Filmy Algieria

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z kraju Algieria. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Lalka

Algier 1997. Trwa wojna domowa w Algierii. Islamscy fundamentaliści terroryzują kraj. Opresje dotykają też kobiet. Terroryści chcą przejąć kontrolę nad kobiecymi ciałami, nad tym, jak się mają ubierać i kiedy pokazywać się publicznie. W takiej atmosferze żyje młoda studentka Nedjma. Jej pasją jest moda. Chciałaby zostać profesjonalną projektantką mody, organizować pokazy. Chce żyć normalnym życiem młodej kobiety. Studiować, wymykać się w nocy, by wytańczyć smutki z przyjaciółką i czerpać z życia pełnymi garściami. Kiedy atmosfera wokół sytuacji politycznej gęstnieje i duch konserwatyzmu staje się coraz bardziej namacalny, Nedjma nie przyjmuje tego do wiadomości. Postanawia otwarcie walczyć o swoją niezależność i godność.

Les portes du soleil: Algérie pour toujours 7.1

OAS, stara organizacja terrorystyczna, powstaje z popiołów. Jest prowadzona przez Slimane (Smaïn), człowieka bez wiary i prawa, motywowanego głębokim pragnieniem zemsty. Będzie siać postrach wśród algierskiego społeczeństwa. Jednak pewien człowiek podniesie się przeciwko niemu. Jego nazwisko to Jawed (Zakaria Ramdane), członek służb specjalnych, który przeniknął do organizacji Slimane'a. Jest gotów oddać swoje życie za ojczyznę, by zmierzyć się z demonami przeszłości.

Ponad prawem 6.4

W czasie, gdy kończyła się II wojna światowa w Algierii podjęto próbę odzyskania niepodległości. Dla trzech braci i ich matki skończyło się to koniecznością ucieczki i tułaczką po całym świecie. Messaoud dołączył do armii francuskiej w Indochinach, Abdelkader stał się przywódcą ruchu niepodległościowego Algierii we Francji, a Saïd przeniósł się do Paryża, by zbijać fortunę na nielegalnych walkach bokserskich w dzielnicy Pigalle. Czas, okupowana ojczyzna i wieź rodzinna połączy ponownie ścieżki życia trzech braci.


Ulica Pustynna nr 143

Ponad cztery piąte terenu Algierii stanowi Sahara. Gdzieś na tym ogromnym pustkowiu jest oddzielona od reszty świata maleńka kawiarnia. Prowadzi ją starsza kobieta, Malika. Jest tu jeden stół, na którym Malika stawia kawę, omlet albo herbatę. Kierowcy ciężarówek i turyści zaglądają tu nie tylko, aby się posilić, ale też podzielić swoimi historiami. Mówią o religii, ekonomii, polityce i rodzinie. Malika słucha, potakuje, czasami coś wtrąca. Kiedy jej goście nieuchronnie wychodzą, wydaje się, że kawiarnia powiększyła się, by zachować ich opowieści. Jednak nawet do królestwa Maliki dociera tak zwany postęp. W pobliżu kawiarni ma zostać wybudowana stacja benzynowa… Intymny portret właścicielki maleńkiej kawiarni i jej gości, krajobrazu Sahary, a także Algierii.

Bitwa o Algier 6.9

Akcja obejmuje okres od zimy 1957 do końca 1960, cofając się w retrospekcji do wypadków 1954 roku. Dały one początek narodowowyzwoleńczej walce ludu algierskiego. Opis ogranicza się do miasta Algier, a właściwie do jego arabskiej dzielnicy Kazby.

Terminal Sud

W kraju pogrążonym w konflikcie zbrojnym lekarz próbuje wywiązywać się ze swoich obowiązków wbrew wszelkim przeciwnościom.

Z

Film ukazuje śmierć profesora uniwersytetu. Bohater był związany z grupą o nazwie "Z". Był wrogiem, niewygodnym działaczem dla rządzącej partii oraz armii. Mimo to zostaje wszczęte śledztwo, ponieważ człowiek ten należał do grona ludzi wpływowych i znanych, a świadków zamachu było bardzo wielu.

Bal

Akcja filmu rozgrywa się w sali balowej w Paryżu. Nie pada w nim ani jedna kwestia, a tłem do wydarzeń jest grana przez orkiestrę muzyka. Obraz składa się z siedmiu epizodów rozgrywanych we Francji, a zmieniające się stroje, fryzury, dźwięki z zewnątrz oraz muzyka symbolizują przemijanie czasu.

Obcy

Algier. Rok 1935. W atmosferze napięć politycznych, kiedy Francuzi nadal okupują Algier, pewien Arab ginie na plaży i francuski mężczyzna, Arthur Meursault (Marcello Mastroianni), skromny pracownik, który mieszka w Algierze przez całe życie jest posądzony o zabójstwo. Śledztwo nadal trwa. Jeden ze świadków był na pogrzebie matki Arthura Meursault. Wszystkim przeszkadza to, że uczestnicy pogrzebu jak i sam Meursault, nie wykazali żadnych emocji, gdy jego matka zmarła. Dzień, w którym popełniono morderstwo nastąpił na krótko po tym pogrzebie i był dla Arthura dniem podsumowania jego życia.

Zanim nadejdzie wiosna

Intrygujący obraz współczesnej Algierii. Trzy historie, które łączą nas z duszą współczesnego społeczeństwa arabskiego. Przeszłość i teraźniejszość zderzają się w życiu bohaterów: młodego, bogatego dewelopera, kobiety targanej pomiędzy podpowiedziami rozumu a uczuciami, ambitnego neurologa prześladowanego wydarzeniami z czasu wojny. Trójka zwykłych bohaterów, pochodząca z różnych środowisk, mieszkająca w różnych częściach kraju zniszczonego przez tak wiele konfliktów kolonialnych i religijnych, poszukuje zbiorowego uzdrowienia.

Słowa kluczowe