Dokumentalny 1980

Przedstawiamy listę 99 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dokumentalny z 1980 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Gadające głowy 7.5

Krzysztof Kieślowski postanowił w roku 1979 przeprowadzić sondę. Przepytał w tym celu wielu ludzi w różnym wieku, którzy musieli odpowiedzieć na następujące pytania: Kim jesteś? Czego byś chciał? Co jest dla ciebie najważniejsze? Następnie, ze wszystkich wypowiedzi, wybrał czterdzieści cztery najciekawsze i uporządkował je od niemowlaka, do prawie stuletniej kobiety. Powstał bardzo przejmujący obraz ludzkich pragnień, uczuć, poglądów i priorytetów, które zmieniają się z upływem czasu.

Robotnicy '80 3.5

Dokumentalny zapis wydarzeń z sierpnia 1980 roku w Stoczni Gdańskiej. Relacje z przebiegu akcji strajkowej oraz toczących się równolegle negocjacji strajkujących z Komisją Rządową. W filmie biorą udział przedstawiciele robotników ze Stoczni oraz delegacji rządowej, na czele z Mieczysławem Jagielskim.


Tango 7.6

Trzydzieści sześć postaci zaludnia stopniowo jeden pokój i cudem unikając kolizji, bez zwracania na siebie uwagi, wykonuje cykl zamkniętych w pętlę czynności. W czasach przed rozpowszechnieniem się blue-boxów film Rybczyńskiego był niezwykłym osiągnięciem technicznym, wymagającym ręcznego namalowania około 16 tys. masek. Ale Tango to coś więcej, niż pokaz pomysłowości technicznej. To swoiste polskie panoptikum. Przez pokój przechodni przeludnionego mieszkania, scenerię znaną dobrze wielu Polakom, przewija się tu bowiem galeria przeciętnych obywateli, oddających najbardziej prozaicznym czynnościom, jakie można sobie wyobrazić. Pierwszy, i jak dotychczas jedyny, Oscar dla polskiego filmu animowanego.

44 km od Warszawy 7.0

Film opowiada o historii i dniu dzisiejszym Żyrardowa. Miasto położone jest 44 kilometry na południowy zachód od Warszawy. W swojej niezbyt długiej historii, znane jest przede wszystkim z dobrze rozwiniętego przemysłu wyrobów lnianych, który zapoczątkowały zakłady żyrardowskie powstałe w 1830 roku.

Słowa kluczowe