Filmy starosta

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje starosta. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Adaptacja powieści H. Sienkiewicza. XVII wiek, po wielu latach pokoju żyjący w granicach Rzeczpospolitej Kozacy zaczynają się buntować przeciw uciskającej ich szlachcie. Wracając z Krymu, Jan Skrzetuski ratuje przed zbójcami Chmielnickiego, przywódcę Kozaków. W dalszej drodze Jan poznaje piękną Helenę, w której się zakochuje. Niestety, jest ona obiecana Bohunowi, który dowiedziawszy się o zmianie przyrzeczenia przez jej rodzinę, atakuje ich dworek i porywa ją. Skrzetuski postanawia ruszyć jej na ratunek, ale jego plany krzyżuje wojna z Kozakami.
Pierwszy polski serial spod znaku "płaszcza i szpady". Osią fabuły stały się dramatyczne epizody z walk o utrzymanie przy Polsce Prus Książęcych. Całość skonstruowana na zasadzie powieści-rzeki, składa się z dziesięciu godzinnych odcinków. W głównych rolach upamiętnili się Leonard Pietraszak jako pułkownik Dowgird i Ryszard Pietruski jako jego wachmistrz i przyjaciel, kuty na cztery nogi sługa Kacper. Sercami nieustraszonych zabijaków zawładnęły piękna starościanka Anna (Elżbieta Starostecka), wychowanica hetmana Sobieskiego (Mariusz Dmochowski) oraz szlachcianka Magda (Anna Seniuk).
Akcja serialu, rozgrywającego się w latach 1308 - 34, osnuta jest wokół historycznych wydarzeń związanych z działalnością zjednoczeniową Władysława Łokietka. Głównym bohaterem jest Gniewko, syn rybaków spod Gdańska, któremu Brandenburczycy zabili rodziców.


Piotr Wolski (Tomasz Stockinger), młody starościc, wraca z zagranicznych wojaży do rodzinnego majątku na ziemi sanockiej. Kiedy w przydrożnej karczmie dochodzi do zwady między Krasickim, a obłożonym infamią Białoskórskim, starościc staje w obronie napastowanego. Dowiaduje się wówczas o śmierci ojca, który sprawował stanowisko starosty ziemi sanockiej… Krasicki, pamiętając upokorzenie jakiego doświadczył w karczmie, pojmał i uwięził Białoskórskiego umieszczając go w lochu… Król mianuje nowego starostę - księcia Michała Zasławskiego, który powierza Piotrowi stanowisko starosty jurydycznego. Wolski dowiaduje się, że Białoskórski, któremu po uwolnieniu z lochu dał szansę ucieczki, napadł na karawanę kupiecką, ograbił wozy i wymordował ludzi. Od tej pory młody starościc będzie ścigał infamisa za popełnione zbrodnie. Kiedy dochodzi do kolejnego spotkania, zabija Białogórskiego w honorowym pojedynku, uwalniając okolicę od ostatniego sprawcy zamętów i bezprawia.
Akcja tego przygodowo-awanturniczego serialu rozgrywa sie na początku XVII wieku. Scenariusz na podstawie własnego opowiadania "Przypadki starościca Wolskiego" napisał Józef Hen. Postacią wiążącą poszczególne odcinki jest młody starosta jurydyczny, Piotr Wolski (w tej roli Tomasz Stockinger), który z urzędu zajmuje się sprawami naruszania prawa przez samowolną magnaterię i szlachtę znaną z warcholstwa. Za każdym razem Wolski zostaje wciągnięty w perypetie różnych ludzi, którzy są właściwymi bohaterami poszczególnych części.
Akcja serialu toczy się w latach dwudziestych XVII wieku. Bohaterem jest kilkunastoletni chłopiec - Hanusz Bystry, który mieszka na południu Polski. Ojciec Hanusza jest furmanem, który prowadzi kupieckie karawany. Za zaoszczędzone pieniądze wydzierżawił zajazd, który po ostatnich spłatach ma się stać jego własnością. Niestety wojna przerywa handel i na wykupienie zajazdu brakuje pieniędzy.

Crimen

6,9
Adaptacja powieści Józefa Hena. I Rzeczpospolita. Tomasz Błudnicki uczestniczy w wyprawie na Moskwę. Schwytany i aresztowany spędza wiele lat w więzieniu. Po powrocie do kraju, mimo że jest jeszcze młodym człowiekiem, niczego od życia nie oczekuje. Odrzuca zło i przemoc, które jako młodzieńcowi nie były mu obce. Kiedy wraca do rodzinnego miasteczka dowiaduje się, że jego ojciec nie żyje. Prawdopodobnie nie zginął śmiercią naturalną. Tomasz postanawia sięgnąć po broń i odnaleźć zabójców ojca…
Słowa kluczowe

Proszę czekać…