Ucieczka z Nowego Jorku 1981

Escape from New York

Jest rok 1997. Przestępczość w Stanach Zjedoczonych nasiliła się tak bardzo, że z części miasta Nowy Jork utworzono potężne więzienie dla najgroźniejszych kryminalistów. Na tym właśnie terenie, w wyniku ataku terrorystycznego, rozbija się Air Force One z prezydentem na pokładzie. Snake Plissken (Kurt Russell), człowiek na… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 49 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Kurt Russell
jako Snake Plissken
Lee Van Cleef
jako Komisarz policji Bob Hauk
Ernest Borgnine
jako Cabbie
Donald Pleasence
jako Prezydent Stanów Zjednoczonych
Harry Dean Stanton
jako Harold "Brain" Helman
Adrienne Barbeau
jako Maggie
Tom Atkins
jako Rehme
Isaac Hayes
jako Książę
Season Hubley
jako Dziewczyna z kawiarni Chock Full O'Nuts
Charles Cyphers
jako Sekretarz stanu
Frank Doubleday
jako Romero
John Strobel
jako Cronenberg

Fabuła

Jest rok 1997. Przestępczość w Stanach Zjedoczonych nasiliła się tak bardzo, że z części miasta Nowy Jork utworzono potężne więzienie dla najgroźniejszych kryminalistów. Na tym właśnie terenie, w wyniku ataku terrorystycznego, rozbija się Air Force One z prezydentem na pokładzie. Snake Plissken (Kurt Russell), człowiek na bakier z prawem, były bohater wojenny, ma przedostać się do więzienia i w przeciągu 24 godzin znaleźć i wydostać głowę państwa z opresji. W zamian za to zyskać ma wolność i oczyszczenie z wszelkich zarzutów. opis dystrybutora

Gatunek
Akcja, Przygodowy, Sci-Fi, Thriller, Kryminał
Słowa kluczowe
krew, helikopter, więzienie, policja zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1981-06-24 (świat), 2005-04-14 (dvd)
Wytwórnia
AVCO Embassy Pictures
International Film Investors
Goldcrest Films International
Kraj produkcji
Wielka Brytania, USA
Inne tytuły
Escape from N.Y.
John Carpenter's Escape from New York (USA) (tytuł pełny)
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
99 minut
Budżet
6 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 4 wiadomości

Recenzje

Niezły bigos z więziennego kotła 7
  • 2006-12-16
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Kolejny raz Carpenter udowadnia, że jest reżyserem wielkiego formatu, proponując film inteligentny, zabawny, ekscytujący zarówno dla widzów takich jak ja, którzy film widzieli wielokrotnie, jak dla kolejnych pokoleń, które się z nim spotykają po raz pierwszy.

Film w dowcipny sposób opowiada o tym, jak potoczyła się historia najsławniejszej w świecie metropolii – Nowego Jorku. Wyspa Manhattan została zamieniona w globalne więzienie w związku z tym, że skala przestępczości z USA wzrosła o 400%. Na wyspie nie ma żadnej straży. Więźniowie samodzielnie tworzą swoją społeczność i zdani są na siebie. Akcja filmu rozpoczyna się w chwili, gdy prezydent Stanów Zjednoczonych leci odrzutowcem na ważne międzynarodowe spotkanie, lecz jego samolot zostaje uprowadzony przez terrorystów i rozbija się o jedną z wież WTC, prowokacyjnie sterczącą ponad Manhattanem. Prezydent katapultuje się w kapsule bezpieczeństwa, ale od razu dostaje się w ręce nie mających niczego do stracenia recydywistów.

Rozpoczyna się misja ratunkowa, do której zostanie pod przymusem wysłany niedoszły skazaniec, słynny bohater wojenny, pilot Plissken, zwany Snake z powodu wytatuowanego na torsie węża. Plisskenowi wstrzyknięto w tętnice ładunek wybuchowy, na wypadek gdyby przyszedł mu do głowy jakiś niespodziewany pomysł. Ma niespełna 24 godziny, aby wrócić z prezydentem i ocalić życie. Gra jest o dużą stawkę – jeśli przeżyje i podoła misji, będzie uwolniony od kary dożywotniego więzienia w żywym grobie. Zanim Snake, niewzruszony w każdych okolicznościach, w widowiskowy sposób upora się z zadaniem, będzie się musiał zmierzyć z wieloma przeciwnościami, w tym z przywódcą skazańców – nieznającym zmiłowania czarnoskórym Duke’m.

„Ucieczka z Nowego Jorku” łączy w sobie elementy kilku gatunków: komiksu, komedii, filmu Sci-Fi oraz thrillera, przez co niezawodnie przyciąga uwagę wielopokoleniowej widowni. Choć trudno ten film zaliczyć do dzieł kinematograficznych, jednak dzięki interesującemu, trzymającego w napięciu scenariuszowi autorstwa Carpentera, malowniczej, grundge'owej scenografii Joe Alvesa stanowi nieskomplikowaną rozrywkę na przyzwoitym poziomie. Do tego sprytnie wmontowana w zdjęcia ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Carpentera, bazująca na krótkim rockowym temacie, oparta na prostych, zapętlających się schematycznych samplach, dodaje mrocznej barwy przygnębiającej atmosferze zdewastowanego miasta, zarazem udowadniając, że muzyka filmowa nie musi być zawiłą, rozbudowaną partytura z pretensjami do wielkiej sztuki.

Najmocniejszym atutem tej produkcji jest jednak dosadna charakterystyka postaci i mocna obsada aktorska. Mamy tutaj wachlarz rozmaitych indywiduów. Poczynając od samego Snake’a (Kurt Russel) – jednookiego anarchistę w lotniczej kurtce wystylizowanego na harleyowca, następnie dziwacznego, lekko pomylonego taksówkarza (Ernest Borgnine), poprzez zimnego psychopatę - „Księcia” Nowego Jorku (Isaac Hades) i jego świtę złożoną z nawiedzonych punków, podłego Harolda „Brain’a” (Harry Dean Stanton), aż po twardego komisarza policji Hauka (Lee Van Cleef), Donalda Pleasance’a jako tchórzliwego, pozbawionego honoru prezydenta i Adrienne Barbeau w roli lafiryndy z charakterem.

Zaproponowanie tego przerysowanego barwnie, kiczowatego folkloru wyszło filmowi zdecydowanie na dobre, bo otrzymaliśmy coś więcej niż pospolity film akcji – polityczną satyrę, drwiącą z amerykańskiej administracji i nagradzającą gromkim śmiechem wysiłki jej wymiaru sprawiedliwości.

5 z 6 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 1 powiązany

Komentarze 5

Avatar square 200x200

pablo75 2010-10-22 7

7/10 – Stare,ale jare :)) Prawie 30 lat minęło a ogląda się ten film o wiele przyjemniej,niż niejedną produkcję tego gatunku powstałą w ostatniej dekadzie.

Czechu 2007-09-06 7

Fajny film – troche dawno go ogladałem ale z tego co pamiętam to mnie trochę wciągnoł. Dal mnie 7/10

Asmodeusz Czechu 2009-07-15 8

równierz uwarzam że film jest dobry, może dla tego że lubie filmy z Kurtem a może bo ma fajną muzyczkę, ą może w końcu bo lubie sf i akcje

Czejen71 Czechu 2013-07-09 9

naprawdę fajny film, czasami dobrze jest przypomnieć sobie jakiś obraz bez wyszukanych efektów i grafiki komputerowej, w którym grają prawdziwi ludzie…

Yasha 2006-12-14 7

Kapitalna ścieżka dźwiękowa – Jedna moich ulubionych.
Stylizowana na rockowo.

Współtworzą