaż po wygnaniu Napoleona na wyspę Elbę znów panuje pokój, to major Richard Sharpe otrzymuje rozkaz objęcia dowództwa nad oddziałem kawalerii w rodzinnym Yorkshire. Podczas jego podróży, orszak konny zostaje napadnięty i ostrzelany przez dwóch nieznanych bandytów, z których jeden zostaje zabity z rąk majora Sharpe`a, a drugiemu udaje się uciec.

Niemcy 7.5

Adaptacja dramatu Leona Kruczkowskiego pod tym samym tytułem. Film przedstawia obraz niemieckiego społeczeństwa w okresie II wojny światowej, dokładniej w roku 1943. Bohaterami są członkowie rodziny Sonnenbruch, w której część opowiada się za Hitlerem, a część nie może zrozumieć, co się stało ze społeczeństwem i samymi Niemcami. Takie różnice mogą doprowadzić tylko do tragedii.

Matka noc

Adaptacja powieści Kurta Vonneguta. W więzieniu izraelskim karę odsiaduje faszysta i wojenny przestępca Howard W. Campbell. Okazuje się, że jego postawa w czasie wojny nie była jednoznaczna, ponieważ pracował on "na dwa fronty".

Słowa kluczowe