Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje komunizm, demokracja.
Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali
w tych filmach.
Historia dojrzewania Marjane Satrapi, wrażliwej irańskiej dziewczyny, w czasie rewolucji, która doprowadziła do upadku szacha i rządów Chomeiniego oraz dokonała głębokich przemian obyczajowych.
W hotelu gromadzą się miejscowe władze, aby uczcić zakończenie wojny. Wśród gości znajduje się komunista Szczuka. Podziemna organizacja wydała na niego wyrok śmierci. Zamachu ma dokonać Maciek Chełmicki, żołnierz AK. Pierwsza próba zabójstwa nie udaje się, więc Maciek również pojawia się w hotelu. Spotkanie z barmanką Krystyną rodzi w nim wątpliwości. Czy warto jeszcze zabijać, skoro wojna się skończyła? Powojenna rzeczywistość nie oferuje żadnej alternatywy.
Binh jest synem Wietnamki i amerykańskiego żołnierza. Podobnie jak inne dzieci z takich związków, będące swoistym efektem ubocznym wojny w Wietnamie, od małego spotyka się z ostracyzmem społecznym. Jest przedmiotem kpin i niechęci ze strony dzieci i dorosłych. Wychowywany przez dziadków, w wieku 17 lat wyrusza do Sajgonu na poszukiwanie matki, a później decyduje się na wyprawę do Ameryki, gdzie ma nadzieję odnaleźć ojca i rozpocząć nowe życie. Podróż okazuje się prawdziwym koszmarem. Straszne warunki, panujące na statku z nielegalnymi emigrantami, pobyt w obozie dla uchodźców, przymieranie głodem na ulicach Nowego Jorku – wszystko to będzie wymagało od Binha niezwykłej wytrwałości fizycznej i hartu ducha. Ale chęć odnalezienia swojego miejsca na ziemi okaże się silniejsza od wszystkiego.
Druga część serii „Transformacja” opisuje rolę Związku Sowieckiego podczas II wojny światowej i późniejszą agenturalną działalność w zachodniej Europie.
Czwarta część serii „Transformacja” skupia się na historii lat 70. i 80. ZSRR i zmiennego podejścia do chylącego się ku upadkowi imperium zachodnich przywódców.
Po wojnie, w Bukareszcie, młody rumuński poeta zostaje aresztowany za napisanie artykułu potępiającego stalinowskie zbrodnie. Aby odzyskać wolność George Vlaicu (Johan Leysen), zgadza się pracować dla rumuńskiej tajnej policji, Securitate. Przez całe życie, poeta, który stał się sławny i jest dysydentem, będzie musiał radzić sobie z drugim George'em, którego nienawidzi, kapusiem.
Od czasu dojścia do władzy Xi Jinpinga polityka komunistycznych Chin wobec demokratycznego Tajwanu staje się coraz bardziej agresywna. Narasta poczucie zagrożenia tak w świadomości władz tajwańskich, jak i zwykłych obywateli. Nie pozostają oni bierni wobec zagrożenia, lecz czynią intensywne przygotowania na wypadek militarnej inwazji potężnego sąsiada.
Historyczne uwarunkowania konfliktu chińsko-tajwańskiego, tajwańskie reakcje na politykę "jednych Chin" prowadzoną przez reżim w Pekinie i stusunek różnych warstw społeczneństwa tajwańskiego do agresywnej polityki komunistycznego sąsiada z kontynentu.