Filmy Senegal

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z kraju Senegal. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Atlantyk

Na znanym przedmieściu Dakaru, pracujący przy budowie wieży, robotnicy budowlani pozostają od miesięcy bez wynagrodzenia. Decydują się na opuszczenie kraju nad oceanem w celu znalezienia lepszej przyszłości. Wśród nich jest Souleiman (Traore), który musi zostawić tą, którą kocha, Adę (Mame Bineta Sane), obiecaną innemu mężczyźnie. Kilka dni po tym, jak młodzi wypływają na morze, pożar niszczy przyjęcie weselne Ady, a tajemnicze gorączki dopadają dziewczęta z okolicy. Issa (Amadou Mbow), młody policjant, rozpoczyna dochodzenie, dalekie od podejrzeń, że zatopione duchy powróciły. Jeśli nawet niektórzy zechcą się zemścić, Souleiman powrócił, by pożegnać się z Adą.

Przekaz pocztowy

Przekaz pieniężny od krewnego w Paryżu zmienia całkowicie życie jego członka rodziny, który mieszka w Senegalu.

Félicité

Félicité (Véro Tshanda Beya Mputu), wolna i dumna, jest piosenkarką i śpiewa wieczorami w barze w Kinszasie. Jej życie zmienia się, kiedy jej 14-letni syn staje się ofiarą wypadku motocyklowego. Aby go uratować wyrusza w szaleńczy wyścig przez ulice Kinszasy. Jej drogę przecina Tabu (Papi Mpaka).


Murzynka pani X

Senegalka pragnie znaleźć lepsze życie za granicą. Bierze pracę guwernantki u francuskiej rodziny. Jej obowiązki to rola pokojówki i opieka nad dziećmi. Po ruchach wyzwoleńczych rodzina przenosi się z Dakaru do południowej Francji. W swoim nowym kraju, kobieta jest nieustannie świadoma swojej rasy i jest maltretowana przez swoich pracodawców. Jej nadzieja na lepsze czasy okazuje się rozczarowaniem, wpada w izolację i rozpacz. Surowe traktowanie prowadzi ją do myśli samobójczych, jako jedynej drogi wyjścia z sytuacji.

Frank

Marigo, muzyk bez grosza przy duszy kupuje bilet na loterię, który przykleja do drzwi pod plakatem. Ma nadzieję, że w końcu odzyska swój instrument od irytującej gospodyni, która zabrała mu go za niepłacenie czynszu. Bilet wygrywa, a nasz bohater rozpoczyna wstrząsającą odyseję w całym swoim mieście, niosąc przez cały czas drzwi na ramieniu, bo kupon nie chce się odkleić.

Hieny

Niegdyś dobrze prosperująca wioska w Senegalu z roku na rok upada. Starsi w wiosce są zmuszeni do sprzedaży majątku miasta, aby spłacić długi. Linguère (Ami Diakhate), była rezydentka i miejscowe piękno, teraz bardzo bogata, wraca do wioski. Tu się urodziła. Starsi mają nadzieję, że będzie dobroczyńcą wsi. Aby zachęcić ją do hojności, wyznaczają miejscowego sklepikarza, Dramaana (Mansour Diouf), jako burmistrza - który kiedyś ją poprosił i próbował namówić do pomocy. W rzeczywistości Linguère wróciła, chcąc dzielić się swoimi milionami ze wsią, ale tylko w zamian za odpowiednie działania ich mieszkańców.

Guelwaar

Pogrzeb chrześcijańskiego działacza politycznego na muzułmańskim cmentarzu zmusza do konfliktu nasyconego religijnym zapałem. Satyryczny wizerunek religii i polityki, czasami humorystyczny, czasami śmiertelnie poważny.

Toubab Bi

30-letni Soriba Samb (Makena Diop), technik filmowy, pochodzi z Senegalu. Francję, odkrywał w swoich książkach szkolnych. A potem, oczywiście, co widział w kinie. Soriba wylądował na stażu w laboratorium filmowym w Paryżu. Pozostawiając Dakar, ma dwa zadania. Zadbać o Idiego (Cheikh Toure), syna kuzynki, a przede wszystkim znaleźć Issa, jego przyjaciela z dzieciństwa, o którym nigdy nie słyszano od czasu jego wyjazdu siedem lat temu. Ale Paryż to bardzo duże miasto i zderzenie kultur jest trudne. Są pierwsze niespodzianki. Potem są pierwsze spotkania. Wkrótce poznaje Marie (Hélène Lapiower), z którą się zaprzyjaźnił, i ona pomoże mu znaleźć Issa.

Le voyage de Baba

Marzenie o byciu największym, najpiękniejszym, najsilniejszym, najlepszym. 20-letni Baba, Senegalczyk, ma zostać królem piłki. We Francji piłka nożna może przynieść miliony! To marzenie całego kontynentu, wszyscy młodzi Afrykanie marzą kiedyś o tym, by zostać gwiazdą futbolu. To potężna iluzja, która prześladuje całą Afrykę jak duch, którego nie można się pozbyć. To marzenie o władzy i pieniądzach, telewizji, zamrażarce, Mercedesie.

Amok!

Prowincjonalny nauczyciel odkrywa surowe realia życia w RPA.

Słowa kluczowe