Biograficzny 1991

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 37 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Biograficzny z 1991 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Historia życia Josephine Baker, legendarnej czarnoskórej piosenkarki i tancerki egzotycznej. Była ona symbolem seksu XX wieku i przy okazji jedną z najbardziej intrygujących osobowości tego okresu. Urodzona w biedzie, stała się najbardziej podziwianą kobietą lat 20, a jej taniec łączący erotykę i sztukę porywał widzów na całym świecie. Oto opowieść o niezwykłej kobiecie, w której życiu nie brakowało seksu, szaleństwa i przede wszystkim tańca...
Jest to pełna humoru i ciepła opowieść o paryskiej cyganerii epoki romantycznej, skupionej wokół salonu Madame George Sand. Skandalizująca pisarka, zauroczona muzyką Chopina pragnie za wszelką cenę podbić serce wielkiego Polaka narażając się na plotki i niewybredne dowcipy.
Historia oparta na faktach - Mary Lindell (Judy Davis) jest brytyjską arystokratką. Podczas II Wojny Światowej w okupowanej Francji pracuje w Czerwonym Krzyżu oraz pomaga zestrzelonym pilotom. Na domiar złego, jej córka zakochuje się z niemieckim oficerze.


Film przedstawiający kilka lat z życia pisarza. Zrealizowany głównie w oparciu o jego Dzienniki. Ich język, bardziej chaotyczny i bezpośredni, jest inny niż w powieściach - ekspresyjny, soczysty, często dosadny, ale przede wszystkim detaliczny i oddający zmysłowość opisywanego świata. Kafka, jakiego nie znamy z nowel i aforyzmów, uwielbiający zanurzać się w cielesności, w fizjonomiach i zapachach ludzi, w patologicznych szczegółach ich ciała i ubioru, również bardzo chętnie w groteskowo uwydatnianej chudości i chorowitości swojego własnego ciała.
Pan de Sainte Colombe, po śmierci żony poświęcił się samotnemu muzykowaniu, dobrowolnie odcinając się od świata nie tylko siebie, ale i dwie małe dziewczynki, swoje córki. Wydawało się, że cała trójka znajduje jedyną przyjemność i sens w grze na wiolonczeli. Ale pewnego dnia w ich domu pojawił się młody człowiek, Marin Marais i poprosił o lekcje gry.
Prawdziwa historia Iwana Sanszyna (Tom Hulce), oficera KGB, który był prywatnym kinooperatorem filmowym Stalina od 1939 roku aż do śmierci dyktatora. Opowiadana jest z punktu widzenia Sanszyna, sympatycznego, ale tragicznego bohatera, który zachowuje niezachwianą wiarę w swojego „Mistrza” pomimo aresztowania jego znajomych. Zaślepiony nie dostrzega zła, jakie go otacza i które już niedługo dotknie i jego samego.

Bugsy

6,5
Benjamin "Bugsy" Siegel (Warren Beatty) był legendarnym gangsterem, który pod maską ujmującego uroku osobistego i nieskazitelnej elegancji skrywał wybuchowy temperament. Virginia Hill (Annette Bening) była początkującą aktoreczką o olśniewającej urodzie, ciętym języku i burzliwej przeszłości. Połączył ich namiętny romans-oboje uwielbiali seks, ryzyko i niebezpieczne życie, rzucili więc wyzwanie bossom przestępczego półświatka, by w samym środku pustyni zbudować miasto swoich marzeń: Las Vegas. Przynoszący znakomite kreacje Bena Kingsleya, Harveya Keitela i Joe'ego Mantegna film wyróżniono 10 nominacjami do Oscara.
Szokujący los Isabelle Eberhardt (Mathilda May), młodej dziennikarki, pisarki, urodzonej w 1877 roku w Genewie. Jej rodzice Rosjanie, wyemigrowali razem z nią do Afryki Północnej. Zostaje uwikłana w politykę aneksji Maroka z Algierią na przełomie XIX i XX wieku. Niesamowity styl i osobowość. Zaciekle walczyła z niesprawiedliwością i chociaż, niektórzy uważali, że była szpiegiem, pozostawała przede wszystkim wolną kobietą.
Ostatnie sześćdziesiąt siedem dni życia Vincenta Van Gogha (Jacques Dutronc). W maju 1890 roku słynny malarz opuszcza azyl w Saint-Rémy-de-Provence i udaje się do Auvers-sur-Oise do doktora Gacheta (Gérard Séty), miłośnika malarstwa, którego polecił mu brat Théo (Bernard Le Coq). Tutaj maluje krajobrazy wioski i portrety, szczególnie młodej córki doktora Marguerite (Alexandra London). Na brzegu Oise spotyka prostytutkę Cathy (Elsa Zylberstein), która jest również obiektem jego sztuki. Zagniewany doktor wypomina artyście zbałamucenie córki co doprowadzi do tragedii.
John Dillinger (Mark Harmon) to Wróg Publiczny Numer Jeden w Ameryce w czasach recesji. Od jego śmierci minęło już ponad pół wieku, ale jego legenda jest wciąż żywa. Film to jego biografia, ale dlaczego właśnie on? Pełen humoru gangster, niewysoki, szarmancki wobec kobiet, czy był tylko bandytą, czy może symbolem buntownika tamtych czasów?
Słowa kluczowe

Proszę czekać…