Filmy film czarno-biały, górnictwo

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje film czarno-biały, górnictwo. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Trwa druga wojna światowa. Na Śląsku polscy górnicy i hutnicy walczą jak tylko potrafią z okupantem. W jednej ze śląskich hut dokonują sabotażu. Niweczą w ten sposób produkcję niemieckich płyt pancernych. Zbliża się front, Niemcy szykują się do wysadzenia kopalni i huty, ale polscy dywersanci zaciekle ich bronią, oczekując na zbliżającą się, wyzwoleńczą Armię Radziecką.
Dokument traktujący o problemach śląskich kopalń, których górnicy muszą wykonać założony plan wydobycia węgla. W jednej ze starych kopalń kończą się eksploatowane pokłady, dyrektor z ekipą ratunkową schodzi do starego, nieczynnego szybu, żeby sprawdzić, czy jest tam jeszcze węgiel. W innej kopalni pracują na dole jeszcze cztery konie, ale wchodzą już nowoczesne maszyny, które je zastąpią. Co zrobić ze starym wozakiem?


III Powstanie Śląskie, na którego tle przedstawione zostały dzieje robotniczej rodziny Milcarków. Barbara, córka polskiego górnika, kocha Niemca Kurta, który jest w kopalni sztygarem. Wbrew woli rodziny wychodzi za niego za mąż… W kopalni wybucha strajk przeciwko wynikom plebiscytu. Polacy przygotowują powstanie. Kurt ma wysadzić tamę, aby woda zalała kopalnię. Usiłuje mu w tym przeszkodzić teść, stary Milcarek, który ginie z ręki zięcia. Czy Kurtowi uda się dokonać sabotażu i założyć ładunek wybuchowy?
Film opowiada historię ratowania przez patriotycznych i solidarnych polskich górników ważnej dla kraju kopalni.
Karlik Rudniok, Franek Miksa i ich koledzy chodzą do szóstej klasy, uważanej przez wszystkich za najgorszą. Ojciec Karlika jest dyrektorem kopalni, nie ma czasu dla syna. Chłopcy znajdują wejście do starego szybu. Widzą nieznanego mężczyznę i uznając go za dywersanta, zaczynają śledzić. Ich wychowawca Sądej ma kłopoty, gdyż klasa nie uczy się, a ma przyjechać wizytator. Dzieci organizują wewnętrzne korepetycje. Wizytacja przebiega wspaniale, wszyscy odpowiadają śpiewająco. Chłopcy o mało nie toną w korytarzach kopalni podczas zalewania starych szybów, ale odkrywają mityczną Zieloną Komnatę, żyłę miedzi, poszukiwaną przez geologa, rzekomego dywersanta.
Jessie Gordon zostaje wplątana w spisek mający na celu obalenie rządu prezydenta Ambroce’a Castroby (Herbert Standing).
Pięciu to górnicy, których połączyło wykonywanie tego samego zawodu i… katastrofa w kopalni, w której zostają zasypani. Są to mężczyźni w różnym wieku, o różnym doświadczeniu życiowym. Najstarszy z nich to były powstaniec śląski, Wala. On pierwszy podejmuje próbę wydostania się z zawału. Strzałowemu Bernardowi Kalusowi przypominają się czasy wojny, kiedy to stał się przypadkowym sprawcą śmierci syna Wali. Rysiek rozmyśla o ukochanej, która go opuściła i zamierza wyjechać do RFN. Są jeszcze dwaj najmłodsi: Staszek z Warszawy i Kazik, który pochodzi ze wsi... Czy pięciu mężczyznom uda się wyjść cało z katastrofy górniczej?
Krótki filmik będący swoistą tubą propagandową agitującą młodych mężczyzn do pracy w górnictwie. Młodzi spadkobiercy bojowników o wolność stają do walki o lepszą, piękniejszą przyszłość ojczyzny. Na apel Zarządu Głównego ZMP w całym kraju zgłaszają się najlepsi i najodważniejsi, m.in. Henryk Jasiński, syn małorolnego ze wsi pod Radomskiem, do zaszczytnej pracy w kopalniach.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…