Wojenny 1981

Przedstawiamy listę 33 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Wojenny z 1981 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Okręt 8.3

Rok 1942 to okres największej aktywności niemieckiej floty, a w szczególności Kreigsmarine w tzw. "Bitwie o Atlantyk". Niemieckie okręty podwodne atakowały i niszczyły konwoje statków aliantów na szlakach atlantyckich. Jednakże "polowania" U-Bootów wspierane osłoną niemieckich niszczycieli coraz częściej kończyły się niepowodzeniem. Film "Okręt" opowiada historię jednego z U-Bootów i jego załogi. Tygodnie spędzone w pod wodą, w strachu, klaustrofobii, w monotonii rejsu, w walce i zagrożeniu. Epopeja Petersena w szczególny sposób pokazuje ludzi, marynarzy, ich charaktery i osobowości obnażone w obliczu niebezpiecznej misji, kiedy wiedzą, że tylko niektórzy z nich powrócą.

Ucieczka do zwycięstwa 7.3

Pewien komendant jednego z niemieckich obozów koncentracyjnych, po rozmowie z więźniami, wpada na pomysł zorganizowania meczu piłkarskiego. Pomysł ten podchwytuje propaganda trzeciej rzeszy i rusza on tylko na znacznie większą skalę, niż pierwotnie zakładano. Przeciwko Niemcom ma stanąć drużyna, złożona z międzynarodowych gwiazd, będących obecnie w ich obozach. Tylko, że niektórzy członkowie drużyny, chcą dzięki niemu uciec z niewoli. Pozostaje więc dylemat uciec w trakcie i okryć się hańbą, czy dać z siebie wszystko i wygrać.

Igła 7.1

Oparta na doskonałej powieści Kena Folletta tajemnica stanowi mechanizm napędzający stan niepewności, koncentrujący się wokół związku pomiędzy genialnym szpiegiem a odważną kobietą - przy ważacych się losach świata. Anglicy znają go jako Fabera, natomiast przez rodaków jest postrzegany, jako lojalny i niebezpieczny szpieg, znany jako "Igła". W drodze powrotnej do Niemiec, statek Fabera rozbija się w pobliżu wyspy. Bohater zaprzyjaźnia się z Lucy, piękną Angielką, która mieszka tu ze swoją rodziną. Samotna i lekceważona przez zgorzkniałego, kalekiego meża, Lucy ulega urokowi tajemniczego nieznajomego, nie wiedzac, że jest on zdrajcą, zdecydowanym zapobiec inwazji. Ale kiedy wybucha ich namietność, Lucy poznaje brutalną prawdę.


Szarże 6.8

Cóż jeszcze gorszego może spotkać człowieka, który tego samego dnia traci pracę, samochód i dziewczynę? Otóż mogą go wziąć do wojska. Młody chłopak trafia do armii amerykańskiej. Po krótkim szkoleniu zostaje przerzucony do Europy. Tu wraz z kolegami walnie przyczynia się do spustoszenia Czechosłowacji. Działają oni wszyscy oczywiście także wbrew wszelkim rozkazom dowódców.

Tegeran-43 6.5

Z polecenia hitlerowskiego przywództwa do Teheranu, w przeddzień rozmów szefów rządów trzech mocarstw, przedostaje się grupa faszystowskich agentów. Na czele grupy stoi zawodowy morderca Maks Riszare. Przygotowują atak terrorystyczny. Radzieccy zwiadowcy, wśród których jest Andriej Borodin, mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo konferencji. W tle fabuły historia miłości Borodina i Francuzki Marii Louni.

Śmiertelne manewry 6.7

Podczas rutynowych ćwiczeń wojskowych w Luizjanie, zagubił się jeden z oddziałów. Żołnierze mają jedynie bardzo podstawowe wyposażenie, a przychodzi im walczyć w małej, lokalnej wojnie. Napadnięci zostają przez Cajunów. Pluton składa sie z samych oryginalnych typów. Jest więc w gorącej wodzie kompany młodzieniec, powolny ale lojalny żołnierz, nieodpowiedzialny komik, i dwóch inteligentnych i bardzo cynicznych gości. W tej wojnie nikt nie wygrywa...

Gallipoli 6.8

Wielka przygoda i przyjaźń, jaka połączyła w 1915 roku dwóch australijskich żołnierzy (Mel Gibson i Mark Lee). Wspólnie przemierzają i przedzierają przez gorące piaski Egiptu, by wreszcie dołączyć do swego regimentu tuż przed brzemienną w skutkach bitwą o Gallipoli. Echa historii przeplatają się z tragicznym fatum, a losy dwójki przyjaciół stają się częścią legendarnej konfrontacji między stroną australijską, a turecką z okresu I Wojny Światowej - bitwy, która dla Australijczyków stała się tym, czym Alamo dla Amerykanów.

Bołdyn 6.0

Generał Bołdyn jest dowódcą oddziału partyzanckiego. W ich szeregi pragnie wstąpić ,,Czarny", pochodzący z Warszawy. Z opowieści dowódcy wyłania się własny obraz, osoby odważnej umiejącej podejmować trudne decyzje, odpowiedzialnej za innych. Rządy twardą ręką powodują utratę kontaktu z rzeczywistością. On i jego oddział zostają wkrótce otoczeni przez wrogów.

Ryś 7.1

Historia rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Gdzieś na głębokiej prowincji, do małego kościółka przychodzi się wyspowiadać młody partyzant Ryś. Przed wykonaniem wyroku na zdrajcy prosi o rozgrzeszenie księdza Konrada. Czy dojdzie do egzekucji?

Upadek Italii

Delmacja. Wojna dociera do zagubionej wioski wyspiarskiej. Okupantami i wrogami są tu zarówno obcy: Niemcy i Włosi, jak również swoi - ustasze. Walczy z nimi oddział partyzancki, dowodzony przez komendanta Davorina, który wierzy, że tę wojnę prowadzić można bez nadmiernego, ślepego okrucieństwa, że jest w niej miejsce na miłość, pozory normalnego życia. Ufny regułom, które wydają mu się uniwersalne, nie rozstrzeliwuje wziętych do niewoli ustaszowców, lecz przywraca im wolność. Ale wojna rządzi się swoimi prawami.

Słowa kluczowe