Dokumentalny 1960

Przedstawiamy listę 42 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dokumentalny z 1960 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Muzykanci 7.1

Opowieść o próbie reprezentacyjnej orkiestry warszawskich tramwajarzy. Prości robotnicy, po skończeniu pracy w zajezdni, na dźwięk syreny, wychodzą ze swoimi instrumentami muzycznymi. Nie udają się tak jak inni do domu, lecz na kolejną próbę. Stają się na ten czas wirtuozami puzonów, fletów, trąb....


Ludzie w drodze 7.0

"Ludzie w drodze" opowiada o pewnej trupie cyrkowej. Śledzimy ich przygotowania i treningi przed występami, a następnie jak występują i bawią publiczność. Ciekawy obraz pewnej zamkniętej społeczności.

Dach 1.0

Amatorski film zrealizowany w nietypowym miejscu - na dachu jednego z bloków Nowej Huty. Bohaterowie tego krótkometrażowego dramatu to kominiarz, mieszkanka bloku i dwóch osobników w ciemnych okularach. Z pozornie błahych, codziennych sytuacji, jakie mogłyby się rozgrywać na niejednym dachu, rozwijają się zaskakujące wydarzenia. Rzecz o konflikcie emocji i zachowań.

Wśród ludzi 7.0

Krótki dokument Władysława Ślesickiego pokazuje smutne i ciężkie życie bezpańskich psów, które wałęsają się po ulicach. Głównym bohaterem jest mały piesek, który musi stawić czoła światu pełnemu złych i nieczułych ludzi.

Baloniki 6.0

Film dokumentalny Witolda Leśniewicza, pokazuje przez pryzmat wypuszczonych w powietrze baloników, piękno nowej, odbudowanej Warszawy.

Zielony Balonik

Film jest monografią kabaretu literackiego Zielony Balonik, który został założony w Krakowie w październiku 1905 roku. Narodził się w kawiarence, nieopodal Akademii Sztuk Pięknych, w środowisku malarskim. Inicjatorami przedsięwzięcia byli Jan August Kisielewski, Edward Żeleński i Stanisław Kuczborski. Początkowo kabaret istniał w kameralnym gronie, zbierającym się w Jamie Michalikowej (Cukierni Lwowskiej należącej do Jana Michalika). Odnowiona wiernie kawiarnia jest tłem filmu, a fotografie i rekwizyty z tamtych lat budują szczególną atmosferę. Odtwarzane są fragmenty wieczorów artystycznych z tak zwanymi szopkami, w których realizatorzy wykorzystali autentyczne teksty i melodie.

Barwy i kształty ochronne zwierząt

Film oświatowy opowiadający o zagadnieniu jakim jest mimikra u zwierząt.

Bassari

Reportaż Tadeusza Jaworskiego o dzikim plemieniu Bassari ze Środkowej Afryki.

Słowa kluczowe