Obyczajowy 1979

Przedstawiamy listę 11 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Obyczajowy z 1979 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Aria dla atlety 6.9

Były mistrz świata w zapasach Władysław Góralewicz ofiaruje miejscowej operze kolekcję posążków. Przy tej okazji opowiada historię swojej kariery. W czasach młodości, jako biedny, galicyjski wieśniak występuje na jarmarkach. Pnie się coraz wyżej, zaczyna wygrywać na cyrkowych a potem międzynarodowych arenach zapaśniczych. Jest przy tym niezwykłym zapaśnikiem, bo uwielbia operę.

Amator 7.6

Gdzieś na prowincji, w małym miasteczku, mieszka rodzina Moszów. Ojciec rodziny, Filip, skromny zaopatrzeniowiec w dużej fabryce, postanawia, z okazji narodzin córeczki, kupić amatorską kamerę. Początkowo uwiecznia nią swoją szczęśliwą rodzinkę, żyje cicho i spokojnie, ale z czasem, gdy o jego hobby dowie się dyrekcja zakładu, powoli ewoluuje w społecznika i zaangażowanego artystę. Zaniedbuje przy tym rodzinę i dom. Jaką cenę zapłaci za swoją pasję?

Próba orkiestry 8.0

W średniowiecznej rzymskiej kaplicy obecnie organizowana jest próba oratorium. Muzycy stopniowo przybywają żartując i nagabując. Administrator obiektu informuje ich, że w tym miejscu jest ekipa telewizyjna i za ewentualne wywiady nie będzie żadnego ekstra wynagrodzenia. Muzycy mówią o swoich instrumentach. Do gmachu przybywa Niemiecki dyrygent, w trakcie próby krzyczy i obraża muzyków. Stopniowo narasta niechęć wobec dyrygenta…


Placówka 6.0

Adaptacja powieści Bolesława Prusa. Józef Ślimak – chłop z dziada pradziada gospodaruje na ojcowiźnie. We wsi nie jest lubiany, ponieważ zarabia na handlu z miejscowymi Żydami i przybywającymi osadnikami niemieckimi. Dostarcza też produkty żywnościowe robotnikom budującym kolej. Bogacącemu się chłopu zaczyna się nieźle powodzić. Osadnicy niemieccy zasiedlający tereny sprzedane przez właściciela ziemskiego chcą kupić Ślimakowe gospodarstwo na wzgórzu. Planują tam zbudować wiatrak - to doskonałe miejsce. Oferują wysoką cenę. Czy Ślimak zdecyduje się sprzedać ojcowiznę?

Sprawa Kramerów 7.6

Młoda kobieta opuszcza rodzinę, męża i dziecko. Gdy mężczyzna, zajmujący się do tej pory wyłącznie pracą zawodową, odnajduje wspólny język ze swoim małym synkiem, matka, nie licząc się z uczuciami ojca, pragnie odzyskać dziecko.

Wolne chwile

Krzysztof Kwaśniewski jest młodym studentem politechniki w pewnym małym miasteczku. Razem z grupą kolegów prowadzi mały teatrzyk który właśnie przygotowuje się do publicznego pokazu. Krzysztof jako reżyser planuje zaskoczyć widzów bardzo oryginalnym pomysłem.

Zerwane cumy 6.0

Mysz 6.3

Jedno z warszawskich liceów. Zapowiedziana klasówka z chemii spotyka się z bojkotem całej klasy. Po ogłoszeniu tematów wszyscy uczniowie wychodzą oddając puste kartki. Z postawą klasy nie solidaryzuje się tylko Ania (Mysz). W wyniku incydentu klasa zostaje zawieszona na kilka dni, a uczniowie otrzymują obniżone stopnie ze sprawowania.

Doktor Murek 6.0

Doktor Murek to adaptacja powieści niezwykle popularnego przed wojną pisarza Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Utarczki doktora Murka z prezydentem. Męska rozmowa z przyszłym teściem. Zwolnienie z pracy. Po usilnych poszukiwaniach doktor przyjmuje pracę u Żyda w tartaku.

Córka albo syn

30-letni Piotr Płaksin, samotny, utrzymujący się z dorywczych prac, żyje marzeniami o wyprawie na Wyspy Wielkanocne budowanym przez siebie jachtem. Pewnego dnia Piotr dowiaduje się, że został ojcem. Stawia to go przed koniecznością dokonania wyboru: albo realizacja swych młodzieńczych marzeń, albo odnalezienie tak niespodziewanie objawionego dziecka. Nie znajdując siły na podjęcie decyzji, Piotr ucieka na prowincję do domu swych rodziców. Po wieloletniej u nich nieobecności witany jest w domu jako człowiek, który potrafi rozwikłać niszczące ten dom konflikty. Piotr nadaremnie miota się - nie potrafiąc uporządkować własnego życia, nie może też pomóc innym. Poniesione porażki utwierdzają go w przekonaniu, że nie można uciec przed odpowiedzialnością. W rezultacie Piotr odnajduje szpital, w którym urodziło się dziecko i przyznaje się do ojcostwa.

Słowa kluczowe