Przedstawiamy listę 36 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Wojenny z 2021 roku.
Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali
w tych filmach.
Widziana w oddali płonąca Warszawa i przynoszone przez wiatr spalone fragmenty książek przypominają o trwającym w mieście Powstaniu. Kolejne transporty rannych ze stolicy wymagają natychmiastowej opieki, a niemieckie patrole przeczesują teren w poszukiwaniu wycofujących się bohaterów. W tych niezwykle trudnych czasach hartuje się siła ducha i wielkość serca przyszłego Prymasa Polski. W ogłuszającym huku ostrzałów artyleryjskich, przy łóżkach rannych Powstańców, czy podczas mrożących krew w żyłach spotkań z bezdusznymi hitlerowskimi żołnierzami – wiara ks. por. Wyszyńskiego się hartuje i kształtuje. „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” to opowieść o człowieku, który w obliczu wojny musi dokonywać trudnych wyborów i odpowiedzieć sobie na pytanie „Jak miłować nieprzyjaciół, kiedy przyszło nam do nich strzelać?”.
Nowa interpretacja klasycznej szekspirowskiej tragedii. Zasłużony w wojnach o honor Szkocji Makbet, zmęczony wojowaniem, wraca do domu, marząc jedynie o odpoczynku. Spotkane po drodze trzy wiedźmy przepowiadają mu jednak, że zostanie wkrótce królem Szkocji, a czynią to tak sugestywnie, że rozpierany żądzą władzy Makbet wierzy ich słowom. Przy pomocy żony, Lady Makbet, planuje i przeprowadza zamach na króla Duncana, spełniając w ten sposób przepowiednię. Gdy zasiada na upragnionym tronie, zaczyna rządzić twardą ręką, eliminując kolejnych potencjalnych kandydatów na swoje miejsce, jednak z czasem popada w paranoję. Nie tylko wydaje mu się, że wszyscy chcą go zgładzić, ale widuje także rozmaite zjawy przypominające mu o popełnionych w imię władzy grzechach i zaniedbaniach. Czy rzeczywiście traci zmysły, czy instynkt mobilizuje go po prostu do przetrwania za wszelką cenę? Lady Makbet również doświadcza strasznych wizji, a gdy nie potrafi sobie z nimi poradzić, zamienia i tak zadziwiająco trudne królewskie życie męża w jeszcze większe piekło.
Jest rok 1943. Alianci są zdeterminowani, aby przełamać kontrolę Hitlera nad okupowaną Europą i zaplanować zmasowany atak na Sycylię. Ale stoją przed niemożliwym wyzwaniem — jak uchronić jednostki zaangażowane w inwazję przed potencjalną masakrą? Dwaj wybitni oficerowie wywiadu, Ewen Montagu (Colin Firth) i Charles Cholmondeley (Matthew Macfadyen) opracowują najbardziej inspirującą i nieprawdopodobną strategię dezinformacji w historii wojskowości, której centrum stanowi wyjątkowy — bo nieżyjący — tajny agent. "Operation Mincemeat" to niezwykła prawdziwa opowieść o pomyśle, który miał zmienić bieg wojny — wbrew logice, ryzykując życiem niezliczonych istnień ludzkich i testując nerwy jego wykonawców do granic możliwości.
Wieś na Mazowszu, 1943 rok. Dwóch nastoletnich chłopaków Janek i Staszek znajdują ukrywających się w obejściu gospodarstwa dwóch młodych Żydów. To ich rówieśnicy – Abram i Chaim – synowie szanowanego aptekarza, który mieszkał przed wojną w pobliskim miasteczku. Tylko oni ocaleli z pogromu, który Niemcy urządzili Żydom w pobliskim lesie. Na przekór śmiertelnemu zagrożeniu Janek i Staszek postanawiają ukryć chłopców. O swojej decyzji nie mówią nikomu.
W 1938 roku armia japońska przejęła kontrolę nad ważną linią kolejową, przez co połączenie pomiędzy północą a południem Chin stało się głównym szlakiem transportu zrabowanych zasobów, broni i amunicji wroga. Miejscowi robotnicy zakładają więc podziemny ruch oporu.
Ta codzienność wykracza daleko poza obrazki milicyjnych patroli, widok grzejących się nad koksownikami żołnierzy, czy telewizyjne wystąpienie generała Jaruzelskiego zamiast "Teleranka". Stan wojenny to nie tylko zima przełomu lat 1981 i 1982. Mieszkańcy PRL-u przez ponad 1,5 roku zmuszeni byli żyć na granicy ubóstwa, walczyć o przetrwanie, o podstawowe artykuły, w sytuacji gdy, jak pisał Marek Nowakowski "władza chwyciła naród w swe żelazne łapy i dusi". Tłem przedstawionej w filmie opowieści są wydarzenia, które rozegrały się 3 maja 1982 r. na ulicach Warszawy. Tego dnia milicja i ZOMO brutalnie spacyfikowały największą od czasów wprowadzenia stanu wojennego demonstrację. O tym, jak ten dzień wyglądał, będziemy mogli się przekonać również dzięki użytym w filmie unikalnym materiałom archiwalnym.
Po wkroczeniu nazistowskich wojsk do Wiednia, austriacki prawnik Josef Bartok (Oliver Masucci) wraz z żoną próbuje wydostać się z kraju do Ameryki, ale podczas ucieczki wpada w ręce Gestapo. Aresztowany przez tajną policję stanowczo odmawia współpracy, przez co zostaje uwięziony w samotnej celi. Tam rozpoczynają się wielomiesięczne psychiczne tortury, mające złamać jego opór i skłonić do ujawnienia poufnych informacji. Dzięki wykradzionemu staremu podręcznikowi Josef samodzielnie opanowuje grę w szachy, która z jednej strony pomaga mu przetrwać psychiczną udrękę, z drugiej jednak – przybiera kształt niebezpiecznej obsesji.