Filmy ideologia

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje ideologia. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Persepolis

7,7
7,8
Historia dojrzewania Marjane Satrapi, wrażliwej irańskiej dziewczyny, w czasie rewolucji, która doprowadziła do upadku szacha i rządów Chomeiniego oraz dokonała głębokich przemian obyczajowych.
Historia Czterech Lwów opowiada historię brytyjskiej grupy bojowników dżihadu, którzy starają się zrealizować swe ambitne marzenia. Pełni zapału, chcący dokonać czegoś wielkiego, przekazać zgniłemu zachodowi przesłanie udowadniają, że terroryzm dotyczy nie tylko osób ideologicznie zaangażowanych, ale także idiotów...
Nicolas jest artystą, filmowcem, który pragnie tylko i wyłącznie wolności do wyrażania siebie. Wolności, która jest przyczyną wielu problemów… W Gruzji, "zaangażowani ideologicznie" od początku chcą zamknąć mu usta, uznając jego prace za niezgodne z obowiązującymi zasadami. W obliczu ich determinacji, aby tego dokonać, Nicolas opuszcza swój rodzinny kraj i udaje się do Francji - kraju wolności i demokracji. Jednak “stan łaski” nie potrwa długo…


Ironiczny tytuł dokumentu odnosi się do zaostrzenia radykalnych nastrojów w Polsce ostatnich kilku lat. Zgodnie z początkowym napisem stanowi on „niechronologiczną dokumentację wybranych zdarzeń społecznych”. Reżyser zestawia ze sobą marsze, demonstracje i uliczne zamieszki, ale także wystąpienia organizacji antyfaszystowskich. Nielinearna konstrukcja buduje wrażenie eskalacji emocji i nienawiści podczas zgromadzeń publicznych. W obiektywie Pawła Paprzyckiego Polacy jawią się jako naród głęboko skłócony, a nawet podzielony na grupy posługujące się tymi samymi pojęciami w zupełnie innym znaczeniu.
Paula (Anna Karina), lewicowa dziennikarka, wyjeżdża z Paryża do francuskiej miejscowości Atlantic-Cité, gdy dowiaduje się o śmierci byłego kolegi i kochanka Richarda (László Szabó). Próbuje wyjaśnić zagadkę morderstwa, którego okoliczności są zaskakująco zbieżne z polityczną aferą Mehdiego Ben Barki.

Matka

6,4
Film to kronika transformacji jednostki z naiwności politycznej do świadomości marksistowskiej ustalona podczas rewolucji rosyjskiej w 1905 r. Reżyser wykorzystuje innowacyjne techniki montażu i kąty kamery, dzięki którym historia jest przedstawiona z perspektywy kobiety z klasy robotniczej.
Jest rok 1975. Göran i jego przyjaciele decydują się na eksperyment - postanawiają żyć razem pod jednym dachem. Dni upływają im na medytacji, rozmowach, piciu wina i uprawianiu wolnej miłości. Pewnego dnia do komuny przybywa siostra Görana. Zmęczona swoim małżeństwem, chce ułożyć sobie życie od nowa. Jednak życie w komunie, ze swobodnym stosunkiem do seksu, palenia trawki, jest bardzo różne od tego, do jakiego przywykła. Jej niespodziewane pojawienie się, powoduje zamęt wśród mieszkańców wspólnoty, odsłaniając ich skrywane dotąd fantazje i pragnienia.
Nonszalancki Sriram Venkat (Imran Khan) jest typową czarną owcą w swojej rodzinie. Pod wpływem uczucia do aktywnej idealistki Dii (Kareena Kapoor) zaczyna dostrzegać, że życie to nie tylko zabawa i beztroska.
Druga wojna światowa, nazistowskie Niemcy przegrywają wojnę i rozpaczliwie bronią się we wschodniej Europie. Niemieccy chłopcy, zaszczepieni szaloną ideologią Hitlera, zgłaszają się dobrowolnie do walki na froncie wschodnim. Ich matki, których ta decyzja przeraża, starają się za wszelką cenę nie dopuścić do tego desperackiego kroku.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…