Filmy lata 30., swastyka

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje lata 30., swastyka. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Wolne miasto Gdańsk na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych. Oskar Matzerath (David Bennent), syn Kaszubów żyjących na styku polskiej i niemieckiej kultury, jest absolutnie niezwykłym chłopcem. Mając dość świata dorosłych i początków narodowego socjalizmu w Niemczech, podczas swoich trzecich urodzin postanawia się temu sprzeciwić – rzuca się ze schodów, aby w konsekwencji przestać rosnąć. Ukryty w ciele trzylatka, obserwuje rosnący wpływ nazistowskiej ideologii na otaczający go świat. Jego bronią w walce z zastanym porządkiem są tytułowy blaszany bębenek i przeszywający krzyk. Problem w tym, że świat pozostaje głuchy na jego protesty.
Opowieść zaczyna się 27 lutego 1933 r. W rezydencji potentatów przemysłu stalowego właśnie trwają przygotowania do uroczystej kolacji. Reprezentanci trzech pokoleń gigantycznego rodu von Essenbeck świętują urodziny seniora dynastii. Podniosłą atmosferę przerywa wieść o płonącym Reichstagu...
Rok 1936. Znany archeolog Indiana Jones właśnie wrócił z nieudanej wyprawy, w której ubiegł go jego rywal Rene Belloq. Zamiast jednak nudnej pracy na uniwersytecie Indiana dostaje tajne zadanie od służb specjalnych. Według amerykańskiego wywiadu naziści znaleźli w Egipcie starożytne miasto Tunis, które jest potencjalnym miejscem spoczynku Arki Przymierza. Nie chcąc by naziści przechwycili cenny artefakt, wojsko wysyła tam Johnsa. Po drodze Indy spotyka swoją dawną sympatię Marion, która jest w posiadaniu wskazówki, umożliwiającej odszukanie Arki. Oboje udają się do Kairu ale naziści i Bellom już na nich czekają.


"Triumf woli" jest filmem propagandowym wyreżyserowanym przez Leni Riefenstahl. Niemka w swoim obrazie dokładnie pokazała zjazd partii hitlerowskiej w Norymberdze z roku 1934.
Druga wojna światowa. Bezdzietne małżeństwo z czeskiego miasteczka ukrywa w swoim domu młodego Żyda. Aby uniknąć zdemaskowania, wprowadzają w życie pewien ryzykowny pomysł.
Wysoki oficer SS, Helmut Naujocks, pod nadzorem szefa Gestapo przygotowuje pozyskaną z więźniów grupę dywersantów, która po przeszkoleniu ma w polskich mundurach powstańców przeprowadzić atak na radiostację w Gliwicach. Akcja znana z historii jako "prowokacja gliwicka" daje Hitlerowi bezpośredni powód do zaatakowania Polski i rozpoczęcia tym samym Drugiej Wojny Światowej. Film jest wierną rekonstrukcją zarówno przygotowań, jak i samego ataku.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…