Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje analfabetyzm.
Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali
w tych filmach.
Postapokaliptyczna opowieść dziejąca się w niedalekiej przyszłości, w której samotny mężczyzna przemierza Amerykę, by chronić pewną świętą księgę. Księgę, która zawiera najbardziej upragniony sekret - klucz do zbawienia rodzaju ludzkiego.
Adaptacja opowiadania Stephena Kinga. Andy Dufresne odsiaduje karę dożywotniego więzienia za podwójne morderstwo, którego nie popełnił. W Shawshank rządzą sadystyczni strażnicy, a dyrektor więzienia to hipokryta i oszust. Ale Andy jest sprytniejszy od każdego z nich. Lata, jakie przyjdzie mu spędzić w celi, wykorzysta na przygotowanie misternego planu zemsty - tak zaskakującego, że zmyli nawet najbliższych współwięźniów.
Ekranizacja książki Markusa Zusaka, uznanej za jedno z największych wydarzeń literackich ostatnich lat. Łącząca realizm z magią opowieść o dorastaniu dziewięcioletniej dziewczynki, która wysłana zostaje do rodziny zastępczej w Niemczech w czasach II wojny światowej. Dzięki swej jedynej pasji, książkom wykradanym skąd się da, odkrywa niesamowity świat, który pozwala przetrwać jej samej i jej bliskim.
Malik El Djebena trafia na 6 lat do więzienia. Wchodząc w więzienne mury jest słabszy i mocniej przestraszony od innych osadzonych. Nie jest to specjalnie dziwne, ponieważ ma on zaledwie 19 lat. W środku szybko zostaje zauważony przez lidera korsykańskiego gangu rządzącego więzieniem. Przyciśnięty przez bossa Malik przystaje na zlecane mu "misje", co z czasem powoduje zdobycie zaufania u gangsterów. Chłopak ma jednak własne plany...
Akcja filmu skupia się na wielkim potentacie przemysłu tytoniowego, który chcąc zwiększyć zyski swojej firmy zatrudnia Nicka Naylora, znakomicie znającego się na swoim fachu rzecznika prasowego. Naylor zrobi wszystko, aby zadowolić swojego pracodawcę, ale wciąż chce być nieskazitelny w oczach 12-letniego syna.
Historia prostej kobiety Radchi (Nargis), która została porzucona przez swojego męża. Mężczyzna stracił oba ręce w czasie incydentu w polu. Odchodząc z domu, zostawił żonę z dwoma małymi dziećmi na rękach. Starszy syn wyrósł na dobrego i gorliwego chłopca, młodszy zaś był kompletną przeciwstawnością starszego. Na tle macierzyńskiej miłości do obu synów rozwija się historia życia samotnej matki.
Olof żyje samotnie na rodzinnej farmie po śmierci matki. Nie umie czytać ani pisać, więc jest uzależniony od swojego młodszego przyjaciela, Erika, który pomaga mu popołudniami. Pewnego razu Erik przechwala się, że poznał tysiące kobiet. I wtedy nasz bohater zamieszcza w gazecie ogłoszenie o poszukiwaniu młodej gospodyni domowej. Ellen, mieszczanka z klasy średniej, przybywa, żeby zająć się domem Olofa. Nasz bohater zakochuje się w niej. Piękna kobieta rozpala żądze również w Eriku...
Mała dziewczynka Mui zmuszona jest od najwcześniejszych lat zarabiać na życie pracą jako służąca. Swoim subtelnym wdziękiem Mui oczarowuje kolejno wszystkich swoich znajomych i pracodawców. Najpierw zachwyca się nią gospodyni, która nie może przeboleć przedwczesnej śmierci córeczki – rówieśnicy Mui. Już jako dorosła kobieta Mui rozkochuje w sobie pianistkę i kompozytora, u którego również pracuje jako służąca. W filmie można odnaleźć charakterystyczne dla kina azjatyckiego wdzięk, symbolikę, prostotę i magię subtelnych niedomówień.
Film poświęcony Bernadetcie Soubirous. Stała się ona sławna w roku 1858, kiedy to w nieznanym wówczas francuskim miasteczku u podnóża Pirenejów – Lourdes doznała objawienia. W grocie Masabiele czternastoletniej dziewczynce miała się ukazać postać Matki Boskiej mówiącej o nadzwyczajnych właściwościach leczniczych miejscowych wód.