Filmy Kambodża

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z kraju Kambodża. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Dlaczego on? 6.0

Gdy Ned poznaje chłopaka swojej córki zaczyna z nim konkurować.

Brakujące zdjęcie

W drugiej połowie lat 70. ubiegłego wieku w Kambodży panowała dyktatura Pol Pota i Czerwonych Khmerów, podczas której zginęło ponad 2 miliony ludzi, czyli ¼ mieszkańców Kambodży. Stosowano praktyki ludobójcze, ograniczono kulturę, wprowadzono kompleksowy system przydziałów żywności i ubrań. Zamknięto szkoły, uniwersytety i świątynie, zlikwidowano telewizję, ograniczono audycje radiowe. Zniszczono miasta, traktując je jak "wylęgarnie pasożytów", a ludność przesiedlono na wieś i pozbawiono praw, włącznie z prawem wyboru małżonka.

Modlitwa przed świtem 6.4

Prawdziwa historia Billy'ego Moore'a (Joe Cole), młodego angielskiego boksera uwięzionego w jednym z najcięższych tajlandzkich więzień za posiadanie narkotyków. W tym piekle szybko spotyka się z przemocą gangów i ma tylko dwie możliwości: umrzeć lub przetrwać. Kiedy administracja penitencjarna zezwala mu na udział w turniejach Muay Thai, Billy daje z siebie wszystko, aby zarobić na wolność.


Wrogowie publiczni

Czerwoni Khmerzy w czasie swej działalności przyczynili się do śmierci ok. 2 mln ludzi. Jednak funkcjonowanie pól śmierci do tej pory nie zostało w pełni wyjaśnione. Thet Sambath skromny, lecz także przebiegły dziennikarz spędził życie zbierając materiały na temat tego ludobójstwa, odszukując mężczyzn i kobiety, którzy brali w tym udział. Poprzez żołnierzy Pol Pota, którzy podcinali gardła skazańcom, poprzez wyższych urzędników reporter zbiera zeznania, które jeszcze nigdy nie ujrzały światła dziennego. Poświęcając życie rodzinne Sambath stara się po raz pierwszy opowiedzieć prawdziwą, tragiczną historię Kambodży.

Diamond Island

Diamond Island to wyspa przy brzegach Phnom Penh w Kambodży. Bora (Sobon Nuon) pozostawia swoją wieś i jedzie na wyspę, aby stać się robotnikiem budowlanym. Tutaj również szuka starszego brata, którego nie widział już 5 lat.

Wrota bohaterów 5.8

Jack jest maniakiem gier video, który spędza każdą wolną chwilę przed komputerem. Wciela się tam w postać Czarnego Rycerza, który ratuje dawne Imperium przed zakusami złowrogich sił. Pewnego dnia wirtualna rzeczywistość, którą znał tylko z ekranu komputera, wchłania go i przenosi do niesamowitego świata pełnego przygód, czarów i magicznych istot. Jack musi stanąć w obronie Imperium i uratować piękną księżniczkę, w której zakochuje się bez reszty. Jego śladami rusza jednak potężny mściciel, który podejrzewa, że chłopak może być legendarnym wojownikiem. Jack musi odnaleźć w sobie siłę Czarnego Rycerza, który do tej pory był tylko postacią, w którą wcielał się w grze. Zbliża się decydujące starcie!

Neak sre

W kambodżańskich obozach dla uchodźców, pytane dzieci skąd pochodzi ryż, odpowiadają: „z ciężarówek ONZ”. Nigdy nie widzieli pola ryżowego. Pewnego dnia te dzieci będą musiały nauczyć się żyć w Kambodży, czyli nauczyć się kultywować, orać, pracować na ziemi.

Le chemin

Camille (Agathe Bonitzer) dołączyła do katolickiej misji w Kambodży. Teraz spełniły się jej życzenia. Każdego ranka idzie drogą biegnącą wzdłuż rzeki i przecina ruiny Angkoru. Poznaje kambodżańskiego mężczyznę, Sambatha (Randal Douc). Ustanawia się "rytuał" spotkania między nimi.

Melodia życia

Młoda Amerykanka, Hope, jedzie do Kambodży, by spotkać się z najlepszą przyjaciółką swojej matki z czasów młodości. Hope przyszła na świat, gdy jej rodzice byli przetrzymywani w jednym z obozów pracy reżimu Czerwonych Khmerów, po czym udało im się wyemigrować do Stanów Zjednoczonych. Hope wyobraża sobie doświadczenia i przeszłość swoich rodziców. Tej rekonstrukcji od początku towarzyszy piosenka "Champa Battambang", autorstwa gwiazdy khmerskiego popu lat 60-tych, Sinna Sisamoutha, ponieważ właśnie przy jej dźwiękach rodzice głównej bohaterki się poznali. "Champa Battambang" staje się dla Hope sposobem bliższego poznania własnych korzeni i zrozumienia doświadczeń poprzedniego pokolenia.

De l'ombre il y a

45-letnia Mirinda, francuska prostytutka, żyje z dnia na dzień na przedmieściach Phnom Penh. Wywoływane niejednokrotnie ekscesy w mieście wciąż naznaczone są przeszłością Czerwonych Khmerów. Jej spotkanie z Panną, małą dziewczynką sprzedaną przez handlarzy i pozostawioną sobie, rodzi w Mirandzie nowe poczucie ojcostwa i da jej odwagę, by ponownie się przemienić.

Słowa kluczowe