Filmy miłość, śmierć, druga wojna światowa, pociąg

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje miłość, śmierć, druga wojna światowa, pociąg. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

W 1942 roku szef SS Heinrich Himmler zainicjował operację "Reinhardt" - nazistowskie "ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej". W ścisłej tajemnicy wybudowano trzy obozy śmierci. Obozy te znajdowały się we wschodniej części Polski w miejscowościach Bełżec, Treblinka i najtajniejszy z nich w Sobiborze. To tu w październiku 1943 r. wybuchło największe i jedyne udane powstanie więźniów w czasie II wojny światowej. Film powstał na podstawie książki Richarda Raschke i jest rekonstrukcją wydarzeń z dnia 4 października 1943, kiedy to w obozie wybuchł zbrojny bunt więźniów kierowany przez oficera sowieckiego Aleksandra Peczorskiego (Rutger Hauer). To co nie udało się Żydom z Treblinki i Sonderkommanda w Brzezince, powiodło się konspirującym więźniom żydowskim i radzieckim jeńcom pochodzenia żydowskiego w Sobiborze. Z zaskoczenia zabili kilkunastu esesmanów i strażników, po czym z blisko sześciuset współwięźniami zbiegli w chełmskie lasy.
Grupa amerykańskich żołnierzy zostaje skazana za różnego rodzaju przestępstwa, od dezercji do morderstwa. W czasie transportu do więzienia konwój zostaje zaatakowany przez Niemców - czterech więźniów ucieka. Zamierzają oni przedostać się do neutralnej Szwajcarii aby uniknąć walki lub powrotu do więzienia. Ostatecznie zgłaszają się jednak do specjalnego oddziału, którego zadaniem jest zdobycie pocisku V-2 dla francuskiego podziemia.


Z samolotu zestrzelonego nad Sacharą Beduini ratują ciężko poparzonego pilota. Dwa lata później ów człowiek leży w polowym szpitalu wojskowym we Włoszech, gdzie opiekuje się nim kanadyjka Hana . Po katastrofie pilot stracił pamięć. Nie zna swego nazwiska i nazywany jest po prostu "angielskim pacjentem". Wojna mocno doświadczyła Hanę, zabierając jej bliskich. Tym bardziej poświęca się nieznajomemu. Wie, że zostało mu niewiele życia. Gdy dochodzi do ewakuacji szpitala, ciężki stan pacjenta nie pozwala na podróż, która mogłaby go zabić. W tej sytuacji Hana decyduje się zostać z chorym w klasztorze, skąd mają być zabrani później. Pielęgniarka znajduje przy swoim podopiecznym osobiste listy, szkice, zdjęcia. czyta je pacjentowi i słuchając jego majaczeń, ze strzępów wspomnień pilota Hana zaczyna składać historię jego życia. Węgierski podróżnik i badacz hrabia Laszlo de Almasy, bo tak brzmi nazwisko pacjenta, sporządzał mapy Afryki Północnej. Łączyło go wielkie uczucie z angielką z wyższych sfer, Catharine Clifton, żoną kolegi. Żarliwy romans kochanków okazał się jednak fatalny w skutkach. Tymczasem w zrujnowanym klasztorze pojawiają się Kip, hinduski saper, w którym zakochuje się Hana, oraz Kanadyjczyk Caravaggio, więziony za kradzieże, następnie zwerbowany przez aliantów do misji szpiegowskiej w Afryce gdzie był właśnie zestrzelony hrabia Almasy...
Sally Perel, żydowski chłopak uciekając przed hitlerowcami, trafia do organizacji komsomolskiej w Grodnie, gdzie wciela się w żarliwego wyznawcę ideologii komunistycznej. Los sprawia, że wpada w ręce wyznawców ideologii wyższych ras... i okazuje się dla nich najczystszym egzemplarzem aryjczyka, godnym szlifowania swych umiejętności w kuźni kadr faszystowskiego państwa.
Klasyka polskiej kinematografii. Serial Konrada Nałęckiego powstał na podstawie książki Janusza Przymanowskiego, który jest także współautorem scenariusza. Nakręcono trzy serie przygód załogi „Rudego” – łącznie 21 odcinków. PRL-owskie władze chętnie traktowały serial jako materiał propagandowy, prezentujący obowiązującą wówczas wersję historii z polsko-radzieckim sojuszem na pierwszym planie. Janek wstępuje w szeregi Wojska Polskiego do oddziału wojsk pancernych. Zostaje włączony do załogi czołgu o numerze 102. Wraz ze swoimi wiernymi towarzyszami broni Olgierdem, Gustlikiem, Grigorijem i psem Szarikiem rusza wyzwolić ojczyznę. Dla dzisiejszego widza „Czterej pancerni i pies” pozostają znakomitą produkcją wojenno-przygodową. Zrealizowane z rozmachem sceny batalistyczne, trzymająca w napięciu akcja, zabawne dialogi i przede wszystkim doskonałe postacie stworzone przez wybitnych aktorów – to nieprzemijające wartości serialu.

Szanghaj

6,0
Szanghaj, 1941 rok, kilka miesięcy przed atakiem na Pearl Harbor. Do okupowanego przez Japończyków miasta przypływa Paul Soames (John Cusack). Oficjalnie jest dziennikarzem, pracującym dla anglojęzycznej gazety. W rzeczywistości to amerykański agent, który ma się spotkać ze swym przyjacielem Connorem (Jeffrey Dean Morgan) i odebrać od niego ważne informacje wywiadowcze. Jednak do spotkania nie dochodzi – na krótko przed nim Connor zostaje zamordowany. Próbując wyśledzić odpowiedzialnych za tę zbrodnie, Paul poznaje piękną Annę (Li Gong), jej męża Anthony'ego (Yun-Fat Chow) oraz japońskiego kapitana Tanakę (Ken Watanabe).
Ostatni dzień wojny. Poranek pierwszego dnia pokoju. Pokazać tej szczególnej nocy losy młodego człowieka uwikłanego w okupacyjną przeszłość, zmęczonego bohaterstwem, przeczuwającego inne, lepsze życie. Cóż to za piękny temat do filmu. Tej szczególnej nocy spotyka się przeszłość z przyszłością - i zasiada do jednego stołu. Przy akompaniamencie tang i fokstrotów bohater filmu, Maciek Chełmicki, szuka odpowiedzi, jak żyć dalej - jak zrzucić dławiący bagaż przeszłości, rozwiązuje odwieczny dylemat żołnierza. Słuchać czy myśleć. A jednak Maciek zabije...

Malena

7,3
Dwunastoletni Renato jest zakochany w Malènie. Kiedy jednak zazdrośni sąsiedzi zaczynają o niej plotkować, Renato musi oddzielić prawdę od kłamstw.
Akcja filmu dzieje się w czasie II wojny światowej. Rodzice Romka postanawiają ukryć syna - Żyda, na jednej z polskich wsi. Dzieci szybko akceptują nowego kolegę. Miejscowy ksiądz, chcąc je przygotować do Pierwszej Komunii, wymyśla zabawę - każde z dzieci ma wcielić się w jednego z apostołów. Mały Tolo zostaje Jezusem. Chłopiec bardzo poważnie podchodzi to powierzonej mu roli...
Słowa kluczowe

Proszę czekać…