Filmy metafizyka

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje metafizyka. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Ja teraz kłamię

Ten metafizyczny polski thriller rozgrywa się w retro-futurystycznym świecie pełnym zaskakujących wydarzeń.

2001: Odyseja kosmiczna 8.0

Na Księżycu został odkryty monolith. Kilka lat później krążownik sterowany przez komputer Hall dociera w jego pobliże. Elektroniczna inteligencja Halla nabiera nagle absurdalnych cech: pod pozorem interpretacji rozkazów, komputer uśmierca po kolei członków załogi.

Apocalypto 7.6

Owiana legendami zagadkowa cywilizacja Majów na wielkim ekranie. Opowiedziana w konwencji przygody historia o ludzkich namiętnościach, dramatach i walce na śmierć i życie w sercu nieprzeniknionej jeszcze przez hiszpańskich konkwistadorów dżungli.


Koniec świata 5.4

Akcja filmu jest osadzona w niedalekiej przyszłości, w postapokaliptycznym Los Angeles. Fabuła skupi się na trzech postaciach: aktorze filmów akcji, który cierpi na amnezję (The Rock), byłej gwieździe porno, która jest w trakcie zmieniania swojego życia (Sarah Michelle Gellar) i ekscentrycznych bliźniakach (Seann William Scott). Ich przeznaczenia skrzyżują się ze sobą i spowodują zamieszanie, które odczuje cała ludzkość.

Solaris 7.0

Solaris – planeta, która materializuje obraz tych, z kim nie jesteśmy w stanie się rozstać w swoich myślach, uczuciach, życzeniach, bez względu na to, jakiego rodzaju są to uczucia: czy to miłość, żal, czy poczucie winy. Solaris nie więzi, ale i nie wypuszcza swoich gości, wciela jedynie w życie to, z czym nigdy nie będzie się w stanie rozstać. W dużej mierze film stanowi połączenie fantastyki z rozmyślaniami o kosmosie, Ziemi, człowieku, sumieniu, życiu, śmierci i odpowiedzialności przed przyszłością.

Sanatorium pod klepsydrą 7.4

Józef przyjeżdża do sanatorium dr. Gotarda. Leczył się tu zmarły ojciec przybysza, Jakub. Podczas pobytu w placówce Józef przenosi się w surrealistyczny wymiar przeszłości i ponownie trafia do świata dzieciństwa. Widzi rodzinny dom, sklep bławatny Jakuba oraz swoją dawną ukochaną Biankę. Niegdyś opuściła ona Józefa i odeszła z innym.

Solaris 6.1

Chris Kelvin jest psychologiem, który ma zbadać przyczyny zagadkowych zachowań niewielkiej grupy naukowców na pokładzie stacji kosmicznej orbitującej wokół tajemniczej, niezbadanej planety Solaris. Wszystko wskazuje na to, że Solaris wywiera niezwykły wpływ na ludzi, oferując szansę zmiany przeszłości, a jednocześnie wywołując u nich objawy niebezpiecznej paranoi.

Życie świadome 7.5

Film Linklatera stawia pytania i udziela niejednoznacznych odpowiedzi. Czym są dla nas sny? Ucieczką do innego świata? Odbiciem życia "na jawie"? A może da się z nich przepowiedzieć przyszłość? Główny bohater przez cały film śni. Spotyka tam wiele charakterystycznych postaci. Każda z nich mówi mu coś na temat snów, albo medyczne czy też naukowe wytłumaczenia, albo zwykłe ludzkie wyobrażenia. Bohater próbuje zrozumieć całą złożoność i zawiłość snów.

Maria 6.3

Tony Childress, reżyser i aktor, przygotowuje swój najnowszy film - "This is my Blood". Na planie zjawia się Marie Palesi, która ma zagrać postać Marii Magdaleny. Aktorka tak głęboko wczuwa się w swoją rolę, iż postanawia dowiedzieć się wszystkiego o prawdziwej Marii. Wyrusza w podróż, której kresem będzie oświecenie. W tym samym czasie w Nowym Jorku, dziennikarz telewizyjny Ted Younger rozpoczyna własne poszukiwania prawdy, realizując dokument o życiu Chrystusa. Losy trojga głównych bohaterów przetną się niespodziewanie w noc premiery "This is my Blood", kiedy to atak terrorystyczny zakłóci uroczystość.

Avril i Mars 6.0

Montreal w przyszłości. Ludzkość przygotowuje się do epokowego wydarzenia - wkrótce na Marsie ma wylądować pierwsza załogowa misja. 75-letni Jacob Obus (Jacques Languirand), charyzmatyczny, siwowłosy muzyk, gra na niezwykłych, inspirowanych kobiecym ciałem instrumentach, które zaprojektował jego przyjaciel Arthur (Paul Ahmarani). Niespodziewanie obaj zakochują się w tej samej kobiecie, młodej fotografce o imieniu Avril (Caroline Dhavernas). Ojciec Arthura, wynalazca i badacz kosmosu Eugene Spaak (Robert Lepage), pomaga im zrozumieć istotę życia i miłości.

Słowa kluczowe