Filmy oświęcim

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje oświęcim. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

To wstrząsająca opowieść o domowej idylli w cieniu krematoriów, czyli życiu rodzinnym komendanta Auschwitz, Rudolfa Hössa.
Trwa rejs transatlantykiem z Ameryki Południowej do Europy, płynie nim również tytułowa pasażerka Liza. Od zakończenia wojny minęło już kilkanaście lat, ale Liza wśród innych pasażerów rozpoznaje znajomą z czasów wojny, Martę. To kobieta, którą Liza doskonale pamięta jako byłą strażniczkę w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu...
Czy można bezpowrotnie zapomnieć o tragicznych przeżyciach wojennych? Wiele lat po zakończeniu wojny młody Amerykanin szuka prawdy o obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Rozmawia na ten temat z przypadkowo spotkanym kierowcą, który – jak się okaże – był więźniem Oświęcimia. Potworne wspomnienia z obozu wracają jak żywe…


W latach pięćdziesiątych w Ameryce, agent FBI i ofiara z czarnej listy odkrywają spisek mający na celu przemycenie nazistowskich zbrodniarzy wojennych do kraju.
Dzielna bohaterka tej opowieści to polska Żydówka, Marta, która została wraz z innymi kobietami uwięziona w obozie w Oświęcimiu. Razem z Rosjanką Eugenią i niemiecką komunistką Anną tworzą ruch oporu i odważnie pomagają innym więźniarkom...
Nienawiść, niezrozumienie i miłość - to wszystko czeka na Svena, młodego Niemca, który zdecydował się wyjechać do Polski na zastępczą służbę wojskową. Sven za cel swojej podróży wybrał… Oświęcim: dla niego było to po prostu małe miasteczko w obcym kraju, w którym mówi się dziwnym językiem. No i oczywiście owiany tajemnicą obóz koncentracyjny, bo w niemieckiej szkole średniej niewiele mówiono mu na temat niechlubnej przeszłości faszystowskich Niemiec. W Oświęcimiu Sven ma pomagać w prowadzeniu schroniska młodzieżowego i opiekować się Stanisławem Krzemińskim, byłym jeńcem, który tak naprawdę nigdy nie opuścił obozu. Wyjazd, który miał być po prostu uniknięciem służby wojskowej, stał się dla Svena wydarzeniem, który zmienił jego życie.
Zev (Christopher Plummer) przeszedł już wiele w życiu. Teraz mieszka w domu opieki i cierpi na demencję. Odkrywa, że hitlerowski strażnik, który zamordował 70 lat temu jego rodzinę, mieszka w Ameryce pod przybraną tożsamością. Razem ze współlokatorem Maxem (Martin Landau) przygotowują plan działania. Mężczyźni decydują się wyśledzić byłego nazistę i zabić. Zev podejmuje się tego zadania. Jednak postępująca choroba powoduje to, że ma problemy z zapamiętywaniem nie tylko tego co było w przeszłości, ale i zapamiętania nowych rzeczy. Wyposażony w list od Maxa - drobiazgowe instrukcje - przemierza Amerykę, aby dokonać zemsty.
W 1943 roku przywieziono Zinaidę Worobiową i jej syna Geńka do obozu w Oświęcimiu. Po wyzwoleniu Oświęcimia władze polskie troskliwie i serdecznie zaopiekowały się najmłodszymi, chorymi i wycieńczonymi ofiarami fabryki śmierci. Dzieci w większości nie pamiętały swoich rodziców, dat, miejsc urodzenia, nawet imion. Geńka wraz z innymi dziećmi umieszczono w domu dziecka. Jedna z nauczycielek Halina Truszczyńska, zaopiekowała się chłopcem, usynowiła go i dała mu swoje nazwisko.
Debiutancki film Kazimierza Kutza, złożony z trzech nowel, „Krzyż”, „Pies” i „Wdowa”, będących adaptacjami opowiadań Józefa Hena. Akcja toczy się w czasie II wojny światowej i tuż po niej. „Krzyż”: Franek Socha to wiejski fajtłapa i poczciwina. Podczas wojny wykazuje się jednak bohaterstwem i zostaje odznaczony Krzyżem Walecznych. Ma nadzieję, że po powrocie do rodzinnej wsi odzyska uznanie w oczach rodziny i znajomych. Wojnę postrzega jednak tylko jako działania frontowe. Po powrocie do domu przeżywa szok, gdy okazuje się, że wojna dotarła także tu, a z jego wsi zostały jedynie zgliszcza. „Pies”: Studium duchowej patologii spowodowanej przez wojnę. Do oddziału polskich żołnierzy przyplątuje się bezpański pies. Okazuje się jednak, że zwierzę zostało wyszkolone przez esesmanów do pilnowania jeńców w Oświęcimiu. Polacy wyładowują na nim swą nienawiść. „Wdowa”: Film pełen humoru i łagodnej satyry. Po wojnie w małym miasteczku na Ziemiach Zachodnich ludzie próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Do miasteczka przybywa wdowa po bohaterze wojennym. Miejscowi traktują ją niemal jak obiekt kultu. Mało kto dostrzega, że jest ona wciąż młodą i atrakcyjną kobietą, która chętniej niż o żałobie myśli o przyszłości.
Andrzej Miller jest młodym pisarzem traktującym życie lekko i przyjemnie. Jego sposób postrzegania świata i stosunek do przelotnych randek zmienia się wraz z przypadkowym pojawieniem się w Oświęcimiu, gdzie kręcony jest film na podstawie scenariusza napisanego przez jego kolegę, Groszka. Tam też Andrzej poznaje Jolkę, w której zakochuje się bez pamięci.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…