Filmy polityka, ruch oporu

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje polityka, ruch oporu. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Opowieść o młodym mężczyźnie uwikłanym w skomplikowane sprawy wojny, konspiracji, walki politycznej. Akcja każdej z części tryptyku przedstawia jeden dzień z różnych lat. Są to sfabularyzowane przeżycia autentycznego uczestnika polskiego ruchu oporu w czasie okupacji hitlerowskiej.
Melodramat Johna Maddena to ekranizacja powieści Louisa de Bernieresa "Mandolina kapitana Corellego". Rok 1940. Greckie Wyspy Jońskie trafiły pod okupację włoską. W miasteczku Agrostoli stacjonuje ze swymi żołnierzami kapitan Antonio Corelli (Nicholas Cage) - dowcipny meloman. Ze swych podwładnych stworzył zespół śpiewaczy La Scala. Za ich sprawą okupacja przypomina letnie wakacje. Nić sympatii, a potem miłość połączyła Correllego z Pelagią (Penélope Cruz), córką miejscowego lekarza. Sielanka się kończy wraz z upadkiem Mussoliniego i wkroczeniem Niemców...
W dalekiej przyszłości rok 2000. Dwadzieścia jeden lat po wypadku z '79, wyścig właśnie ma znów się zacząć. Do wyścigu przystąpią min. ulubieniec kibiców, Frankenstein (David Carradine), gangster, "Karabin maszynowy" Joe (Sylvester Stallone), Matilda (Roberta Collins), i Calamity Jane (Mary Woronov). Zwycięży ten kto pierwszy przekroczy linię mety, bądź też, wyeliminuje wszystkich przeciwników.


Historia dwóch braci, którzy w imię wielkich idei i walki o sprawiedliwość zostają zmuszeni by stanąć przeciwko sobie. Damien, lekarz i żołnierz, nawet nie przypuszcza, że poplątane losy sprawią, że dozna największego rozczarowania z powodu brata.

Śpioch

6,4
Miles Monroe, sprzedawca w sklepie ze zdrową żywnością, został zahibernowany w trakcie operacji. Zostaje obudzony w roku 2173 i wybrany przez ruch oporu na obalenie rządzącego dyktatora. W przebraniu robota dostaje się do domu ekscentrycznej poetki Luny Schlosser, w której się zakocha, i która będzie chciała mu pomóc.
Nejat nie aprobuje wyboru swego ojca, Aliego, który za swoją partnerkę życiową wybrał prostytutkę. Jednak z biegiem czasu, gdy dowiaduje się, że Yeter większość zarobionych pieniędzy wysyła swojej córce, by ta mogła się kształcić, zmienia podejście do kobiety i nie patrzy na nią tylko przez pryzmat jej zawodu. Kiedy nieoczekiwanie Yeter umiera, Nejat wyrusza do Istambułu, by odszukac jej córkę - Ayten.
“Izraelscy Arabowie” to termin polityczny określający Palestyńczyków, którzy są jednocześnie miejscowymi i outsiderami, obecnymi i nieobecnymi – to stan, w jakim znaleźli się Elia Suleiman, jego rodzina i inni Palestyńczycy, którzy postanowili zostać na swojej ziemi po 1948 roku. Najnowsze dzieło filmowca – myśliciela, jest zbudowane na operowaniu sprzecznościami. Prywatność zderza się z polityką, historia z histerią. Punkt widzenia reżysera jest jednocześnie lokalny i międzynarodowy, poważny i komiczny. Oglądamy serię słodko-gorzkich szkiców, które śledzą losy jednej zwykłej rodziny żyjącej w „ciekawych czasach”.
Sophie Scholl – ostatnie dni to wstrząsający portret jednej z nielicznych bohaterek w historii Niemiec. Film pokazuje ostatnie sześć dni życia Sophie Scholl (17–22 lutego 1943) widziane jej własnymi oczami – oczami odważnej i pełnej energii młodej kobiety, która gotowa jest oddać życie za ideały Białej Róży. Organizacja ta, dzięki oporowi i protestom przeciwko nazistowskiemu reżimowi, stała się synonimem odwagi cywilnej i pokojowej walki z uciskiem i rządami przemocy.
Film przedstawia losy Francji w latach 40. podczas trwania drugiej wojny światowej. Pokazuje jak ówczesne władze Francji współpracowały z nazistowskimi Niemcami. Ukazane są archiwalne materiały z tamtych czasów.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…