Wojenny 1962

Przedstawiamy listę 51 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Wojenny z 1962 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Lawrence z Arabii 7.3

Oparta na faktach epopeja o heroicznych wyczynach T.E. Lawrence'a (Peter O'Toole), romantycznego bohatera, który jako oficer armii brytyjskiej wpłynął na losy Arabii. Podczas pierwszej wojny światowej służący na Bliskim Wschodzie Lawrence zdołał zjednoczyć zwaśnione plemiona Beduinów i utworzyć z nich partyzancką armię. Pod jego wodzą Arabowie odnieśli wiele wspaniałych zwycięstw i przepędzili Turków ze swojej ojczyzny. Po wejściu na ekrany w roku 1962 Lawrence z Arabii odniósł wielki sukces, zdobywając 7 Oscarów (najlepszy film, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, muzyka, dźwięk).

Piekło jest dla bohaterów 6.6

Jest jesień 1944 roku, hitlerowcy okopali się na Linii Zygfryda, mają bunkry i broń. A garstka zwykłych żołnierzy ma tylko własną determinację, by wmówić Niemcom, że mają do czynienia z głównymi siłami aliantów. Czy jednak wystarczy im sił do chwili, gdy odsiecz wreszcie nadejdzie?

Na białym szlaku

Zbliża się koniec II wojny światowej. W niedostępnym odludziu Grenlandii znajduje się aliancka stacja meteorologiczną – stacja 330. Niemcy niszczą kompletnie stację, a przypadek sprawia, że przy życiu pozostają polski dowódca Sikora i Niemiec, oberlejtnant Weber. Obaj, pozostawieni samym sobie, muszą początkową wrogość zastąpić wzajemnym współdziałaniem i walczyć z żywiołami natury.


Wojenne polowanie

Dla niektórych żołnierzy walka nigdy nie ustaje, nawet, jeśli bitwa juz się skończyła. War Hunt to „subtelny, przejmujący, starannie skonstruowany film” (według opinii tygodnika „The New Yorker”) o ciemnych stronach wojny, w którym zadebiutował Robert Redford, późniejszy laureat Oscara.

Hasło "Odwaga"

Film ukazuje prawdziwą historię brytyjskiego oficera, schwytanego przez Niemców, który próbuje wszelkich sposobów aby uciec oprawcom. W trakcie zmagań, wśród wielu przygód zostaje odznaczony "Żelaznym krzyżem"...

Cztery dni Neapolu

12-go września 1943 roku Niemcy zajęli Neapol, aby uczynić go centralnym punktem strategicznym, mającym powstrzymać i odeprzeć atak wojsk alianckich. Wobec ludności zastosowano metody wypróbowane już w całej okupowanej Europie - ewakuacje, łapanki, wywóz do Niemiec, zbiorowe egzekucje wobec najmniejszych prób oporu. Zdarzeniem, które wyzwoliło narastający odruch buntu było rozstrzelanie jako dezertera, zdemobilizowanego włoskiego marynarza. Portowa dzielnica Neapolu odpowiedziała spontaniczną akcją odwetu. Mimo braku uzbrojenia, to całkowicie zaimprowizowane powstanie rozprzestrzeniło się błyskawicznie na pozostałe dzielnice miasta.

Salvatore Giuliano

5 lipca 1950 roku w sycylijskim miasteczku Castelvetrano zostaje znalezione ciało dwudziestosiedmioletniego Salvatore Giuliano (Pietro Cammarata). Ofiara ma twarz zwróconą do ziemi, obok zwłok leżą rewolwer i karabin. Nie wiadomo, kto jest odpowiedzialny za śmierć mężczyzny. Giuliano zdążył stać się sławny za życia. Uchodził za najbardziej ściganego bandytę na wyspie. Okradał bogatych i obdarowywał biednych, czym zyskał sobie ich sympatię. Był również zaangażowany w działalność na rzecz niepodległości Sycylii. Bliski formule dokumentu, neorealistyczny kryminał o kulisach tajemniczej śmierci sławnego sycylijskiego bandyty - Salvatore Giuliano.

L'ira di Achille

Luźna adaptacja Iliady Homera. Wojska greckie pod dowództwem króla Agamemnona podbijają kolejne miasta, podchodząc w końcu pod mury Troi. Dobrze umocnione miasto i liczna armia sprawiają, że Troja stawia opór najeźdźcom, a wynik wojny nie jest przesadzony. Szalę zwycięstwa może przechylić heros Achilles, którego los powiązany jest z trojańskim wojownikiem Hektorem.

Dom na rozstajach

Swietłana przyjechała do swojego narzeczonego Igora, do prowincjonalnego miasteczka. Zamieszkała w jego domu na rozstajach. Zaczęła się wojna, Igor został zmobilizowany, a ona postanowiła czekać na jego powrót do końca wojny. Wkrótce w domu zakwaterowano redakcję frontowej gazety, a Swietłana była duszą zespołu. Kiedy Niemcy zaczęli się zbliżać się do miasta, dom stał się szpitalem...

Skazani na mecz

Fabuła tego filmu oparta jest na autentycznych faktach. Otóż po zajęciu Kijowa w czasie II wojny światowej, hitlerowcy próbowali stworzyć wrażenie, że życie w mieście toczy się całkowicie normalnie. Stąd pomysł zorganizowania meczu piłkarskiego pomiędzy ekipą składającą się z radzieckich jeńców wojennych i hitlerowskim zespołem Legion Kondor. Tak więc 22 czerwca 1942, rozpoczyna się emocjonujące spotkanie, w którym wygrana radzieckich graczy jest równoznaczna z wyrokiem śmierci.

Słowa kluczowe