Dokumentalny 1979

Przedstawiamy listę 161 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dokumentalny z 1979 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Pielgrzym 1.0

Dokument relacjonujący przebieg wizyty w Polsce w 1979 roku głowy państwa Watykan, papieża Jana Pawła II. Reportaż ze spotkań papieża z licznie zgromadzonymi wiernymi kościoła katolickiego. Spotkanie z władzami polskimi w Belwederze, spotkania z dziećmi i młodzieżą i wizyta w Oświęcimiu to niektóre z elementów bogatego programu wizyty.

Niech żyje Meksyk! 9.0

Dokumentalna opowieść o tysiącleciu osobliwej kultury meksykańskiej - od starożytnych Azteków i Majów, czasów feudalnych, najścia Hiszpanów, rewolucji na początku XX wieku do czasów współczesnych, kontrastowo łączącej przeżytki dawnych obyczajów z industrializacją.

Baby Snakes

Rockowy artysta Frank Zappa występuje w Nowym Jorku. Film ten zawiera tony materiałów filmowych z występu, jak i zza kulis oraz animacje.


Tybet: Trylogia buddyjska

Pierwsza część trylogii "Dalajlama, zakony i lud" - sfilmowana w rezydencji Dalajlamy w Dharamsala i w klasztorze w Sera - bada drogi, jakimi wiedza buddyjskiej kultury Tybetu jest rozwijana, doskonalona i przekazywana społeczności laickiej. Dalajlama zawsze emanuje spokojem i siłą. Swoją mądrość i pobożność okazuje zawsze z łagodnością, czy to wybierając imiona dla nowonarodzonych dzieci, czy to zwracając się do swojego narodu w 20. rocznicę tybetańskiego powstania przeciw komunistycznej okupacji chińskiej z 1959 roku. W tej części jesteśmy też świadkami intelektualnych rozważań buddyjskich mnichów, które są niesamowitą manifestacją rozumu i umysłowej przebiegłości. Druga część: "Przekazywanie owocu prawdy" daje niepowtarzalny wgląd w buddyjską kulturę i teologię, odkrywa esencję mistycznej filozofii tybetańskiego buddyzmu. Obserwujemy mnichów z klasztoru Sakya w Boudha w Nepalu podczas ich przygotowań do starożytnego rytuału ochronnego związanego z Tarą, znaną, jako Piękny Klejnot. Natomiast część trzecia "Pola zmysłów" osadzona jest w majestatycznym górskim krajobrazie Ladakhu. Ukazuje jeden dzień z życia mnichów i miejscowych chłopów, a kończy się poruszającym rytuałem, będącym odpowiedzią na śmierć we wspólnocie. Jak w tybetańskiej Księdze Zmarłych, umarły prowadzony jest przez oniryczny stan łączący śmierć i narodziny.

Bitwa pod Warną 7.0

Autorzy filmu opisują szeroko tło polityczne ówczesnej Europy zagrożonej ekspansją imperium osmańskiego oraz przyczyny wypraw krzyżowych. W filmie jest mowa o zwycięskiej wyprawie Władysława III w 1443 roku i o jej wpływie na ruchy wolnościowe narodów bałkańskich oraz o drugiej wyprawie zakończonej klęską w bitwie pod Warną 10 listopada 1444 r. Król Polski i Węgier poniósł śmierć na polu bitwy, od którego nazwy nadano mu przydomek: Warneńczyk.

007 in Rio 7.0

Promocyjny dokument zrealizowany na potrzeby produkcji "Moonraker", jedenastego filmu opowiadającego o przygodach Jamesa Bonda. Film zawiera wywiady oraz materiały archiwalne z planu zdjęciowego.

Słowa kluczowe