Filmy Estonia

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z kraju Estonia. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Klass - Elu pärast

Serial opowiada o wydarzeniach, które wydarzyły się po incydencie, kiedy to dwóch uczniów urządziło krwawą rozprawę nad swoimi kolegami z klasy. Opowieść o życiu tych, którzy przeżyli tragedię oraz o reakcji społeczeństwa na zajście.

1944 6.8

Poruszająca produkcja wojenna przedstawiająca skomplikowane losy estońskich żołnierzy u schyłku drugiej wojny światowej. „1944” Elmo Nuganena to oficjalny kandydat Estonii do Oscara® w 2016 roku w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. 1944 rok. Estońscy żołnierze walczą na granicy z Rosją. Część z nich została wcielona do Armii Czerwonej, część do Waffen SS. Za sprawą reżysera Elmo Nuganena powracamy do wstrząsających wydarzeń sprzed ponad 70 lat, poznając nadzieje, ambicje i dramaty uczestników wojny, którzy nierzadko zmuszeni byli walczyć przeciwko swoim rodakom.

Szermierz

Endel Neils (Märt Avandi), współpracownik stalinowskiej tajnej policji, ucieka z Leningradu do zapomnianej przez Boga estońskiej wsi. Zatrudnia się jako nauczyciel w miejscowej szkole, przy której otwiera klub szermierski. Miejscowe dzieci szybko łapią bakcyla sportu. Neils okazuje się zdolnym i wyrozumiałym nauczycielem, który do wychowanków podchodzi z miłością. Wielu uczestników jego kursu to sieroty, które straciły rodziców w wyniku akcji przesiedleńczych organizowanych przez Sowietów. Wprawiają się w nowym fachu tak bardzo, że zaczynają marzyć o udziale w mistrzostwach organizowanych w Leningradzie. Neils staje przed dylematem: chronić siebie i zawieść swoich podopiecznych, czy skonfrontować się ze swoją przeszłością, ryzykując przy tym własne życie. Problem staje się poważny, gdy inny nauczyciel zaczyna dociekać, czym mężczyzna parał się wcześniej.


Na skrzyżowaniu wichrów

II wojna światowa nie zdążyła jeszcze przejść do historii, a w Europie już zmienia się geopolityczny ład. Kraje bałtyckie zostają wcielone do ZSRR. Dla rdzennych mieszkańców Estonii rozpoczyna się dramat masowych wywózek na Syberię. Wśród ponad czterdziestu tysięcy wysiedleńców jest Erna, matka małej dziewczynki, rozdzielona ze swoim mężem – wojskowym. To jej historię oglądamy na ekranie.

Lotte i zagubione smoki

W Gadgetville mieszka suczka Lotte. Właśnie urodziła się jej młodsza siostrzyczka Roosi. I jak to u piesków bywa, szybko jest gotowa, żeby poznawać świat. Siostry nie potrafią usiedzieć ani chwili w spokoju. Są ciekawe wszystkiego, co je otacza i niesamowitych przygód, jakie na nie czekają. W miasteczku zjawiają się naukowcy – szop Karl i ryba Viktor. Przyjeżdżają na wielki konkurs poszukiwaczy pieśni ludowych. Główna nagroda przypadnie temu, komu uda się nagrać pieśń śpiewaną przez mitycznego, ziejącego ogniem smoka. Każdy uczestnik konkursu chce go znaleźć. Jest w końcu przedstawicielem najstarszego żyjącego na świecie gatunku zwierzęcia. Lotte i Roosi postanawiają, że pomogą naukowcom. I tak rozpoczyna się ich niesamowita, pełna niespodzianek podróż. Po drodze spotkają wiele sympatycznych i przedziwnych postaci.

Siedmiu opojów

Nieokreślona przyszłość. Era społeczeństwa konsumenckiego się skończyła. Nie ma samochodów, nie ma koni. Najpopularniejszą formą transportu staje się rower. Siedmiu bohaterów musi przejść przez Zaczarowaną Dolinę, aby znaleźć Boski Bar. Tam czeka na nich szczęście, bogactwo, chwała i miłość pięknych kobiet. Faceci nie wiedzą jednej rzeczy: aby być w Boskim Barze, trzeba rozstać się z życiem...

Wysoki sądzie

Sędzia na sali sądowej trzyma się litery prawa. Jego zadaniem jest reprezentowanie często surowych praw. Jednak jego życie osobiste to totalny chaos. Pewnego dnia Sędzia podejmuje decyzję o wydaniu długiego wyroku więzienia na oskarżoną kobietę. Jej brat nie zgadza się z bezwzględną decyzją. Zaczyna podążać za Sędzią, by nakłonić go do zmiany zdania. Między mężczyznami dochodzi do konfliktu, w wyniku którego życie Sędziego zmienia się diametralnie. Będzie zmuszony wyruszyć w długą drogę. Napotka na niej wielu niezwykłych ludzi w niecodziennych, absurdalnych sytuacjach.

Tacy po prostu jesteśmy

Historia księgowej w średnim wieku, samotnej matki, stała się głośna w Finlandii, po tym, jak wyszło na jaw, że uzależniła się od hazardu i przegrała ukradzione klientom ponad 800 tysięcy euro. Johan Karrento na podstawie tej historii opowiada o uzależnieniu od hazardu. Firma mająca monopol na gry hazardowe na fińskich Wyspach Alandzkich, gdzie mieszka reżyser oraz jego bohaterka, w 2007 roku miała depozytów na ledwie 957 euro, a w maju 2011 już ponad 152 tysiące euro. Liczby rosną. Najbardziej uzależniającą formą hazardu są automaty do gier, nazywane crackiem hazardu. Najczęściej grają w nie najstarsi gracze, bezrobotni, przewlekle chorzy, ludzie o niskich dochodach. Społeczeństwo czerpie zyski z dochodów tej gałęzi gospodarki. Czy chcemy żyć w systemie napędzanym uzależnieniem od hazardu i kradzionymi pieniędzmi?

Bodom 6.0

Podczas wypadu nad tytułowe jezioro Bodom dochodzi do krwawej masakry.

Mandarynki 7.2

Jesień – ulubiona pora roku poetów i melancholików – to też czas, w którym w jednych z sadów w Abchazji dojrzewają mandarynki. Od morza wieje jeszcze ciepły wiatr, lasy na wzgórzach pokrywają się złotymi liśćmi. Jest rok 1992, więc ciszę przerywają odgłosy toczącej się wokół wojny. Mało kto je słyszy, bo okolica zagrożona wojenną pożogą jest już praktycznie wyludniona. Swoich domów nie opuścili tylko bezstronni Estończycy – Markus (Elmo Nüganen) i jego sąsiad Ivo (Lembit Ulfsak). Córka Iva wróciła do Estonii, uciekła przed wojną. Mężczyzna nie ma w sobie siły, by zerwać więź z przeszłością i opuścić miejsce, w którym została pochowana jego żona. Markus pielęgnuje sad mandarynkowych drzew, Ivo wyplata kosze, w których obaj plantatorzy sprzedają owoce regularnie pojawiającym się w okolicy żołnierzom. Konflikt zbrojny w okolicy nabiera jednak na sile. Po jednej z bitew Ivo znajduje ocalałego z potyczki, rannego Czeczena Ahmeda (Giorgi Nakashidze). Nie zważając na niebezpieczeństwo zabiera go do swojego domu. Grzebiący zmarłych Gruzinów Markus znajduje tymczasem młodego rannego Gruzina o imieniu Niko (Mikheil Meskhi). Bezstronni plantatorzy mają teraz pod swoim dachem żołnierzy wrogich sobie armii. Czy mężczyźni będą potrafili się porozumieć i w małej abchaskiej wiosce nie rozleje się więcej krwi?

Słowa kluczowe