Filmy Rumunia 2014

Przedstawiamy listę 13 najlepszych i najpopularniejszych filmów z kraju Rumunia z 2014 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Akademia wampirów 5.3

Rose i Lissa mają takie same problemy jak wszystkie nastolatki, tyle że uczą się w Akademii wampirów – tajemnej szkole z internatem. Tu uczniowie dzielą się na morojów (śmiertelne, pokojowo nastawione wampiry) i dampiry (w ich żyłach płynie krew wampirów i ludzi, są opiekunami morojów). Choć nieśmiała Lissa jest księżniczką morojów, a buntownicza i żywiołowa Rose – dampirką, są połączone telepatyczną więzią i wierzą, że ich przyjaźń będzie trwać wiecznie. Pod warunkiem jednak, że przetrwają do końca roku szkolnego. A nie będzie to proste zadanie, bo szybko zorientują się, że to właśnie w Akademii grozi im największe niebezpieczeństwo. Dodatkowo wbrew wszelkim regułom Lissa zakocha się w tajemniczym Christianie, a Rose w kimś, w kim nigdy nie powinna – czyli w szkolącym ją mentorze.

W cieniu

Relu (Șerban Pavlu) jest człowiekiem rodzinnym. Ma żonę, dwoje dzieci i … wiedzie podwójne życie.Widziany oczami członków swojej rodziny Relu Oncescu wydaje się być zwyczajnym facetem, kierowcą taksówki. Nikt nie podejrzewa, że Relu ściąga długi i haracze dla Căpitanu, lokalnego gangstera. Światy w których funkcjonuje Relu nie przenikają się. Relu próbuje mieć wszystko pod kontrolą choć nie udaje mu się to tak, jakby tego pragnął. Po tym jak zabija człowieka podczas sprzeczki, próbuje uciec z szarego światka ale nie znajduje sposobu. Z każdym dniem kolejne kłamstwa wychodzą na światło dzienne a sekrety stają się coraz bardziej przytłaczające.

Viktoria

Ludowa Republika Bułgarii, 1979 rok. Boriana jest w ciąży, ale nie chce dziecka, które urodzi się w komunistycznym kraju. Jej jedynym marzeniem jest ucieczka na Zachód. Niechciana córka jednak przychodzi na świat. Viktoria nie ma pępka, bo z matką nie łączyła jej nawet pępowina. Świetnie radzi sobie sama. Zostaje ogłoszona Dzieckiem Dekady i ku radości zaangażowanej ideowo babci staje się symbolem reżimu. Dorasta w konflikcie z Borianą, podporządkowując sobie otoczenie dzięki dobrym relacjom z samym Todorem Żiwkowem, przywódcą kraju, który obsypuje ją prezentami. Gdy 10 listopada 1989 roku system upada, a Żiwkow zostaje aresztowany, życie Viktorii wywraca się do góry nogami. Nowa sytuacja powoduje, że losy matki i córki znów się splatają, a Zachód okazuje się być całkiem blisko.


Gang Rosenthala

Bukareszt, rok 1959. Czterech mężczyzn i kobieta dokonują zuchwałego napadu na Rumuński Bank Narodowy. W powojennej Rumunii jest to niewyobrażalny policzek dla komunistycznej władzy. Zostają oni osądzenie i skazani na karę śmierci. Jednak w oczekiwaniu na wyrok, zostają użyci jako narzędzia komunistycznej propagandy, i muszą zgrać w filmie dokumentalnym rekonstruującym przebieg rabunkowego incydentu.

Selfie

Dwa dni przed końcowymi egzaminami trzy nastolatki wybierają się nad morze, aby pożegnać się z dzieciństwem w imprezowym stylu.

Taniec pustyni 6.7

Prawdziwa historia Afshina Ghaffariana (Reece Ritchie), młodego człowieka, który zaryzykował wszystko, by spełnić swoje marzenia jako tancerza. W Iranie jest on zabroniony, a młodzież podpala się, wyrażając przez to potrzebę wolności. Wraz z przyjaciółmi decyduje się stworzyć zespół, udają się na pustynię, z dala od czujnych oczu policji, mogą rozkoszować się tańcem.

Toto i jego siostry

Chwytająca za serce historia trojga rodzeństwa, które czeka, aż ich matka wróci z więzienia. Deszcz nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych. Totonel ma dziesięć lat i mieszka razem ze starszymi siostrami – czternastoletnią Andreeą i siedemnastoletnią Aną. Romskie rodzeństwo żyje z dnia na dzień, czekając na powrót z więzienia swojej matki, która odsiaduje wyrok za handel heroiną. W miarę jak dorastają, coraz lepiej radzą sobie w bezwzględnym świecie. Nie tracą jednak nadziei, że po powrocie matki uda się na nowo zjednoczyć ich rodzinę. Wzruszający, pełen wnikliwych obserwacji film dokumentalny o życiu romskiej rodziny, która pomimo przeciwności losu trzyma się razem.

Koniec sezonu

Akcja filmu dzieje się w malej, zapomnianej wiosce, w której czas się zatrzymał.

Słowa kluczowe