Dokumentalny 1984

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 137 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dokumentalny z 1984 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Stop Making Sense dokumentuje tournee zespołu Talking Heads z 1984 roku. Jonathan Demme i operator Jordan Cronenweth wiernie zarejestrowali show wymyślony przez Davida Byrne'a multimedialny spektakl, w którym każda piosenka to obraz odzwierciedlający fragment osobowości Byrne’a.
Dokument (zdobywca statuetki Oscara) ukazujący życie Harveya Milka - pierwszego polityka, radnego San Francisco, który nie krył się ze swą homoseksualną orientacją. Fabuła skupia się głównie na latach przedwyborczych i próbach zdobycia stołka radnego, jak i na latach powyborczych, w których Harvey walczył o prawa mniejszości homoseksualnej, m.in. walka z Poprawką nr 6, która godziła w konstytucyjne prawa osób homoseksualnych. Dokument próbuje również przybliżyć kulisy śmierci gejowskiego radnego z dzielnicy Castro, który został zastrzelony wraz z burmistrzem San Francisco, Georgem Moscone, 27. listopada 1978 r.
Film dokumentalny będący swoistą antologią horroru. Dwójka prowadzących Donald Pleasance i Nancy Allen pełniąc rolę zarówno narratorów jak i typowych widzów w kinie, przedstawia nam najciekawsze urywki z różnych filmów grozy. Autorzy próbują również odpowiedzieć na pytanie dlaczego, naprawdę uwielbiamy oglądać horrory.


Tytułowym przewodnikiem jest Piotr Skrzynecki. Jest to filmowa biografia nieżyjącego już założyciela i wieloletniego szefa krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Skrzynecki opowiada o dziejach Piwnicy a także o swoim życiu: dzieciństwie, ojcu, ideałach. W stanie wojennym, kiedy zawieszono działalność Piwnicy pod Baranami, Skrzynecki został bezrobotnym, podejmuje pracę w muzeum, potem jako przewodnik po zoo…
Film dokumentalny przedstawiający portret młodzieżowego marginesu. Spojrzenie w życie bezdomnej młodzieży, która by przetrwać, zajmuje się na ulicach Seatle sutenerstwem, prostytucją, małpowaniem przed publicznością, żebractwem i handlem narkotykami na małą skalę.
Robert Preston pokazuje, co oglądali ludzie w latach 30. XX wieku, walcząc z kryzysem, a także przygotowując się do kolejnej wojny.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…