Krótkometrażowy 1956

Przedstawiamy listę 103 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Krótkometrażowy z 1956 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Rocket-bye Baby 6.0

W wyniku kosmicznego wypadku ludzkie dziecko zostaje dostarczone na Marsa, a mały Marsjanin trafia na Ziemię. Jego niezbyt szczęśliwym ojcem okazuje się Joseph Wilbur, który odtąd wraz z żoną próbuje wychować swojego zielonego syna.

Zabójcy 6.0

Film Zabójcy powstał na odstawie prozy Ernesta Hemingwaya. To pierwszy film Andrieja Tarkowskiego. Został on zrealizowany jako swoista raca zaliczeniowa studentów Uniwersytetu Kinematografii. Profesor Romm zlecił swym studentom nakręcenie dramatu we wnętrzach, wykorzystując małą grupę aktorów. Późniejszy twórca Stalkera, wraz ze swoim kolegą i koleżanką z uczelni, podzielił film na trzy części, a główną sceną uczynił ujęcie w kafejce przedstawiające dwóch tytułowych zabójców czekających na swoje ofiary. W pierwszej scenie filmu rolę pobitego boksera gra przyszły reżyser Wasilij Szukszyn. Zabójcy to jeden z trzech filmów dokumentalnych, zrealizowany przez Tarkowskiego podczas studiów.


Magoo's Puddle Jumper 6.3

Zdobywca Oscara w 1956 roku w kategorii animacji krótkometrażowych. Pan Magoo decyduje się kupić dla siostrzeńca używany samochód. Waldo próbuje nie dopuścić do sprzedaży, jednak przebiegły sprzedawca ucisza ostrożnego siostrzeńca. Podczas pierwszej jazdy samochód kierowany przez pana Magoo ląduje w oceanie. Podwodne środowisko, jak przepływające ryby, czy zatopione łodzie, nie wzbudza w nim podejrzeń, gdyż uznaje je za przejeżdżających kierowców, bądź zniszczone rezydencje.

Lubelska Starówka 6.7

Opowieść o lubelskiej Starówce. 22 lipca 1954 roku, z okazji dziesięciolecia PRL, lubelska Starówka olśniła Polskę blaskiem nowych fasad kamienic. Zewsząd zjeżdżają się turyści i podziwiają wspaniale odnowiony Rynek Staromiejski. Ale jest druga strona: stare zapuszczone i zaśmiecone podwórka tych pięknych kamienic. Mieszkania ze stropami podpartymi kołkami, walące się schody.

Miasteczko 6.5

Opowieść o prowincjonalnym miasteczku na Kielecczyźnie, jakich wiele w tym regionie. Miasto umiera, uciekają z niego mieszkańcy z nadzieją na lepsze jutro, nikt nie wraca z powrotem. Stare, opuszczone rudery, ludzie bez pracy wegetują na ławeczkach. Jedna piąta dorosłych poszukuje pracy. Jedynie prosperują niewielkie spółdzielnie rzemieślnicze: szewskie, stolarskie. Miasto odżywa tylko raz w tygodniu, w dzień targowy.

Warszawa 1956 6.7

Dokument przedstawiający nie do końca, jak się okazuje, odbudowaną Warszawę. Widzimy i podziwiamy nowe domy, skwery, osiedla i place zabaw. Piękne fasady warszawskich pałaców i biurowców. Ale jest jeszcze inna Warszawa: stare rudery, w których muszą mieszkać ludzie, dzieci bawiące się w ruinach. W domach nie ma wody i światła, ludzie wegetują, czekając na lepsze jutro.

Słowa kluczowe