Filmy 1995

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z 1995 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Adam Miauczyński został reżyserem, bo marzył o sławie i pieniądzach, ale minęła już czterdziestka, a Adam nie ma ani jednego, ani drugiego. Jest drugim reżyserem, ale z powodu swojej nieudolności często zmienia posadę.
Co roku terroryzujący miasto burmistrz Herod, organizuje turniej rewolwerowy, by pozbyć się potencjalnych wrogów. Do miasta przybywa Ellen, która pragnie zmierzyć się z Herodem, który zamordował jej ojca.

Toy Story

7,7
Pod nieobecność ludzi zabawki z sypialni Andy′ego żyją własnym życiem. Przewodzi im kowboj Chudy, drewniana kukiełka obdarzona dużą samoświadomością. Chudy zdaje sobie sprawę, że jest tylko zabawką, której powołaniem jest niesienie radości Andy′emu. Taki też system wartości od dawna wpaja pozostałym zabawkom, wśród których są: sprężynowy jamnik Cienki, Pan Bulwa, znerwicowany dinozaur Rex, pasterka owieczek Bou, świnka-skarbonka Hamm i zastęp plastikowych żołnierzyków.


Serial ten to prowokująca telewizyjna antologia, wielokrotnie uhonorowana nagrodami Emmy. Podobnie jak w przypadku klasycznego już serialu z lat. 60.tych, pod tym samym tytułem, każdy odcinek jest celebracją ludzkiej wyobraźni, badań nad przekraczaniem nowych granic z zakresu technologii, kosmosu i ludzkich doświadczeń, które ujawniają nasze największe nadzieje i największe obawy. Historie, podejmowane w serialu rozwijają konsekwencje kontrowersyjnych i prowokujących tematów takich jak manipulacja genetyczna, wizyty Obcych na Ziemi, oraz kwestię życia po śmierci.

Tato

7,2
Najważniejsze jest dobro dziecka. W razie rozpadu małżeństwa tradycyjnie dziecko pozostaje pod opieką matki. Nawet, gdy ta jest niezrównoważona psychicznie. Kiedy trafi do szpitala, dobro dziecka zagwarantuje matka matki. Bohater filmu nie może pogodzić się z takim wyrokiem sądu, pragnie sam zająć się wychowaniem kilkuletniej córki. Przedtem jednak musi udowodnić innym – i sobie także – iż lubiący alkohol i nocne życie zapracowany operator filmowy, spędzając wiele czasu w rozjazdach i hotelowych pokojach, potrafi być dobrym ojcem. Więcej – że niedojrzały emocjonalnie, lekko traktujący życie trzydziestoparolatek dorośnie do tego, by zostać tatą.
Komandor Harmon Rabb i major Sarah MacKenzie to prawnicy Wojskowego Biura Śledczego JAG. Sprawy, jakie mają rozwiązać są wielorakie: od typowych, jak dezercja, czy nie wykonanie poleceń przełożonego - niesubordynacja, po gwałty, przemyt i morderstwa. Często prowadzenie dochodzenia jest trudne, bo w przestępstwa zamieszane są grube ryby z armii. Zdarza się, że kompetencje wojskowe nie wystarczają... Choć w życiu prywatnym są przyjaciółmi, to w pracy często muszą stanąć po przeciwnych stronach barykady. Ale sądowe waśnie szybko mijają, szczególnie, że atmosfera panująca w ich biurze sprzyja dobrej i sumiennej pracy. Tematyka odcinków jest zróżnicowana: główni bohaterowie z zawodu są prawnikami - więc często prowadzą sprawy wojskowe dotyczące żołnierzy służących w armii amerykańskiej. Jednocześnie niektóre odcinki serialu JAG mają fabułę czysto sensacyjną, w której to prawnicy biura uczestniczą np. w akcjach antyterrorystycznych czy nawet pracują jako szpiedzy w obcych państwach. W serialu powtarzają się jednak główne wątki: Harmon Rabb pragnie odnaleźć swojego ojca, który zaginął gdzieś w Azji podczas akcji wojskowej. Obecne są też problemy postaci drugoplanowych: wiecznie ciapowaty Bud Roberts "dorasta" do bycia ojcem i prawnikiem, a płk. MacKenzie boryka się z problemami z mężczyznami.
Upalne lato 1939 roku, na głębokiej prowincji mieszka malarz Marek z żoną i synkiem. Znudzony i zniechęcony do życia artysta popada w coraz większy kryzys twórczy. Pojawienie się w ich dworku Kuby, kochanka żony Marka, który przywozi ze sobą młodą, piękną żydówkę Deborę, burzy dotychczasową stagnację. Między malarzem a Deborą od razu wybucha gorący, namiętny romans. Kiedy żona wyjeżdża do Zakopanego, gdzie ma nadzieję spotkać Kubę, miłość Marka i Debory nabiera nowego wymiaru. Teraz mogą się widywać bez zahamowań, co przeradza się w szaloną, obfitującą w erotyczne uniesienia miłość. Lato jednak szybko się kończy i na drodze ich uczucia staje wybuch wojny.
Jest kwiecień 1943 roku. Profesor Lilien nie ma już sił. Przyjaciele nie mogą, bądź nie chcą mu pomóc – za ukrywanie Żyda grozi najwyższa kara. Zaszczuty i zdesperowany, widząc maszerujący leśną drogą tłum z gwiazdami Dawida na ramieniu, wychodzi z kryjówki i przyłącza się do idącej na śmierć kolumny. Jego córki Ireny nie opuściła jeszcze wola przetrwania. Ma także kilka złotych monet. Los zdaje się jej sprzyjać.
Francesca była kochającą żoną i matką. Jej życie toczyło się spokojnie bez żadnych niespodzianek. Do czasu, gdy mąż z dziećmi wyjechali na cztery dni na jarmark. Do miasteczka przyjechał fotograf National Geographic by fotografować mosty. Jego przyjazd odmienił jej życie.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…