Filmy prl, pomoc

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje prl, pomoc. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Kultowy serial dla dzieci i młodzieży, według popularnej powieści pióra Adama Bahdaja. Dwaj główni bohaterowie: sprytny i wesoły Poldek oraz Duduś, niezaradny życiowo i przemądrzały elegancik, wybierają się na wakacje nad Bałtyk. Wyruszają z Krakowa, nawet nie przeczuwając, że przez całą drogę na każdym kroku będzie ich prześladował potworny pech. Na początek chłopcy zapominają zabrać ze sobą z domu bilety na pociąg.
Druga połowa lat siedemdziesiątych. Pełna temperamentu młoda reżyserka realizuje swój film dyplomowy, który będzie opowiadał historię błyskawicznej kariery i upadku jednego z bohaterów pracy socjalistycznej. Zbierając materiały, Agnieszka odkrywa coraz to nowe kulisy wydarzeń, dociera do ludzi, którzy znali Mateusza Birkuta i współtworzyli jego legendę. Bardzo szybko okazuje się, że rzeczywistość dokumentowana na czarno-białych taśmach była kreowana w o wiele większym stopniu, niż wolno o tym mówić. Gdzieś w tle cały czas stoją ludzie, którzy wszystkim mającym coś do powiedzenia chętnie zamknęliby usta. Agnieszka coraz bardziej emocjonalnie angażuje się w swoją pracę i nawet kiedy promotor odbiera jej sprzęt, nie zamierza się poddać. Sprawa zatacza coraz szersze kręgi, ale ciągle brakuje w niej najważniejszej postaci, nikt nie wie, co tak naprawdę stało się z Birkutem. Udaje się jednak znaleźć kogoś innego - jego syna, Maćka..
Niezwykle sprawny, błyskotliwy, pewny siebie. Potrafi znaleźć się w każdej sytuacji, rozwiąże najtrudniejszą kryminalną zagadkę. Nie oprze mu się żadna kobieta. Kto to taki? Porucznik Sławomir Borewicz, pierwszy milicjant PRL-u. Serial o jego przygodach kręcono ponad 10 lat. Za kanwę scenariusza posłużyła popularna seria opowiadań kryminalnych „Ewa wzywa 07” wydawanych przez wydawnictwo Iskry w latach 1968–1989. Łącznie ukazało się 146 tekstów. Intencją pomysłodawców (funkcjonariuszy MO) było przybliżenie w propagandowej formule kulis pracy milicjantów. Nic dziwnego więc, że serial „07 zgłoś się” był postrzegany jako odgórne zamówienie partii mające służyć poprawie wizerunku milicji w społeczeństwie. Twórcy serialu zaprzeczali, podkreślając jednocześnie, że tytułowy bohater nie należy do partii.


Fabuła filmu opiera się o desperacką próbę popełnienia samobójstwa przez młodego człowieka, w tle której to historii trwa spór o zastosowanie właściwej metody negocjacji. Rzecz się dzieje w Gdańsku, z ostatniego piętra wieżowca chce wyskoczyć człowiek. Przybywa niezwłocznie milicja i prokurator, który widząc początkowe zdeterminowanie mężczyzny postanawia wezwać na pomoc lekarzy psychiatrów (w owych czasach nie było jeszcze zawodowych negocjatorów policyjnych). Do akcji wkracza w efekcie dwóch lekarzy: młody dr Kucharski, który proponuje zastosowanie elementów siłowych przy użyciu nowoczesnej techniki oraz jego nauczyciel, prof. Leszczyński, który z szacunkiem odnosi się do desperata, powoli zdobywa jego zaufanie i pozostawia mu samodzielność decyzji. Czy odniesie sukces?
Anna jest studentką IV roku, która dorabia pracując w spółdzielni. Witka poznaje niszcząc przez przypadek podczas mycia okien jego gitarę. Wzięty projektant mody proponuje studentce pracę modelki. Często wyjeżdżają razem na pokazy, co bardzo ich zbliża do siebie. Zamieszkują razem, lecz zawierają układ o braku jakichkolwiek zobowiązań. Sytuacja się komplikuje, gdy okazuje się, że Ania spodziewa się dziecka…
Akcja filmu rozgrywa się we wsi Mostowice, gdzie gromada chłopska postanawia wybudować młyn wspólnego użytku. Przeciwko nim występuje właściciel istniejącego już młynu. Obawia się utraty swoich wpływów w rejonie. Na czele gromady staje Paweł, który ma kierować pracami budowlanymi.
Uczniowie technikum samochodowego są dość nietypowi. To wieczorowa szkoła dla pracujących, którzy z różnych przyczyn zaniechali kształcenia się. Jako dorośli ludzie chcą nadrobić zaległości i zdobyć świadectwo dojrzałości. Mają codzienne problemy, ciężką pracę, bywa, że zasypiają na lekcjach. Niedorzecznie tłumaczą się z nieodrobionej pracy domowej, a czasami wypracowania piszą im ich własne dzieci… Do wytrwałości w podjętym wyzwaniu zachęca ich profesor języka polskiego, który jest surowy i wymagający, ale też wyrozumiały… Nie wszystkim uda się osiągnąć cel, lecz ci, którzy wytrwają, z sentymentem będą wspominać swego nauczyciela…
Lata 70-te, państwo Piotrowscy otrzymują upragnione M-4. Szczęście nie trwa długo. W mieszkaniu pojawia się dziki lokator - duch, zjawa świecąca w ciemności, na dodatek zżerająca energię elektryczną. Sąsiedzi traktując to jako cud, organizują grupowe modły, a syn robi z tego intratny interes. Piotrowskich szukają wszędzie pomocy, ale na nic zdają się interwencje milicji, straży pożarnej, księdza i pracowników elektrowni. Wreszcie pewnego dnia zjawa niespodziewanie znika, ale zaraz pojawia się następny nieproszony gość...
Słowa kluczowe

Proszę czekać…