Biograficzny 1978

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 31 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Biograficzny z 1978 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Rok 1934. Stefan Starzyński zostaje komisarycznym prezydentem Warszawy. Na stanowisku tym ma pozostać do wyborów. Rok 1939 w wyborach Starzyński nie uzyskuje wymaganej większości, ale w dalszym ciągu pełni funkcję prezydenta. 1 września 1939, Stefan Starzyński zaczyna organizować życie w bombardowanej stolicy. Sprzeciwia się nakazowi ewakuowania ważniejszych urzędów i w porozumieniu z gen. Czumą organizuje cywilną obronę miasta. W odpowiedzi na apel prezydenta warszawiacy budują barykady, kopią rowy przeciwlotnicze, przygotowują punkty sanitarne. W swoich codziennych przemówieniach radiowych Starzyński podtrzymuje na duchu ludność stolicy. Warszawę opuszczają w pośpiechu przedstawiciele obcych placówek dyplomatycznych, pozostaje jednak amerykański dziennikarz zafascynowany bohaterską postawą mieszkańców i ich prezydenta. Tymczasem sytuacja w mieście jest z każdym dniem coraz trudniejsza, brakuje wody, elektryczności, lekarstw. 26 września zapada decyzja o kapitulacji. W sztabie naczelnego dowództwa pojawia sie zdesperowany młody żołnierz z zamiarem zabicia gen. Rómmla, który jego zdaniem zdradził ojczyznę godząc się na kapitulację. Do zabójstwa jednak nie dochodzi. Niemcy wkraczają do Warszawy, Starzyński nie chce skorzystać z ostatniej szansy wyjazdu - swoje miejsce w samolocie odstępuje amerykańskiemu dziennikarzowi. Miesiąc później zostaje aresztowany w swoim gabinecie przez gestapo i wywieziony w nieznane miejsce...
Oparta na faktach historia amerykańskiego turysty aresztowanego za przemyt haszyszu. Przez 4 lata znosi nieludzkie traktowanie w tureckim więzieniu. Przed końcem wyroku ponownie staje przed sądem, który skazuje go na 30 lat. Tylko dzięki hartowi ducha i wsparciu współwięźnia udaje mu się przetrwać i zdobyć się na odwagę, by złapać tzw. "midnight express" (slang. "ucieczka").
Rok 1889. W twierdzy Szlisselburg znajduje się Ludwik Waryński. Wspomina on swoje wcześniejsze życie: udział w ruchu studenckim, praca robotnicza, organizacja ruchu socjalistycznego i protestu ekonomicznego. Wyjeżdża do Szwajcarii gdzie organizuje ośrodek rewolucyjny. Jest współautorem zamachu na cara. Przypadkiem zostaje aresztowany i osadzony w twierdzy.


Lillie Langtry, uwięziona w małżeństwie bez miłości, w pełni wykorzystuje swoją urodę, przyciągając kochanków i adoratorów, m.in. księcia Walii oraz Oscara Wilde'a. Gdy jej mąż powoli zapija się na śmierć, Lillie rozwija karierę jako aktorka w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. W ciągu swojego życia przyciąga bogatych i czasem brutalnych kochanków, przechodzi przez ruinę finansową i skandal, ale zachowuje swoją godność, elegancję i część urody aż do końca życia.

Jazz Band

0,0
Autobiograficzne dzieło znanego reżysera, w który wspomina swoją "muzyczną" młodość.
Filmowa biografia Feliksa Dzierżyńskiego, epizod z życia rewolucjonisty. Dzierżyński ucieka z Irkucka, z miejsca zsyłki za działalność rewolucyjną. Dociera do Warszawy a następnie do Krakowa, gdzie zajmuje się wydawaniem rewolucyjnej gazety "Czerwony Sztandar". Władze carskie za wszelką cenę dążą do ponownego ujęcia go. Dzierżyński jest nieuchwytny...
Filmowa biografia jednego z najsłynniejszych francuskich komediopisarzy Jeana Baptiste Poquelina, bardziej znanego jako Molier.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…