Filmy Egipt

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z kraju Egipt. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

W Kairze 6.2

Juliette Grant (Patricia Clarkson) przylatuje do Kairu, by spotkać się ze swym mężem Markiem, pracownikiem ONZ. Niestety ten zostaje zatrzymany w Strefie Gazy. Pod nieobecność męża towarzystwa Juliette dotrzymuje Tareq (Alexander Siddig), przyjaciel z pracy Marka, rodowity Egipcjanin. Podczas wspólnych spacerów po Kairze, poznawania i oswajania się z muzułmańską kulturą, pomiędzy tym dwojgiem tak różnych ludzi zaczyna rodzić się subtelna więź.

Dokąd teraz? 6.2

Akcja filmu toczy się w małej libańskiej wiosce, w której mieszkają ludzie wyznający różne religie i zwyczaje. Niebawem wybucha wojna domowa w kraju, a trzy młode kobiety postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i załagodzić rodzące się konflikty między muzułmanami a chrześcijanami.

Ostatnie dni miasta 7.0

35-letni Khalid pracuje nad filmem, który ma oddać ducha czasu, uchwycić puls rodzinnego Kairu, gdy stary świat sypie się i kruszy. Na myśl o więzi z miastem nie opuszcza go elegijny ton, przeczucie końca przenika wszystkie działania. Khalid musi opuścić swoje mieszkanie w śródmieściu, bliscy powoli odchodzą, a tęsknota za niespełnioną miłością wciąż spędza mu sen z powiek. Podczas gdy montażysta załamuje ręce, reżyser dyskutuje z przyjaciółmi o bliznach, jakie miasto może po sobie zostawić, i przegląda nagrany materiał, poszukując elementu łączącego w całość obrazy, wspomnienia i impresyjne epizody.


11.09.01 4.3

11 września 2001 - ta data wszystkim nam wpisała się mocno w pamięć, stając się symbolem jednego z poważniejszych problemów nękających współczesny świat jakim jest terroryzm. W hołdzie ofiarom, ale i w symbolicznym geście walki z tym problemem, grupa znanych reżyserów z całego świata postanowiła nakręcić serię krótkich filmów na pierwszą rocznicę tego wydarzenia. Filmy te są postulatem pokoju i tolerancji między ludźmi z różnych krajów i kultur.

Dawn of the Mummy 5.0

Trzech rabusiów grobów pomimo ostrzeżeń, otwiera ukryta kryptę. Kilka dni później miejsce to, odnajduje pewna ekipa fotografów. Po sprzeczce z rabusiami rozpoczynają zdjęcia w krypcie. W wyniku użycia do zdjęć świateł reflektorów, mumia leżąca w sarkofagu ożywa. Wskrzesiwszy swoich byłych niewolników, rozpoczyna pościg za tymi którzy naruszyli jej spokój.

Nocny terror 4.0

Marquis De Sade trafia do więzienia, gdzie słudzy kościoła poddają go torturom. Wiele lat później młoda amerykanka Genie, przyjeżdża do Aleksandrii, odwiedzić pracującego tam przy wykopaliskach ojca. Zwiedzając miasto spotyka Sabinę, która wprowadza ją do tajemniczego kultu. Wkrótce życie dziewczyny zamienia się w koszmar, mający związek z zmarłym przed lat De Sadem.

Il conquistatore di Atlantide 6.0

Herkules zostaje wyrzucony przez fale na brzegach Egiptu. Próbując wrócić do Grecji zostaje wplatany w walkę pomiędzy nomadami a tajemniczymi i niepowstrzymanymi wojownikami. Gdy porywają oni jego ukochaną heros wraz z przywódcą jednego z plemion Assurem, wyruszają do zapomnianego miasta by ją oswobodzić. Jak się okazuje ich wrogami są ocaleli Atlantydzi, ukrywający się od setek lat we wnętrzu nieczynnego wulkanu.

Po bitwie 8.0

Mahmoud był w lutym 2011 roku wśród zmanipulowanych przez reżim Mubaraka uzbrojonych bojowników, którzy zaatakowali protestujących na placu Tahrir. Po tym wydarzeniu stracił pracę i spotkał się z ostracyzmem ze strony własnej społeczności.

Najświętsza Panienka, koptowie i ja

Namir jest młodym Francuzem o egipskich korzeniach, który chce zrobić film o objawieniach maryjnych wśród egipskich Koptów. Jednak gdy przyjeżdża do ojczyzny przodków, sytuacja wymyka mu się spod kontroli. Wtedy wpada na niezwykły pomysł: postanawia pokazać cud na ekranie. Któregoś dnia podczas rodzinnego spotkania młody filmowiec Namir Abdel Messeeh ogląda wideokasetę z zarejestrowanym objawieniem maryjnym w egipskim Asjut. W przeciwieństwie do matki, która twierdzi, że widzi na ekranie Matkę Boską, chłopak pozostaje sceptyczny, jednak sam temat bardzo go intryguje. Wyrusza do rodzinnego kraju, by nakręcić dokument o fenomenie objawień, niezwykle ważnym dla tamtejszej mniejszości koptyjskiej. Będzie to doskonała okazja, by po piętnastu latach spotkać się ze swoją egipską rodziną, choć matka stanowczo nalega, by nie filmował nikogo z jej bliskich. Na miejscu sprawy komplikują się tak bardzo, że Namir będzie musiał zmienić swoje plany. Zwraca więc kamerę na siebie i swoich krewnych. W ubogiej wiosce zamieszkałej przez muzułmanów i chrześcijan znajduje prawdziwą inspirację dla swego filmu, który wychodząc od etnograficznej obserwacji, staje się bardzo osobistą podróżą, konfrontacją z własną tożsamością, a także ryzykowną próbą sił dla początkującego reżysera i jego relacji z dominującą matką.

Young Alexander the Great

Film ukazuje historię dorastającego, młodego Alexandra (Sam Heughan), zaczynając od jego dzieciństwa w Grecji do przejęcia władzy w kraju. 17-latek pobierał nauki od Arystotelesa (Christopher Cazenove), musiał bowiem udowodnić swoją wartość przed wymagającym ojcem - Królem Phillipem (John Moulder-Brown), a następnie zapobiec spiskowi przeciw niemu.

Słowa kluczowe