Czarnobyl 2019

Chernobyl

28 kwietnia 1986 roku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie, na terenie ówczesnego ZSRR, doszło do ogromnej eksplozji. Uwolniona podczas wybuchu chmura radioaktywna spowodowała skażenie promieniotwórcze na terenie Białorusi, Rosji, Ukrainy i rozprzestrzeniła się po całej Europie, w tym w Polsce, Skandynawii, Europie… zobacz więcej

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

  • 1 sezon

Odcinki zobacz wszystkie 5 odcinki

Sezony
Lata

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Obsada Zobacz pełną obsadę

Jared Harris
jako Walerij Legasow
Stellan Skarsgård
jako Boris Szczerbina
Jessie Buckley
jako Lyudmilla Ignatenko
Emily Watson
jako Ulana Khomyuk
Paul Ritter
jako Anatolij Diatłow
Adam Nagaitis
jako Vasily Ignatenko
Robert Emms
jako Leonid Toptunov
Sam Troughton
jako Akimov
Con O'Neill
jako Bryukhanov
Adrian Rawlins
jako Fomin
Alan Williams
jako Charkow, szef KGB
Karl Davies
jako Viktor Proskuryakov

Fabuła

28 kwietnia 1986 roku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie, na terenie ówczesnego ZSRR, doszło do ogromnej eksplozji. Uwolniona podczas wybuchu chmura radioaktywna spowodowała skażenie promieniotwórcze na terenie Białorusi, Rosji, Ukrainy i rozprzestrzeniła się po całej Europie, w tym w Polsce, Skandynawii, Europie Środkowej i Zachodniej. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Historyczny
Słowa kluczowe
krew, helikopter, przemoc, szpital zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2019-05-06 (świat)
Wytwórnia
Home Box Office (HBO)
Sky Television
Sister Pictures (producent) zobacz więcej
Kraj produkcji
USA, Wielka Brytania
Wiek
od 18 lat
Czas trwania
odc.: 60 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 6 wiadomości

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Komentarze 5

ZSGifMan 8

Niby nic nowego, bo wszystkie fakty są znane od dawna, lecz jednak ciężki klimat i przejmująca duszna atmosfera sprawia, że serial ogląda się z wielkim przejęciem i zaciekawieniem. Na pochwałę zasługuje świetne oddanie scenerii i realiów tamtych czasów w tamtym miejscu, co dodatkowo podnosi walory realizmu. Po pierwszym odcinku nie mogę się pozbyć uczucia tego niewidzialnego zagrożenia i zdziwienia jakie towarzyszyło bohaterom tamtych wydarzeń. A gdyby tak od samego początku bardziej zamiast o wizerunek partii martwić się o ludzi…?
Nie, w tamtych czasach, w tamtym kraju, w głowach tamtych aparatczyków – to było nie do wykonania!

W niektórych produkcjach lat 90-tych, czy nawet 2000 realizm Związku Radzieckiego czasem powodował salwy śmiechu, zwyczajnie ludzie z zachodu nie mieli pojęcia jak się żyło w Bloku Wschodnim i nie potrafili tego oddać. Tu jest zupełnie inaczej, jest inna jakość, a w zasadzie jej całkowity brak. Otacza nas dziadostwo i tandeta, mieszkania są prowizoryczne, meble odrapane, drzwi rachityczne, klamki brudne i zużyte. To nadaje niesamowity odbiór, podnosi realizm, powoduje poczucie zagrożenia i dyskomfortu jaki widz czuje w trakcie projekcji.      
     

justangel ZSGifMan 9

@ZSGifMan Generalnie zgadzam się z wypowiedzią, serial również bardzo mi się spodobał.

Co do historii to ona jest raczej "niby znana" – wszyscy wiemy, że był wybuch, ofiary, że jest ZONA. Jednak większość z nas nie zna lub nie pamięta szczegółów. Osobiście pamiętam atmosferę zagrożenia (gdy już było wiadomo, że był wybuch), ale ze względu na upływ czasu wspomnienia mam dość mgliste. Do tego widziałam jakieś tam filmy dokumentalne, byłam w Muzeum Czarnobyla (niestety przewodnik i wystawa wyłącznie po rosyjsku/ukraińsku), ale tak naprawdę to nie wiedziałam zbyt wiele o całym zdarzeniu. Choć jak tak sobie pomyślę, to nie wiem czy moja szczątkowa wiedza i tak nie jest szersza niż przeciętnego Polaka. Tak więc odnośnie faktów, to dla większości z nas serial ten może być całkiem niezłym przypomnieniem, albo też źródłem wiedzy na ten temat.
Co do realizmu to jedyne, czego ja osobiście bym sobie życzyła to aby taki serial został nakręcony w języku rosyjskim (= w którymś kraju byłego ZSRR). Oczywiście zdaję sobie sprawę, że to niemożliwe, jednak taka wersja byłaby zapewne idealna.

Camizi 8

Miniserial zrealizowany na naprawdę wysokim poziomie. Zagrało właściwie wszystko. Historia przedstawiona jest w ciekawy i wciągający sposób. Jest klimat, są emocje. Bardzo dobrze dobrano aktorów, a ludzie odpowiedzialni za kwestie wizualne i dźwiękowe odwalili kawał znakomitej roboty.

i_darek1x 3

Skąd taka wysoka ocena ? Rzeczywistość zostaje rozmyta i nieświadomi ludzie padają jak muchy . Nic tu nie ma o czym większość już dawno wie ? Elektrownie jądrowe to ryzyko związane z sabotażem i ingerencją zewnętrzną.Radioaktywne odpady z elektrowni atomowych są śmiertelnie niebezpieczne przez milion lat. Nie da się ich utylizować ani przerabiać, a koszty ich składowania idą w miliardy z kieszeni podatników.
Ogólnie serial mnie nie zainteresował ? Dotrwałem do drugiego odcinka ,może jeszcze wymęczę trzeci ? Ale szału nie ma !

klocus 8

Świetny klimat!

Współtworzą