Filmy wielka wojna ojczyźniana

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje wielka wojna ojczyźniana. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Film Elema Klimowa w scenerii Alesja Adamowicza z 1985 roku, jest chyba jednym z najbardziej przerażających filmów o wojnie. Nie tylko wojnie 1941-1945, ale o wojnie jako destrukcyjnej sile, burzącej naturalny porządek. Film oparty jest na faktach i odwołuje się do „Chatyńskiej opowieści” Adamowicza. Autorzy wybrali właśnie to miejsce i te wydarzenia, które stały się symbolem biedy i cierpienia narodu. Bohaterem filmu jest szesnastoletni Flora, który wyruszył do lasu, żeby pomagać partyzanom. Na początku filmu jest niemal dzieckiem. Na końcu, po przerażających doświadczeniach wojennych, staje się dorosłym, a wręcz starym człowiekiem. Wojna zniekształciła jego delikatne, dziecięce rysy i zmieniła je w bruzdy starca. Zmieniona twarz Flory staje się twarzą wojny...
Zima 1942 roku. W jednym z północno-zachodnich obwodów Rosji, okupowanym przez faszystów, działa oddział partyzancki lejtnanta Iwana Łokotkowa, w przeszłości wiejskiego milicjanta. Oddział nie ma co jeść, więc dowódca podejmuje decyzję zdobycia niemieckiego eszelonu z żywnością na mocno strzeżonej stacji węzłowej. Przeprowadzić operację ma Łazariew, który wcześniej kolaborował z Niemcami i którego znają z widzenia. Lecz czy można mu zaufać?
Podczas II wojny światowej młoda studentka trafia wstępuje do armii, gdzie staje się najlepszą snajperką. Niemieckie dowództwa chcą ją zlikwidować.


Historia rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej. Mały chłopiec Wasilek jest uzdolnionym skrzypkiem. Razem ze swoim starszym przyjacielem trafiają na tyły wroga, gdzie razem z partyzantami, z dowódcą Batką na czele, uczestniczą w akcjach bojowych...
Na pewnym odcinku frontu zorganizowano fałszywe lotnisko, które ma na celu zmylenie Niemców i zmuszanie ich do wyrzucania bomb na nieistniejące cele. Zadanie takiego lotniska - to danie nieprzyjacielowi pełnego złudzenia ruchem i światłami na lotnisku, że jest to rzeczywiście ważny obiekt wojskowy. Na lotnisko przybywa bohaterka naszego filmu, Tonia, która jest starszym strzelcem. Jednocześnie z nią melduje się dowódcy fałszywego lotniska strzelec Ogórcow, cichy i spokojny chłopiec, nie odznaczający się zbytnią odwagą. Tonia kocha się w bohaterskim lotniku radzieckim, którego zna tylko z fotografii. Dziwnym trafem ten właśnie lotnik wraz ze swoim dywizjonem i oddziałem lotników francuskich stacjonuje na sąsiednim, prawdziwym lotnisku. Ogórcow pod wpływem dziewczyny, w której się kocha, nabiera odwagi i inicjatywy. Jego pomysłem jest udoskonalenie urządzeń na fałszywym lotnisku, jego nieśmiałość niknie, wykazuje on prawdziwą pogardę śmierci, pozostając jednocześnie skromnym i uczuciowym chłopcem. W tym samym czasie dowództwo zauważa fałszywego artylerzystę, oczywistego szpiega niemieckiego i przy pomocy Toni osacza go. Tonia, która poznała się z asem lotnictwa radzieckiego i lotnikiem francuskim, Jeanem, waha się pewien czas, lecz w końcu miłość Ogórcowa zwycięża. Szpieg, dzięki Toni zostaje ujęty, a ukoronowaniem odwagi Ogórcowa jest wzięcie do niewoli sztabu niemieckiego, za co zostaje on wyróżniony przez dowódcę i przez... Tonię.
Akcja rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej, podczas forsowania Dniepru w 1943 roku przez wojska radzieckie. Dwa bataliony zostały rzucone w celu zrobienia wyłomu brzegu rzeki zajmowanym przez wojska niemieckie. Mają jednocześnie odwrócić uwagę, a tym samym ułatwić atak dywizji na strategicznie ważne miasto Dnieprow. Bataliony ma wspierać ogień artylerii i z powietrza. Jednak niespodziewany rozkaz dowództwa zmienia plan ataku, pozostawiając ich bez wsparcia ogniowego, skazując żołnierzy na pewną śmierć...
Wojenna epopeja przedstawiająca sowiecką wersje wyzwalania Europy z rąk hitlerowskiego najeźdźcy w latach 1943-1945.
Mała stacja Podbiednia niczym nie odróżnia się od wielu innych miejsc w Rosji. Podczas drugiej wojny światowej tu trwały zacięte boje. A teraz tutaj zjeżdżają się synowie i córki tych, którzy nie dożyli do zwycięstwa.
Na przedpolach Stalingradu wykrwawione wojska radzieckie prowadzą ciężkie obronne boje, niosąc ogromne straty. Nieduży strzelecki pododdział pod dowództwem kapitana Sumskowa otrzymał polecenie: pod ogniem wrogiego lotnictwa i artylerii zabezpieczyć przeprawę przez Don radzieckich jednostek wojskowych. Cztery dni bronili się na śmierć i życie żołnierze: Strielcow, Łopachin, Zwagincew...
II wojna światowa. 19-letni Alosza dostaje medal za odwagę. Dodatkowo otrzymuje kilkudniową przepustkę. Postanawia pojechać do matki. W czasie podróży poznaje Szurę, która jedzie do cioci. Oboje się w sobie zakochują.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…