Z archiwum X 8.2

Para detektywów zostaje przydzielona do wyjaśnienia szeregu spraw paranormalnych.

Odcinki

Lepsza rasa 4x1 7.8

Mulder zmaga się z doprowadzeniem Jeremiaha Smitha do swojej matki, by uratować jej życie. Ścigani przez łowcę kosmitów, w drodze trafiają do wioski, gdzie mieszkają i pracują klony porwanych dzieci, w tym siostry Muldera, Samanthy.

Dom 4x2 7.8

W małym, spokojnym miasteczku, agenci prowadzą śledztwo w sprawie śmierci noworodka, który urodził się z poważnymi i niepokojącymi defektami. Ślady prowadzą do pewnej rodziny genetycznych mutantów, którzy od pokoleń płodzą dzieci wyłącznie między sobą.

Teliko 4x3 7.5

Mulder i Scully zostają wezwani do przeprowadzenia śledztwa w sprawie niewytłumaczalnych zgonów kilku osób afrykańskiego oraz afroamerykańskiego pochodzenia, których skóra została pozbawiona pigmentu, w wyniku albo rzadkiej przypadłości medycznej, bądź dziwacznej klątwy.

Niepokój 4x4 7.7

Agenci Mulder i Scully prowadzą dochodzenie w sprawie szeregu dziwacznych porwań, a jedyną wskazówką są niewytłumaczalne zdjęcia. Jednak gdy Scully staje się kolejną, zamierzoną ofiarą, Mulder musi wejść w umysł zabójcy.

The Field Where I Died 4x5 7.6

W Apison, w stanie Tennessee, po otrzymaniu informacji na temat nielegalnego arsenału broni oraz o znęcaniu się nad dziećmi, FBI dokonuje nalotu na kompleks sekty o nazwie Świątynia Siedmiu Gwiazd. Nie są jednak w stanie nic znaleźć. Wkrótce potem Mulder doświadcza déjà vu, co naprowadza agentów na miejsce, w którym ukrył się przywódca sekty w towarzystwie swoich sześciu żon. Jedna z nich twierdzi, że pamięta Muldera z poprzedniego życia.

Sanguinarium 4x6 7.6

Dziwaczne morderstwa na oddziale chirurgii plastycznej pewnego szpitala sprawiają, że Mulder i Scully zaczynają podejrzewać, iż może być za nie odpowiedzialna jakaś siła nadprzyrodzona.

Wspomnienia palacza 4x7 7.8

Jeden z przyjaciół Muldera z organizacji Lone Gunman odkrywa kompromitujące dowody, które łączą "Palacza" z zamachem na prezydenta Kennedy'ego i na Martina Luthera Kinga. Odkrył również, że "Palacz" napisał powieść sensacyjną, która nie może znaleźć wydawcy. W serii obrazów z przeszłości, widzimy niecne poczynania młodego "Palacza". Stary "Palacz" postanawia zlikwidować Frohike'go, jednak po namyśle rezygnuje.

Tunguska 4x8 7.8

Agent Krycek pojawia się w podejrzanych okolicznościach w samochodzie naładowanym materiałami wybuchowymi. Schwytany przez agentów Krycek twierdzi, że ma zamiar zdemaskować człowieka, który usiłował go zabić, i który jest odpowiedzialny za śmierć ojca i siostry Muldera. Krycek i Mulder udają się razem do Rosji. Tam zostają aresztowani.

Terma 4x9 7.9

W Rosji zostaje wydane polecenie, aby były członek KGB zabił wszystkich, którzy mieli kontakt ze skałą w USA. Mulder i Krycek usiłują uciec z obozu pracy na Syberii. Ulegają oni jednak wypadkowi: Mulder znajduje schronienie u tubylców, natomiast Krycek, aby przeżyć, musi dać sobie odciąć rękę.

Papierowe serca 4x10 7.6

Seria koszmarnych snów naprowadza agenta Muldera na ślady morderców dziewczynek. Okazuje się, że jest nim seryjny morderca, który od kilku lat siedzi już w więzieniu. Twierdzi on, że zamordował też siostrę Muldera. Agent postanawia dowiedzieć się prawdy, zaczyna jednak niebezpieczną grę z mordercą...

Świat się kręci 4x11 7.4

W Puerto Rico grasuje obcy, zwany przez mieszkańców El Chupacabra. W obozie meksykańskich robotników, w dolinie San Joaquin podczas opadu żółtawego deszczu, ginie młoda dziewczyna. El Chupacabra jest podejrzany o morderstwo tej dziewczyny. Na miejsce zostają wezwani w celu zbadania niewyjaśnionego zgonu. W trakcie śledztwa, podczas badania ciała, agentka Scully stwierdza, że jest ono pokryte dziwną pleśnią. Mykolog odkrywa w niej enzym niezanego pochodzenia atakujący układ odpornościowy. Mulder podejrzewa, że pleśń pochodzi z meteorytu...

Leonard Betts 4x12 7.7

Pracownik karetki pogotowia, świetnie znający się na medycynie, "zabiera" komórki nowotworowe ludziom chorym na raka, aby sam mógł przeżyć. Leonard Betts, sanitariusz posiada niespotykaną zdolność diagnozowania chorób. Po jego tragicznej śmierci w wypadku samochodowym, jego ciało znika z kostnicy. Agenci FBI zjawiają się w Pittsburgu, by poprowadzić śledztwo w sprawie kradzieży zwłok.

Never Again 4x13 7.6

Scully przyjmuje zaproszenie na randkę, nieświadoma faktu, iż mężczyzna popełnił wcześniej morderstwo, zmotywowany głosem w swojej głowie, który, jak twierdzi, pochodzi z jego tatuażu.

Pamiętaj o śmierci 4x14 7.8

Agentka Scully jest chora na raka. Jest to wyjątkowo trudny w leczeniu nowotwór, który umiejscowiony jest w pobliżu mózgu. Mudler przekonuje ją, że jest to wynik eksperymentów przeprowadzanych na niej podczas jej uprowadzenia przez domniemane UFO. Scully początkowo jest temu przeciwna i chce poddać się tradycyjnemu leczeniu, wkrótce jednak Mudler ujawnia niezaprzeczalne dowody i Scully daje się przekonać, że jedyną szansą na wyleczenie jest odkrycie prawdy.

Kaddish 4x15 7.6

Jeden z trzech nastoletnich sprawców, którzy pobili i zastrzelili żydowskiego właściciela sklepu, zostaje później znaleziony martwy – z odciskami palców zmarłej ofiary napadu na ciele, zmuszając Muldera i Scully do ustalenia, czy w grę wchodzi zemsta czy jakaś siła nadprzyrodzona.

Unrequited 4x16 7.6

Tajemniczy zamach na wysoko postawionego wojskowego sprawia, że Mulder i Scully ścigają się z czasem, by ująć sprawcę, posiadającego niezwykłą zdolność ukrywania się przed ludzkim wzrokiem. Zamachowcem okazuje się weteran z Wietnamu, uznany za poległego były żołnierz Zielonych Beretów, który teraz mści się za pozostawienie go na pewną śmierć w jenieckim obozie.

Tempus Fugit 4x17 7.6

W trakcie świętowania urodzin Scully, Mulder dowiaduje się o śmierci Maxa Feninga w katastrofie samolotu. Agenci wkrótce odkrywają, że okoliczności związane z wypadkiem mogą mieć coś wspólnego z UFO.

Max 4x18 7.6

Mulder i Scully nadal prowadzą śledztwo w sprawie rzekomego zestrzelenia lotu 549 przez UFO. Napotykają na zaciekły opór ze strony wojska, które zaciera wszystkie ślady incydentu. Tymczasem Mulderowi udaje się spojrzeć na zawartość tajemniczego i poszukiwanego plecaka Maxa.

Synchrony 4x19 7.6

Mulder i Scully prowadzą śledztwo w sprawie morderstwa, przy czym główny podejrzany przedstawia niesamowite alibi – śmierć została przepowiedziana, przez starszego człowieka, zdolnego przewidzieć, co się wydarzy w przyszłości.

Small Potatoes 4x20 7.8

W małym miasteczku rodzą się dzieci z ogonami. Mulder i Scully przyjeżdżają na miejsce, gdzie mają do czynienia z podejrzanym, który okazuje się prawie niemożliwy do rozpoznania.

Zero Sum 4x21 7.6

Agent Mulder rozpoczyna dochodzenie w sprawie dziwnej śmierci, która, jak udaje się mu ustalić, powiązana jest z dyrektorem Skinnerem. Tymczasem Skinner podpisuje swój własny pakt z diabłem, desperacko starając się uratować Scully przed rakiem, który zaczął się przerzucać na resztę ciała.

Elegy 4x22 7.6

Mulder i Scully podążają śladem serii morderstw, które prowadzą do pewnego zakładu dla chorych psychicznie, kierując się pozornie nie mającą sensu wskazówką – każda ofiara rzekomo została ostrzeżona przez kogoś zmarłego. Podczas gdy Mulder dokonuje zaskakujących odkryć, Scully zostaje przypomniana jej własna śmiertelność.

Demony 4x23 7.6

Mulder budzi się w motelowym pokoju z krwią na rękach, nie pamiętając niczego z dwóch ostatnich dni, po czym zaczynają go prześladować wizje z przeszłości jego rodziny. Wkrótce staje się głównym podejrzanym w sprawie o brutalne, podwójne morderstwo.

Getsemani 4x24 7.6

Mulder i Scully starają się dociec prawdy po tym, jak w północnej Kanadzie pewien antropolog odkrywa coś, co może być zamarzniętymi szczątkami życia pozaziemskiego.