Wojenny 1981

Przedstawiamy listę 33 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Wojenny z 1981 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Igła 7.1

1944 rok, Wielka Brytania. Henry Faber (Donald Sutherland) to z pozoru zwyczajny pracownik angielskich kolei. W rzeczywistości ten nierzucający się w oczy mężczyzna jest przebiegłym niemieckim szpiegiem o pseudonimie "Igła". W czasie jednej z misji Faber odkrywa, że dane o planowanym ataku aliantów to dezinformacja. Gdy próbuje zawiadomić o tym Niemców, zostaje namierzony przez agentów brytyjskiego wywiadu. Zmuszony do ucieczki, trafia w dramatycznych okolicznościach na małą wyspę u wybrzeży Szkocji. Miejsce jest prawie bezludne - mieszkają tam tylko cztery osoby. Czekając na przybycie niemieckiej łodzi podwodnej, "Igła" nawiązuje romans z jedyną kobietą na wyspie, mężatką Lucy (Kate Nelligan). Ta jednak odkrywa, że kochanek nie jest tym, za kogo się podaje…

Ucieczka do zwycięstwa 7.3

W niemieckim obozie jenieckim w trakcie II Wojny Światowej specjaliści od faszystowskiej propagandy postanawiają zorganizować mecz piłki nożnej - oficerowie kontra więźniowie. Zabieg ma na celu ukazanie przewagi Niemców i zastraszenie więźniów. Jednak ci drudzy mają zamiar skorzystać z okazji i planują skomplikowaną ucieczkę.

Śmiertelne manewry 6.7

Podczas rutynowych ćwiczeń wojskowych w Luizjanie, zagubił się jeden z oddziałów. Żołnierze mają jedynie bardzo podstawowe wyposażenie, a przychodzi im walczyć w małej, lokalnej wojnie. Napadnięci zostają przez Cajunów. Pluton składa sie z samych oryginalnych typów. Jest więc w gorącej wodzie kompany młodzieniec, powolny ale lojalny żołnierz, nieodpowiedzialny komik, i dwóch inteligentnych i bardzo cynicznych gości. W tej wojnie nikt nie wygrywa...


Okręt 8.1

Dramatyczne losy załogi podczas jednego rejsu niemieckiej łodzi podwodnej, która po operacjach na Atlantyku próbuje przedostać się na Morze Śródziemne. Po ataku bomb głębinowych U-96 z najwyższym trudem dociera do portu u wybrzeży Francji, gdzie jednak ulega zniszczeniu podczas alianckiego nalotu.

Bołdyn

Generał Bołdyn jest dowódcą oddziału partyzanckiego. W ich szeregi pragnie wstąpić ,,Czarny", pochodzący z Warszawy. Z opowieści dowódcy wyłania się własny obraz, osoby odważnej umiejącej podejmować trudne decyzje, odpowiedzialnej za innych. Rządy twardą ręką powodują utratę kontaktu z rzeczywistością. On i jego oddział zostają wkrótce otoczeni przez wrogów.

Ryś 7.2

Historia rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Gdzieś na głębokiej prowincji, do małego kościółka przychodzi się wyspowiadać młody partyzant Ryś. Przed wykonaniem wyroku na zdrajcy prosi o rozgrzeszenie księdza Konrada. Czy dojdzie do egzekucji?

Gallipoli 6.8

Mel Gibson i Mark Lee w rolach młodych patriotów, którzy zaciągają się do armii, by wziąć udział w katastrofalnej bitwie pod tureckim Gallipoli w czasie I wojny światowej.

Tegeran-43

Z polecenia hitlerowskiego przywództwa do Teheranu, w przeddzień rozmów szefów rządów trzech mocarstw, przedostaje się grupa faszystowskich agentów. Na czele grupy stoi zawodowy morderca Maks Riszare. Przygotowują atak terrorystyczny. Radzieccy zwiadowcy, wśród których jest Andriej Borodin, mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo konferencji. W tle fabuły historia miłości Borodina i Francuzki Marii Louni.

Szarże 6.7

Cóż jeszcze gorszego może spotkać człowieka, który tego samego dnia traci pracę, samochód i dziewczynę? Otóż mogą go wziąć do wojska. Młody chłopak trafia do armii amerykańskiej. Po krótkim szkoleniu zostaje przerzucony do Europy. Tu wraz z kolegami walnie przyczynia się do spustoszenia Czechosłowacji. Działają oni wszyscy oczywiście także wbrew wszelkim rozkazom dowódców.

Upadek Italii

Delmacja. Wojna dociera do zagubionej wioski wyspiarskiej. Okupantami i wrogami są tu zarówno obcy: Niemcy i Włosi, jak również swoi - ustasze. Walczy z nimi oddział partyzancki, dowodzony przez komendanta Davorina, który wierzy, że tę wojnę prowadzić można bez nadmiernego, ślepego okrucieństwa, że jest w niej miejsce na miłość, pozory normalnego życia. Ufny regułom, które wydają mu się uniwersalne, nie rozstrzeliwuje wziętych do niewoli ustaszowców, lecz przywraca im wolność. Ale wojna rządzi się swoimi prawami.

Słowa kluczowe