System 2015

Child 44

Na podstawie historii wampira z Rostowa mordującego dzieci przedstawiono epokę stalinowskiego terroru w latach sześćdziesiątych.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 19 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Tom Hardy
jako Leo Demidov
Gary Oldman
jako Timur Nesterov
Noomi Rapace
jako Raisa Demidov
Jason Clarke
jako Anatoly Brodsky
Joel Kinnaman
jako Wasilij Nikitin
Vincent Cassel
jako Mjr Kuzmin
Paddy Considine
jako Vladimir Malevich
Josef Altin
jako Alexander
Nikolaj Lie Kaas
jako Ivan Sukov
Fares Fares
jako Alexei Andreyev
Sam Spruell
jako Dr Tyapkin
Ned Dennehy
jako Koroner

Fabuła

Stalinowska Rosja. Lew Stiepanowicz Demidow (Tom Hardy) to młody funkcjonariusz Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego sprawnie pnący się po szczeblach kariery. Jest posłusznym sługą systemu, jednak pewnego dnia jego wiara w ideały Partii zostaje zachwiana. Przełożeni każą mu zatuszować sprawę okrutnego morderstwa czteroletniego chłopca. Gdy zaczynają ginąć kolejne dzieci, narażając się na gniew zwierzchników, Demidow rozpoczyna śledztwo na własną rękę. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Thriller
Słowa kluczowe
morderstwo, przemoc, stalinizm, na podstawie powieści zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2015-04-24 (kino), 2015-04-15 (świat), 2015-09-07 (dvd)
Dystrybutor
Monolith Films
Wytwórnia
Summit Entertainment
Worldview Entertainment
Scott Free Productions zobacz więcej
Kraj produkcji
USA, Wielka Brytania, Czechy, Rumunia
Inne tytuły
System (Child 44) (Polska)
System: Child 44 (Polska) (tytuł nowy)
Díte císlo 44 (Czechy)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
137 minut
Budżet
50 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 5 wiadomości

Recenzje

Recenzja najnowszej produkcji z Tomem Hardym pt. System 6
  • 2015-05-12
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Po pełnym akcji - utrzymanym w konwencji Ściganego Safe houseDaniel Espinosa powraca do kin z nową produkcją pt. „System”.

Czasy zimnej wojny. Leo Demidov (Tom Hardy), okrzyknięty po wojnie bohaterem narodowym, po powrocie do Moskwy z sukcesem kontynuuje służbę w agencji bezpieczeństwa. Jego sytuacja życiowa komplikuje się, gdy sprzeciwia się swoim przełożonym, a z kraju napływa coraz więcej informacji o tajemniczych, śmiertelnych wypadkach na kolei.

Tym razem, kosztem szybkiej i porywającej akcji zyskuje fabuła. Scenariusz jest całkiem rozbudowany, lecz – choć nie uniknięto kilku wpadek - nawarstwiające się wątki nie przeszkadzają w odbiorze filmu. Wręcz przeciwnie, wielowątkowość popycha bohaterów do danych czynów i odmienia ich osobowości. Świat przedstawiony jest wyraźnie przedstawiony jako ciąg przyczynowo-skutkowy, który aktywizuje postacie do podejmowania ciężkich w skutkach decyzji i moralnego przewartościowania.

Niestety, mimo dobrze zbudowanej i poprowadzonej akcji, twórcy nie uniknęli kilku błędów typowych dla produkcji z ambicjami i ograniczonym budżetem. Przykładem niech będzie zakończony sukcesem pościg za samochodem, przeprowadzony na piechotę (sic!) i bezpardonowe cięcie prowadzące od razu do momentu dogonienia pojazdu.

W oczy rzuca się także chaotyczna praca kamery podczas scen walk. Niedużo ich w filmie lecz pozostawiają wiele do życzenia; w szczególności, że nieraz trudno stwierdzić kto właśnie obrywa. Albo nie starczyło środków, albo jest to wynik nieudanej wizji artystycznej. Dla dobra kina, miejmy nadzieję, że chodziło o to pierwsze.

Mimo tych kilku potknięć, twórcy rekompensują winy doskonałą scenografią i klimatem zimnej wojny. Właściwie cała głębia opowieści wynika z - na ile to możliwe w filmie komercyjnym - rzetelnego przedstawienia jak w praktyce działał państwowy aparat bezpieczeństwa i do jak brutalnych przekłamań w imię ideologii zdolni byli komuniści.

Największym jednak plusem Systemu są aktorzy. Znani i nieznani tworzący kompletny jakościowo performance. Bardzo dobrze w swoich rolach wypadają, zawsze przyjemny w oglądaniu, Tom Hardy i Noomi Rapace (choć grana przez nią Raisa bywa fabularnie niedorzeczna). Ich postacie przechodzą największe przemiany ze wszystkich na ekranie; ich historia to droga do oczyszczenia, zarówno dla nich samych jak i trawionego reżimem kraju. Na drugim planie również oślepiają nazwiska, bo jest to Gary Oldman czy Vincent Cassel. Niestety, mimo naprawdę solidnej gry, największym mankamentem ich występów jest brak wystarczającego czasu ekranowego. W rezultacie widzowi brakuje więzi z przedstawianymi osobowościami i dobrze zagrane charaktery nagle przestają być eksploatowane, a ich losy stają się mniej ważne. Tu szczególne kondolencje dla maniakalnej kreacji Joela Kinnamana.

Zliczając wszystkie aspekty Systemu pod kreską, otrzymujemy obraz niezły, miejscami nawet dobry, który ogląda się z ciekawością godną najlepszych thrillerów. Kto wie, być może gdyby twórcy uniknęli błędów film wcale by nie zyskał, a zrobił się trochę nudnawy? Na pewno widać progres w pracy reżysera, który stara się robić filmy niekonwencjonalne z czołowymi aktorami z samego szczytu. To trudna i niepewna ścieżka, której rezultatem będzie albo, wynoszący na sklepienie, wielki hit, albo kit i artystyczny margines. Póki co, można zobaczyć dzieło stworzone w połowie tej drogi.

PS Każdemu dystrybutorowi, próbującemu zachęcić do obejrzenia filmu dzięki trzyminutowej obecności polskiego aktora lub aktorki w zagranicznej produkcji, szczere i dosadne westchnięcie dezaprobaty w twarz.

1 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Vincent Cassel zastąpił Philipa Seymoura Hoffmana. zobacz więcej

Komentarze 3

Avatar square 200x200

TheMarley 2017-11-22 6

Niezły film, w którym widać, że trudne czasy nie zawsze niszczą człowieka w człowieku, że można udawać miłość do kogoś przez dłuższy czas ze strachu, a potem mimo tego go pokochać. Dużym minusem jest źle poprowadzona fabuła przy samym końcu co niszczy odczucia budowane podczas seansu. Warto obejrzeć dla dobrych ról Hardego i Oldmana.

tjindy 2017-06-23 8

zacznę od minusów. Totalitaryzm przedstawiony przez osobę która się z nim nie zetknęła. Ale było blisko. I to tyle z minusów. Film się podobał, aktorzy piękni, trochę emocji, trochę dreszczyka i łzy na końcu (starzeję się). Dam 8/10 bo brakuje mi tego typu filmów – w zalewie pseudo s-f.. (zamiłowanie to pozostałość po E.T.). Technikalia: zdjęcia ok, praca kamery ok, dźwięk oszczędny ale równie ładny co całokształt. Brać, oglądać i omijać trola i_darek1x..

i_darek1x 2015-07-30 3

Kiepski ! – Co tu dużo mówić ? Długi i nudny ;)

Współtworzą