Filmy starożytny egipt

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje starożytny egipt. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Kiedy młodzi detektywi – Tiril i Oliver – dowiadują się o dziwnych wydarzeniach w lokalnym muzeum, bez wahania postanawiają przyjrzeć się im bliżej. Podczas przygotowań do otwarcia ważnej wystawy poświęconej starożytnemu Egiptowi, dochodzi do wypadków, za które podobno odpowiada… klątwa prastarej mumii Tutenchamona. Ale czy to jedyne wyjaśnienie? Czujni detektywi podejrzewają, że któryś z pracowników muzeum musi być w to zamieszany. Czas na prawdziwe śledztwo, zbieranie dowodów i łączenie tropów! Tiril, Oliver (i ich wierny towarzysz, pies Ocho) muszą być uważni, żeby niczego nie przegapić i zdążyć z rozwiązaniem sprawy przed uroczystym wernisażem. Film powstał na podstawie książki Jorna Liera Horsta. Przygodom Tiril i Olivera poświęcony jest cały cykl Biuro Detektywistyczne nr 2.
Kolejna telewizyjna inscenizacja słynnej opery Giuseppe Verdiego Aida z udziałem znanych śpiewaków operowych. Tytułowa Aida, córka etiopskiego króla Amonasro, trafia do egipskiej niewoli i zostaje niewolnicą Amneris, córki faraona. Zakochuje się w niej egipski wódz Radames, który po zwycięskiej kampanii przeciw Etiopii jest przeznaczony córce faraona.
Jedna z wielu filmowych ekranizacji słynnej opery włoskiego kompozytora Giuseppe Verdi. Tytułowa Aida (Sophia Loren), córka króla etiopskiego, zostaje więźniem Egipcjan i niewolnicą Amneris (Lois Maxwell), córki faraona. Zakochuje się w niej egipski wódz Radames, który po zwycięskiej kampanii przeciw Etiopii ma poślubić córkę faraona.


Wyprodukowana przez Sama Wanamaker'a dla San Francisco Opera telewizyjna inscenizacja słynnej opery Giuseppe Verdiego Aida. Tytułowa Aida, córka etiopskiego króla Amonasro, trafia do egipskiej niewoli i zostaje niewolnicą Amneris, córki faraona. Zakochuje się w niej egipski wódz Radames, który po zwycięskiej kampanii przeciw Etiopii jest przeznaczony córce faraona.
Film muzyczny klasyfikujący się między flmową operą a baletem. Dzieło oparte jest na wierszu amerykańskiego poety - Ezry Pounda - o tym samym tytule oraz trzech fragmentach tak zwanej "Egipskiej Księgi Umarłych".
Choć śmierć wydaje się wszechobecna i na trwałe związana z życiem, to jednak jej wyobrażenie zależne jest od kultury i zmieniało się w czasie. Od starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu, przez średniowiecze aż do czasów współczesnych zmieniał się wizerunek śmierci i podejście do umierania, jak również i rytuał pogrzebowy.
Od lat czczone jako dawca światła, ciepła i życia – Słońce – istnieje w świadomości zbiorowej wszystkich kultur i czasów. Jednak jego pojmowanie zmienia się poprzez wieki. Jak wyglądał obraz Słońca w kulturze w ciągu dziejów od starożytności poprzez średniowiecze, po epokę kopernikańską aż do czasów lotów kosmicznych?
Jak powstało złoto i dlaczego nas fascynuje od niepamiętnych czasów? Dokument poszukujący historii złota przywołuje przykłady wykopalisk skarbów z czasów faraonów, staropżynej Troi i scytów. Poznajemy także najstarszą kopalnię złota i jej odkrywców, którzy przybliżają nam prehistoryczne metody wydobycia tego szlachetnego metalu.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…