Filmy Czechosłowacja

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z kraju Czechosłowacja. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Latający Czestmir

W drodze do szkoły Czestmir za sprawą błękitnego meteorytu trafia na planetę kwiatów, które sprawiają, że może latać i przemieniać się w dorosłego. A ponieważ „Czestmir to wykapany tata“ - w miejsce ucznia VI klasy pojawia się dorosły pan Trynka. Dzięki łudzącemu podobieństwu Czestmir może udać się do szkoły, jako własny ojciec. Wraz z przyjaciółmi, Barbarką i Dawidem, latający Czestmir wywołuje nieoczekiwane komplikacje w świecie dorosłych. Tymczasem cudowne kwiaty, które mogłyby zmienić na lepsze życie wszystkich ludzi, wpadają w ręce sprytnego i ambitnego fryzjera Blechy, który nie myśli dzielić się z nikim… Nim życie rodziny Czestmira i całego miasta wróci do równowagi, rozegra się szereg dramatycznych i zabawnych przygód.

Postrzyżyny 7.7

Postrzyżyny to opowieść o kobiecie, której włosy, obok zabytkowej studni były najpiękniejszą ozdobą pewnego miasteczka; kobiecie niepokornej i nieobliczalnej. Cechuje ją nadmiar: zbyt łapczywie pije piwo, fascynuje ją krew i oniryczne podróże do nieba po browarnianym kominie. Pani Piwowarowa (bo rzecz się dzieje w browarze w Nymburku) nie jest dobrą żoną. Francik - mąż i zarządca browaru nie ma wątpliwości, iż żona i jego brat Pepin żyją w większych niż on przestrzeniach i stąd ich pokrewność dusz. Wraz z pomocnikiem Doktorem, w imię zdrowia rodzinnego i społecznego muszą ujarzmić boginię browaru. Sposobem stają się postrzyżyny - obrzęd, który w planie symbolicznym oznacza utratę magicznej siły.


Pan Samochodzik i praskie tajemnice 6.2

Pan Tomasz, Bartek, Piątek, Niedziela i Poniedziałek udają się niezwykłym samochodem, który może się zmienić w latający talerz, do Pragi. Ich celem jest wyjaśnienie tajemniczego zniknięcia z zamku w Oporowie obrazu "Sąd rabina Love" oraz książki Davida Katza. Okazuje się, że misja przybyłych nie jest wcale prosta, a poświęcony jej czas będzie obfitował w przygody i liczne zwroty akcji.

Panowie, zabiłem Einsteina

Po wybuchu bomby atomowej, kobietom zaczynają rosnąć brody i stają się bezpłodne. By rozwiązać problem wyginięcia ludności, zorganizowano spotkanie Narodów Zjednoczonych. Postanowiono, że zostanie stworzony wehikuł czasu, by przenieść się w przeszłość i zabić Einsteina. To on zrobił obliczenia matematyczne, które były przydatne do tworzenia bomb atomowych.

Czarny Piotruś 6.9

Czechosłowacja, wczesne lata 60. XX w. Szesnastoletni Petr rozpoczyna pracę w samoobsługowym sklepie spożywczym jako obserwator potencjalnych złodziei. Petr, nieporadny w roli detektywa, w domu tłamszony przez prawiącego morały ojca, nieśmiały w kontaktach z rówieśnikami, wśród których jest jego pierwsza sympatia, Pavla – i przy tym wszystkim nieodparcie sympatyczny – drobnymi krokami przekracza granicę, za którą zaczyna się dorosłe życie. Pełnometrażowy, fabularny debiut Miloša Formana, oparty na motywach powieści Jaroslava Papouška z 1947 r. Uchwycenie prawdy o nastolatkach, ale i o dorosłych, o dojrzewaniu w atmosferze konfliktu pokoleń i prób przełamywania pruderii obyczajowej, stało się możliwe dzięki swobodnej, otwartej dramaturgii scenariusza oraz nowofalowemu nowatorstwu Formana.

Szkoła podstawowa 7.2

Dziesięcioletni Eda chodzi do szkoły podstawowej. Chłopiec razem ze swoimi rówieśnikami przechodzi trudny okres dojrzewania, w którym ciężko jest usiedzieć w szkolnej ławce, kiedy każdego dnia życie prowokuje do nowych odkryć i poszukiwań, a ciekawość świata jest silniejsza niż strach i obowiązek posłuszeństwa. Pewnego dnia w szkole pojawia się nowy nauczyciel, który potrafi zdyscyplinować młodych urwisów. Mężczyzna opowiada chłopcom o swojej bohaterskiej walce z Nazistami i początkowo udaje mu się zdobyć ich szacunek. Jednak dorastające dzieci, które wciąż zadają pytania i bacznie obserwują otaczającą je rzeczywistość, zaczynają widzieć, że świat jest bardziej skomplikowany niż to, co mówią im dorośli...

Pali się, moja panno 7.0

Akcja filmu rozgrywa się podczas corocznego Balu Strażaków. Ten ma być jednak specjalny, ponieważ po raz pierwszy mają się odbyć na nim wybory miss piękności. Zostanie również wręczona nagroda specjalna dla Aloizego Vrany, za długoletnią pracę. Atrakcją ma być również loteria fantowa. Wszystko zaczyna się jednak sypać, kiedy dziewczyny startujące w wyborach, nie chcą wyjść na scenę, giną fanty z loterii, a w okolicy zaczyna płonąć dom.

Miłość blondynki 7.0

Andula (Hana Brejchová) jest młodą kobietą, pracującą w fabryce dziecięcego obuwia. Razem ze swoimi koleżankami z pracy jest spragniona miłości. Z tego powodu dziewczęta wdają się w liczne romanse, by następnie chwalić się przed sobą swoimi podbojami. A Andula cieszy się dużym powodzeniem dzięki swojej urodzie i blond włosom.

Sąsiedzi 7.1

Pat i Mat to zdecydowanie jedna z najsłynniejszych par sąsiadów w kinie. Obaj plastelinowi bohaterowie żyją w domach położonych obok siebie. W każdym odcinku próbują coś naprawić, zbudować. Mimo iż to nie zawsze im wychodzi, nie załamują się i pracują dotąd aż zrobią to co zamierzyli z zadowalającym efektem.

Słowa kluczowe